Otvoren 28. međunarodni kongres pozorišnih kritičara

Kongres Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara, u okviru 50. Bitef festivala, otvoren je u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u prisustvu 150 kritičara iz 40 zemalja.

Izvor: B92

Utorak, 27.09.2016.

09:32

Otvoren 28. međunarodni kongres pozorišnih kritičara
Žorž Bani i Margaret Sorenson (Foto: Tanjug / Dimitrije Goll)

Otvarajući 28. kongres, francuski kritičar i teatrolog, počasni predsednik Udruženja Žorž Bani, istakao je da kritičar obaveštava, ali i deluje kao činilac otkrivanja koji nadvladava podele među umetnicima da bi pružio opštu viziju pozorišta i to ne viziju ravnodušnu prema vrednostima, niti neutralnu, već viziju satkanu od misli o pozorištu i njegovoj misiji.

"Kritičar obara zidove umetnikovih nemoći: Kantor nije razumeo Grotovskog, ni Streler Bruka, isto važi i za mnoge druge. Ukoliko su umetnici zatočenici svojih opredeljenja, mi smo ti koji brišemo granice, koračajući između dela i istovremeno prenoseći gledaocima smisao opšteg pokreta čije najnovije preobražaje i mitologije upijamo", rekao je Bani.

On je primetio da je težnja mladih kritičara da ugrabe i najave pustolovine, da prepoznaju buduće umetnike, kao i da uvide nadolazeće promene, i da su zahvaljujući svojim godinama osetljivi na duh vremena od čega pozorište, da bi se obnavljalo, ne može da se odvoji. Bani se u govoru osvrnuo i na "najkreativniji festival u Evropi" - Bitef, koji je, kako je istakao, "kroz istorijska previranja preživeo i ostao referentna tačka na mapi zapadne pozorišne kulture".

"Kao mladi kritičar ovde sam imao priliku da otkrijem velike avanture s kraja šezdesetih godina. Moje studije bile bi nepotpune da nisam prošao kroz Bitef i u životu bi mi nedostao prijatelj kakav je bio Jovan Ćirilov da ga nisam upoznao", naglasio je Bani.

Predsednica Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara, koje slavi 60 godina postojanja, Margaret Sorenson istakla je da je potrebno da izrazita individualna umetnost kritike ima svoje raskrsnice i mesta susreta i najavila da će tokom naredna dva dana u Beogradu razgovarati o tome "šta ima novo i na šta misle kada kažu da je nešto novo na pozorišnoj sceni".

Ona je zahvalila gradu Beogradu, gradonačelniku Siniši Malom, ministru kulture i informisanja Vladanu Vukosavljeviću, Bitef festivalu i njegovom umetničkom direktoru Ivanu Medenici, Jugoslovenskom dramskom pozorištu, kao i novosadskom Simpozijumu, najstarijem partneru u organizovanju konferencija za iskusne kritičare.

"Mogućnost da se slobodno sastajemo, pišemo, govorimo i izražavamo u mnogim delovima sveta je ograničena ili dovedena u pitanje. Za nas, kritičare, to je preko potrebno. Zato hvala onima koji su u dobroj veri udružili snage i učinili da Beograd postane mesto susreta za kritičare, koji uvek brane ova krhka prava na slobodu", naglasila je Sorenson.

U okviru 28. Kongresa Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara, sutra će teatrolog iz Nemačke Erika Fišer Lihte uručiti nagradu "Talija" nigerijskom pozorišnom umetniku Femiju Osofisanu, čiji su "napisi i razmišljalnja veliko nadahnuće za pozorišne umetnike i za pozorišne kritičare". "Talija" nagrada se dodeljuje za pisani doprinos umetnosti nekome ko je u svojim napisima izazvao promenu u kritičarskom promišljanju, a biće uručena na prijemu koji će u svojoj rezidenciji prirediti ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman u čast 50. Bitefa i 28. Kongresa Međunarodnog udruženja pozorisnsih kritičara.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: