Ukoliko se tome dodaju troškovi stanovanja, struje i komunalni troškovi, tročlano domaćinstvo odvaja 55 odsto prosečnih prihoda samo na osnovne egzistencijalne potrebe, rekao je saradnik Instituta za istraživanje tržišta (IZIT) Saša Đogović.
Prema rezultatima ankete o potrošnji domaćinstava u 2007. koju je sproveo IZIT, građani Srbije izdvajaju više novca za alkoholna pića i za duvan, 4,8 odsto, nego što daju za zdravstvene potrebe, 4,2 odsto i za obrazovanje, 1,1 odsto prihoda.
Prema podacima IZIT-a za februar, sa prosečnom neto zaradom ne mogu da se pokriju troškovi standardne potrošačke korpe, a prosečna penzija ne može da podmiri ni minimalne troškove.
Đogović je naveo da samo građani Beograda, Pančeva, Novog Sada, Smedereva i Zrenjanina mogu da pokriju troškove standardne potrošačke korpe, dok u ostalim gradovima prosečna plata ne može da podmiri te troškove.
Prema podacima IZIT-a, prosečna neto zarada u Srbiji u martu iznosila je 30.800 dinara, što je realno 2,1 odsto manje nego u februaru, ili za 13,2 odsto u odnosu na decembar prošle godine.
Što se tiče rasta cena na malo, one su u aprilu u odnosu na mart porasle za 1,1 odsto.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare