Automobili

Petak, 07.03.2008.

12:00

Porast prodaje automobila u Evropi

Prodaja automobila u Zapanoj Evropi porasla je za 6,1 odsto u februaru 2008. godine, ali će najverovatnije opasti u čitavoj godini, imajući u vidu znake ekonomskog usporavanja koji nagoveštavaju slabljenje potrošačkog poverenja, ocenjeno je u istraživanju agencije "J.D. pauer automotiv".

Podrazumevana plava slika

Nemačka, najveće evropsko tržište automobila, zabeležila je najveći rast prodaje prošlog meseca za 24,98 odsto u odnosu na februar 2007. godine, što je označilo oporavak tog tržišta posle usporavanja na početku prošle godine kada je za tri odsto povećan porez na dodatu vrednost.

Veće evropske isporuke uglavnom su posledica jednog dana više za prodaju u februaru prestupne 2008. godine, navedeno je u saopštenju.

Očekuje se da će prodaja vozila u čitavoj ovoj godini biti smanjenja za 1,3 odsto na oko 14,6 miliona vozila sa 14,8 miliona u 2007. godini.

Ozbiljni strukturni problemi evidentni su u pojedinim privredama i to će kako se očekuje uticati na tražnju vozila u 2008. godini, i ti ne samo u Španiji i Britaniji, izuzetno važnim tržištima automobila, već i u mnogim drugim zemljama gde ti problemi nisu toliko drastični.

Prema analizi "J.D. pauera", tržišta u Nemačkoj, Grčkoj, Portugaliji i Francuskoj zabeležila su solidan rast prodaje vozila u poslednjih 12 meseci.

U Italiji, prodaja je smanjena u februaru za 4,5 odsto u odnosu na isti mesec lane i u Britaniji za 5,4 procenata.

Na Sajmu autmobila u Ženevi direktori većine evropskih proizvođača automobila imali su slične procene o padu ovogodišnje prodaje, dok je izvršni direktor Fiata Serđo Markone ocenio da će tržište automobila u regionu ostati na istom nivou kao lane.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: