Pet decenija "Slatkog života"

Rimini, rodni grad slavnog Federika Felinija, priprema se za dugu i bogatu, gotovo dve godine dugu proslavu 50-godišnjice Felinijevog "Slatkog života", antologijskog filma koji je označio revolucionarnu prekretnicu u istoriji sedme umetnosti.

Kultura

Izvor: Tanjug, Svetislav Maksoviæ

Ponedeljak, 01.12.2008.

11:59

Default images

Felini, rođen 1920. godine u Riminiju, u regionu Emilija-Romanja, a preminuo 1993. u Rimu, počeo je da se nosi idejom za taj film tokom 1958. godine, da bi, godinu dana kasnije, ideju pretočio u delo.

"Sladak život" (La Dolce vita) zvanično je ugledao svetlo dana početkom 1960, da bi u leto iste godine, na Festivalu u Kanu, bio ovenčan slavom dobitnika Zlatne palme.

Pojava filma, koji je u ono vreme izazvao užasavanje Vatikana i konzervativnih krugova društva, može se slobodno shvatiti kao vesnik revolucionarnih 60-ih godina prošlog veka, decenije koja je, zahvaljujući opštoj pobuni svih slojeva društva - od književnika, filozofa i sineasta do studenata i tvoraca nove generacije pop i rok muzike - temeljito promenila učmalo, konzervativno društvo iz 1950-ih godina.

Glavnu ulogu u "Slatkom životu" igra Felinijev omiljeni glumac Marčelo Mastrojani, uz Francuskinju Anuk Eme i Šveđanku Anitu Ekberg.

Film se sastoji od sedam labavo povezanih epizoda u kojima novinar Marčelo (igra ga Marčelo Mastrojani), "pokriva" aktivnosti "dekadentnog" plemstva, visoke buržoazije i filmskih starleta, tragajući istovremeno za smislom sopstvenog života.

U jednoj od epizoda, bogatašica Madalena, koja teži zabavi po svaku cenu (igra je Anuk Eme), vodi Marčela u mali, prljav bordel na periferiji grada, uverena da će joj seksualni doživljaj u tim uslovima biti snažniji i uzbudljiviji nego u njenoj kneževskoj palati u Rimu.

U jednoj drugoj epizodi, Silvija, plavokosa diva bujne, neodoljive lepote (igra je Anita Ekberg), namamljuje Marčela u ponoćnu erotsku igru u hladnoj vodi slavne rimske fontane Trevi - u sceni koja je postala antologijska u istoriji svetskog filma.

Marčela svuda prati fotoreporter čije prezime glasi - Paparaco! To ime je danas deo rečnika svih jezika, pa i srpskog, a koristi se da bi se označili dosadni fotografi koji po svaku cenu tragaju za senzacijama, ljudi koji nečuvenom agresivnošću i drskošću ne prezaju od "napada" na javne ličnosti čak i u njihovim spavaćim sobama.

Felini je lik Paparaca stvorio na osnovu stvarnih doživaljaja fotoreportera po imenu Tacio Sekjaroli (1925-1998).

Proslava jubileja "Slatkog života" počela je u Riminiju međunarodnim skupom, na kojem su o legendarnom Felinijevom filmu govorili kritičari, sociolozi i psihoanalitičari, te po jedan kompozitor (muzika igra vrlo važnu ulogu u Felinijevim filmovima), etimolog i rimokatolički sveštenik.

Oni su puna dva dana raspravljali do najsitnijih pojedinosti o Felinijevom 178 minuta dugom, crno-belom filmu koji je promenio istoriju kinematografije.

Jubilej neće ostati nezabeležen ni sa one strane Atlantika, u Los Anđelesu, u čijoj neposrednoj blizini je Holivud, institucija koja je nekada, 60-ih i 70-ih godina prošlog veka, možda baš pod uticajem Felinija, stvarala filmove visokog umetničkog dometa, a danas se, na žalost, pretvorila u običnu industriju zabave.

Akademija filmske umetnosti i nauka (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), institucija koja svake godine dodeljuje visoko cenjene oskare (jednog od njih je, 1961. godine, dobio i Felinijev "Sladak život"), priprema za 2009. godinu izložbu povodom knjige Tulija Kezića "Felini Onirikon - Knjiga mojih snova".

Temelj knjige 80-godišnjeg kritičara, scenariste i glumca iz Trsta, objavljene 2007. godine, čine crteži Felinija okruženog "svojim" ženama ogromnih grudi i sšrokih kukova, dok se sam maestro vidi iz profila, uvek negde u uglu, kako doživljava i kontroliše utvare sopstvene fantazije.

"Sladak život" najviše je kritikovan zbog "previše golotinje" koja, međutim, danas deluje vrlo čedno u poređenju sa onim što svaki dan gledamo na reklamnim panoima, a kamoli u bioskopu.

Vatikan je taj film "prekrstio" u "Odvratan život", a jedna starija dama je, neposredno posle premijere u Rimu, zgrabila Felinija za ruku i gnevno mu dobacila: "Sram te bilo! Bolje bi ti bilo da obesiš kamen o vrat i udaviš se u najdubljem moru!"

Danas, pak, kritičari gledaju na taj film na dijametralno suprotan način, jer ga smatraju delom visoke moralnosti i etičnosti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: