Srpsko-americki susreti u Garmisu

Info

Izvor: Aleksandar Apostolovski

Petak, 30.08.2002.

12:27

Default images

Jedan od rukovodilaca centra "Dzordz S. Marsal", americki pukovnik u penziji Nik Pret, pozdravio se sa oficirima Vojske Jugoslavije veoma srdacno na vratima Seridan kasarne.

Kurs "Rukovodioci za 21. vek" u Evropskom centru za bezbednosne studije u centru "Dzordz S. Marsal", stacioniranom na jugu Nemacke, u Garmispartenkirhenu, ovog leta zaista nije bio uobicajen. Cetvorica jugoslovenskih oficira prvi put su usla u zdanje nekadasnjeg "Instituta za izucavanje SSSR-a", u kojem je u doba hladnog rata bio smesten jedan od obavestajnih centara zapadne vojne alijanse. Od 1993. godine, cilj "Marsal centra" je unapredjenje mira kroz razumevanje. U sastavu centra je i "Koledz za medjunarodne i bezbednosne studije", u kome se realizuje program "Studije odbrane i bezbednosti" kroz tri postdiplomska kursa. O kakvom je prestiznom centru u globalnim okvirima rec, svedoci i cinjenica da je navedene kurseve od 1994. godine do sada zavrsio 2031 polaznik – od tada su bili ili su jos na kljucnim pozicijama u nacionalnim ili medjunarodnim bezbednosnim strukturama: osmorica ministara odbrana, 14 nacelnika generalstaba, 51 komandant operativno-strategijskih grupacija, 45 u komandnim strukturama NATO, 49 u ambasadama u vojnim izaslanstvima.

Oprostajni koktel

Sjedinjene Drzave imaju dominantan uticaj u "Marsal centru". U prosloj budzetskoj godini SAD su ucestvovale sa 24,1 milion dolara, a Nemacka sa 1,8 miliona. Jugoslovenski oficiri otputovali su u Garmis na poziv ovog centra.

Potpukovnik Milan Tepsic, vodja jugoslovenskog tima u kojem su bili i major Sasa Nesic, kapetan prve klase Nebojsa Gacesa i kapetan Milan Krtinic, proveli su tamo devet nedelja, na kursu "Rukovodioci za 21. vek". Direktor kursa je americki pukovnik Pret, veteran vijetnamskog i zalivskog rata, stari marinac.

– Uverili smo se da nas americki oficiri i kolege iz NATO zaista respektuju. Nas cetvorica fotografisali smo se jednom prilikom u centru, sa Pratom, za uspomenu. Medjutim, to je bilo prakticno nemoguce, jer su se ostali polaznici kursa pridruzili, komentarisuci: "Srbi i Amerikanci su zajedno". Direktor centra dr Robert Kenedi takodje je primio nasu delegaciju – kaze potpukovnik Tepsic. Na oprostajnom koktelu u hotelu "DZordz Paton" jugoslovenski oficiri su za uspomenu poklonili monografiju "Srbija izmedju Istoka i Zapada". I pozlacenu traku za kravatu, kao i dugmad za kosulju sa drzavnim znamenjem SRJ. U Garmisu su nasi oficiri imali i susret sa Viktorom Jackovicem i jugoslovenskim ambasadorom u SR Nemackoj Milovanom Bozinovicem. Jackovic je tada brojao poslednje dane na mestu americkog predstavnika u "Marsal centru". Izasli su u grad na pivo. Nekoliko dana kasnije, Jackovic je dobio novu funkciju, postao je politicki savetnik americkih trupa u Avganistanu.

Istorija i ciljevi

Tokom bombardovanja NATO potpukovnik Tepsic bio je u visokoj vazduhoplovnoj komandi, a clan americke ekipe na kursu major Mark Vicel pre tri godine je sedeo u komandi NATO u Briselu, gde su birani ciljevi za napade. Slican posao, na suprotnim stranama.

"Vodili smo zanimljive dijaloge o toku rata u Jugoslaviji. Ovaj americki major je profesor vojne istorije na Vazduhoplovnoj akademiji SAD i pricao mi je kako je kao strucni savetnik svoje nadredjene upozoravao da se rat protiv Srba ne zavrsava za sedam dana".

Osim ovih susreta koji su razbili izvesne predrasude i psiholoske barijere o mogucoj saradnji izmedju dve armije, svakako su znacajna iskustva koja omogucavaju sagledavanje trendova medjunarodne integracije, kao i razmenu teoretskih i prakticnih saznanja iz oblasti bezbednosti i medjunarodne saradnje.

"Smatramo da je skolovanje u "Marsal centru" od interesa za drzavu, jer se skoluje kadar za rad u razlicitim medjunarodnim vojno-politickim misijama i organizacijama. Interesantno je da su u delegacijama iz mnogih drzava i civili iz ministarstava spoljnih poslova, ministarstava odbrana i unutrasnjih poslova. Kurs inace pruza i priliku da se kroz razumevanje teznji, namera i nacina funkcionisanja zapadnih drustava, na adekvatan nacin promovisu i ostvare nasi interesi", kaze potpukovnik. Prvih nekoliko dana, rukovodioci "Marsal centra" su nosili bedzeve sa natpisom: "Mi nismo skola za spijune", kako bi rasteretili polaznike preterane paranoje o obavestajnoj prirodi centra, hipoteci iz vremena hladnog rata. "Pored delegacije nase zemlje, kurs su pohadjali zitelji 28 zemalja, ali i pripadnici Kosovskog zastitnog korpusa Nazli Colaku i Ljuljeta Mehmeti, koji su ucestvovali pod zastavom UN. U toku priprema za odlazak u Nemacku, mi smo na sajtu "Marsal centra" videli da su na ranijim kursevima ucestvovali i pripadnici OVK", ukazuje Tepsic.

Plavetni region

Polaznici ovog kursa su posetili i stab NATO u Briselu, gde ih je docekao zamenik nacelnika staba vrhovne komande saveznickih snaga za Evropu, viceadmiral Sanfelice di Monteforte. "Tamo smo zvanicno postavili pitanje – kada ce se VJ vratiti na Kosovo i Metohiju. A njegov odgovor je bio da su te i slicne stvari definisane Vojno-tehnickim sporazumom i Rezolucijom UN 1244".

Posetili su i haski tribunal, gde su pratili jedan dan sudjenja Slobodanu Milosevicu. Ali, i fabriku "Audi" kako bi upoznali rad jednog koncerna ciji je proizvod namenjen globalnom trzistu. Potpukovnik, medjutim, napominje u sali da je ulazak u odredjene pogone "Audija" bio bezbednosno skoro rigorozniji od ulaska u nemacke kasarne.

Kruna kursa bila je zavrsna vezba "Plavetni region", koja se odvijala u vise faza. U njoj se obradjivala imaginarna oblast Plavetnog mora, u kojem su zamisljene drzave – Marislova, Gorija, Denabija i Tasmara, koje se, opet, nalaze u realistickom okruzenju – Ukrajini, Rusiji i Iranu. Navedene cetiri novoformirane drzave iz okrilja bivseg SSSR-a opterecene su skoro svim problemima savremenog sveta. Po vec poznatom scenariju, kriza izbija u jednoj drzavi, pa se dalje preliva na ceo region. "Nas zadatak je bio da definisemo nacionalne interese zemlje, kreiramo strategiju nacionalne bezbednosti te zamisljene drzave, oblikujemo snage i realizujemo njene interese. Svako od nas je imao razlicite uloge. Bio sam u ulozi portparola vlade Gorije, koji ima presudni uticaj na premijera, inace, rukovodioca kursa. U jednoj od sledecih kriza, bio sam vojni predstavnik Velike Britanije, a koleginica iz Britanije Misel Vitaker, sluzbenik britanskog ministarstva odbrane, bila je u funkciji – vojnog predstavnika Rumunije. Uopste, ostvarili smo u potpunosti simulaciju drzavne krize u nestabilnom regionu, sa svim dramaticnim epizodama, kao sto su pobune etnickih manjina, terorizam, resavanje koje preuzima medjunarodna zajednica sa multinacionalnim snagama".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: