Koja je kazna za lažne kovid propusnice?

Ko bude koristio tuđu ili lažnu kovid propusnicu, može završiti i u zatvoru.

Izvor: B92

Petak, 12.11.2021.

13:58

Koja je kazna za lažne kovid propusnice?
Iliustracija: Profimedia

U Krivičnom zakoniku ovo delo navodi se kao falsifikovanje isprave, a predviđena kazna je od tri meseca do pet godina zatvora.

Ipak, ukoliko je prekršiocu to prvi prekršaj, sudija može dosuditi i samo novčanu ili uslovnu kaznu. Svi oni koji posle 20 časova žele da uđu u bilo koji ugostiteljski objekat ili kockarnicu moraju imati kovid propusnicu sa podacima o primljenoj vakcini, preležanom kovidu ili PCR testu.

Kazne za one koji su bez kovid propusnice, ali i ugostitelje, uopšte nisu male.

Kazne od 5.000 - 30.000

Naime, osobi koje su gost lokala, a nema kovid sertifikat piše se prekršajni nalog od 5.000 dinara. Kazna je čak šest puta veća za kovid redara lokala – u pitanju je prekršajni nalog od 30.000 dinara.

Međutim, komunalna milicija otkrila je u kontrolama više slučajeva da su pojedinci koristili tuđe propusnice i predstavljali ih kao svoje.

Predrag Antović iz Komunalne milicije kaže da su slučaj zloupotrebe sertifikata otkrili uz pomoć kovid redara koji je posumnjao da je u pitanju falsifikat.

"Izvršili smo legitimisanje lica, a pregledom lične karte i kovid sertifikata ustanovili smo da je to kovid sertifikat sasvim druge osobe. Prilikom provere videli smo razlike u prezimenu i matičnom broju. QR kod je bio ispravan, ali se vodio na drugo lice", objasnio je Antonović, prenose mediji.

Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović kaže da je u EU lakše falsifikovati zeleni dokument nego kod nas.

"Digitalni zeleni sertifikat štitimo uz pomoć elektronskog pečata koji se nalazi na sertifikatu, QR koda, ali i na taj način što je svaki zeleni sertifikat validan samo uz lični dokument. Evropska unija koristi mobilnu aplikaciju u kojoj čuva evropske sertifikate ioni se dosta razlikuju od našeg sistema. Naš sistem je u onlajn režimu iu svakom trenutku se proveravaju sve baze podataka", objasnio je Jovanović za "Kurir".

Ovakvi slučajevi kod nas su retki, ali u Evropi nisu. Policijske službe u Francuskoj, ali i drugim evropskim državama, otkrile su nekoliko mreža koje falsifikuju potvrde, tako što u vakcinalnu knjižicu upisuju da je osoba dobila vakcinu protiv kovida 19 ili izdaju digitalni sertifikat, kao dokaz o vakcinisanju ili negativnom testu.

Naš zeleni sertifikat prilično je zaštićen od ovakvih zloupotreba, a ako do njih i dođe, lako ih je uočiti. Građani pre svega, moraju biti registrovani na portalu elektronske uprave gde će ostaviti svoje podatke i broj lične karte, što potvrđuje identitet svake osobe.

Srbija očekuje u najskorije vreme odluku Evropske komisije, kojom će biti priznati naši sertifikati, pa je verovatno da će naši građani najkasnije od 15. novembra moći slobodno da se kreću i u zatvorenom u zemljama Evropske unije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: