Vole Vučića više od Putina, ali ni Mila ne zaboravljaju

Prema istraživanju CEDEM-a, koje je danas predstavljeno javnosti, najbolje ocenjeni političar van granica Crne Gore je predsednik Francuske Emanuel Makron.

Izvor: Tanjug

Četvrtak, 07.07.2022.

14:26

Vole Vučića više od Putina, ali ni Mila ne zaboravljaju
EPA-EFE Andrej Cukic

Odmah za njim je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je ubedljivo najpopularniji političar na Balkanu.

Na trećem mestu je predsednik Rusije Vladimir Putin.

Daleko iza njih su Olaf Šolc, Viktor Orban, Edi Rama, Džo Bajden i Zoran Milanović.

Pojedinačno, udeo najveće ocene (5), od crnogorskih građana dobio je Putin, a za njim odmah Vučić.

Makron je na trećem mestu.

Podgorička TV Adrija piše da sada ne bi čudilo ako bi pojedini političari optužili Vučića da je i ovo istraživanje namešteno.

U CG 46,3 odsto Crnogoraca i 32,8 odsto Srba

Ako bi u Crnoj Gori u ovom trenutku bio održan popis stanovništva, Crnogoraca bi bilo 46,3 odsto, dva odsto više u odnosu na 2011., godinu, a Srba 32,8, četiri odsto više, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje koje je sproveo CEDEM.

Gotovo polovina, 48,6 odsto građana bi se izjasnilo da govori srpskim jezikom, što je u odnosu na popis 2011. godine skoro šest odsto više.

Crnogorskim jezikom, prema ovom istraživanju, govori 36,1 odsto, što je gotovo isto kao na popisu iz 2011.

Bosanskim jezikom govori 2,6 odsto građana, što je za gotovo 4,2 odsto manje u odnosu na popis iz 2011.

Kao Bošnjaci bi se izjasnilo 7,7 odsto građana, što je za jedan odsto manje nego tokom prethodnog popisa, a kao Albanci bi se izjasnilo 5,1 odsto građana.

Istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava sprovedeno je u periodu od 11. do 27. juna ove godine, na uzorku od 1.026 građana. U Crnoj Gori pada poverenje u Demokratsku partiju socijalista ali i u Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC), najpopularniji političari su ministri u bivšoj vladi Milojko Spajić i Jakov Milatović, većina ispitanika nije zadovoljna pravcem kojim se kreće Crna Gora, većina je nezadovoljna vladom Dritana Abazovića, a njih 68 odsto podržava ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, pokazuju rezultati istraživanja koje uradio Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

Ukoliko bi se naredne nedelje održali parlamentarni izbori, Demokratska partija socijalista (DPS) osvojila bi 28,2 odsto glasova, Demokratska Crna Gora imala bi 14,9, Demokrastki front 14, Evopa sad 10,9 odsto glasova.

URA bi imala 4,8 odsto, Socijalistička narodna partija 3,8, Socijaldemokratska partija 3,4, Bošnjačka stranka 3,3 odsto, a Socijaldemokrate 2,6 odsto. Podrška DPS je pala za više od dva odsto u odnosu na decembar prošle godine, kada bi tu partiju glasalo 30,5 odsto.

Pad beleže i DF (6,4 odsto manje), Demokrate (4,4 odsto manje), URA (1,4 odsto manje), BS (2,8 odsto manje) i SDP (0,9 odsto manje).

Rast podrške beleže SNP (0,9 odsto više), SD (0,2) odsto dok je najveći doprinos padu vodećih partija dalo uključivanje u istraživanje pokreta Evropa sad, koji je sada prvi put mereno.

Na čelu tog pokreta su Spajić i Milatović koji su u bivšoj vladi bili ministri finansija i ekonomije.

"Od juna 2021. imamo negativan trend kod DPS. Međutim, očigledno je da ne stoji teza da će ta partija naglo da erodira.

DF i Demokrate su izgubili procente, oko 11, koje je uzela Evropa sad. S druge strane, neće biti da javnost nagrađuje UrU za manjinsku vladu.

Moraju da rade bolje i drugačije, jer negativni trend nije dobar po perspektivu partije. Glasači BS nisu spremni da nagrade partiju za ulazak ovu vladu. U decembru su imali 6,1, sad 3,3 odsto podrške. SNP ili ostaje na istom nivou, ili je nešto bolji. Kapitalizovanje ulaska u vlast kod te partije zasad se ne dešava", rekao je metodolog CEDEM-a Miloš Bešić.

Istraživanje CEDEM-a sprovedeno je od 11. do 27. juna, a učestvovalo je 1.026 ispitanika.

Da se Crna Gora kreće pogrešnim putem smatra 51,6 odsto građana.

Da se pravim putem kreće mišljenja je 20,4 odsto građana. U odnosu na prethodna istraživanja za 5,4 odsto smanjio se procenat onih koji smatraju da Crna Gora ide pravim putem.

Na hipotetičkom popisu 46,3 odsto građana bi se izjasnilo kao Crnogorci, 32,8 kao Srbi, 7,7 kao Bošnjaci, 5,1 kao Albanci, a 4,1 kao Muslimani, pokazalo je istraživanje CEDEM-a.

Na hipotetičkom popisu 48,6 odsto građana izjasnilo bi se da govori srpskim jezikom, a 36,1 crnogorskim, dok bi broj onih koji se ne bi izjasnio po ovom pitanju u odnosu na popis 2011. godine porastao za četiri odsto.

Najpopulatniji političari su doskorašnji ministri i lideri novoformiranog pokreta "Evropa sad", Milojko Spajić i Jakov Milatović, a zatim lider Demokrata Aleksa Bečić i predsednik države Milo Đukanović.

Većina građana, pokazalo je istraživanje, nije zadovoljna radom vlade Dritana Abazovića. Veoma nezadovoljno Vladom Dritana Abazovića je 36,2 odsto građana, uglavnom nezadovoljno je 20,9 odsto građana, uglavnom zadovoljnih je 20,4 odsto, a veoma zadovoljnih 3,4 odsto.

Kad je reč o institucijama, građani najviše poverenja imaju u obrazovni sistem, Srpsku pravoslavnu crkvu i zdravstveni sistem, dok je poverenje najmanje u skupštinu, političke partije i Crnogorsku pravoslavnu crkvu.

Ipak pada poverenje u SPC. Istraživanje je pokazalo da sada u SPC veruje 45, 9 odsto građana, dok je u decembru 2021. godine u SPC verovalo 47,3 odsto građana.

Prema istraživanju, 68 odsto građana podržava članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji, 18 odsto ne podržava, a 14 odsto nema određeno mišljenje.

Kad je reč o članstvu u NATO, 42 odsto građana podržava članstvo u Alijansi, 41 odsto je protiv, dok 17 odsto nema stav.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: