Kako i zašto treba "srušiti" Dejton - po Serveru

Rekonstrukcija ili reforma Dejtonskog sporazuma sigurno će biti jedan od zadataka novoizabranog predsednika SAD Džoa Bajdena, kazao je za "Avaz" Danijel Server.

Izvor: Avaz.ba

Sreda, 02.12.2020.

09:26

Kako i zašto treba
Tatiana53/depositphotos

Ovaj profesor "Johns Hopkins" univerziteta u Vašingtonu, jedan je od autora publikacije "Popraviti Dejton: Novi dogovor za Bosnu i Hercegovinu", koju je objavio ugledni „Wilson“ centar i koja je izazvala snažne reakcije, kako u BiH tako i u SAD.

Server ističe da se jači angažman SAD očekuje na zapadnom Balkanu, a posebno kad se uzmu u obzir razgovori koje je Bajden obavio s liderima članica Evropske unije.

"Tokom tih razgovora dogovoren je jači angažman na Balkanu, a taj angažman ne može proći bez promena dejtonske strukture BiH", naglasio je Server.

Dodao je da se ipak ne može sa sigurnošću znati hoće li nova američka administracija iskoristiti istraživanje "Vilson" centra za osnovu svoje politike prema BiH.

"Moje misli u nekim aspektima nadilaze publikaciju 'Vilson' centra. U ovoj godini vidljivo je da BiH preti katastrofa, a zbog rastućih međunacionalnih sukoba. Neuspeh BiH značiće nove izbeglice u EU i kraj napora NATO-a da zaštiti ranjivu muslimansku populaciju. Raspad BiH ojačao bi secesioniste pod pokroviteljstvom Rusije, ne samo na Balkanu već i u Ukrajini, Moldaviji i Gruziji, i prouzrokovao daljnje propadanje NATO saveza", kazao je Server.

Prema njegovim rečima, SAD i EU moraju učiniti sve da BiH postane funkcionalna, efikasna i ujedinjena država, u svojim trenutnim granicama sposobna da ispuni uslove za ulazak u NATO i EU.

"To zahteva uklanjanje složene upravljačke arhitekture stvorene u Dejtonu. Bosnom i Hercegovinom ubuduće bi trebalo da upravlja vlada u Sarajevu sposobna da pregovara i sprovodi svoje obaveze prema EU, kao i opštine koje pružaju usluge građanima, s jednakim pravima za pojedince i snažnom pravnom i sudskom zaštitom manjina", naglasio je.

Na pitanje kako je to moguće postići, Server kaže da SAD i EU moraju postići sporazum o pokretanju procesa ustavnih i drugih reformi.

"Pripremiti novi ustav koji eliminišre ili drastično umanjuje ulogu entiteta i koji će osigurati punu primenu odluka Evropskog suda za ljudska prava. MMF i Svetska banka moraju prekinuti s praksom pomaganja entitetima, a novac se mora preusmeriti na opštine i Državnu vladu u Sarajevu", istakao je Server.

"Neophodna je i reforma Izbornog zakona, a koja će razvlastiti etički utemeljene političke stranke. Parlament BiH bi trebalo birati jednog predsednika i dva potpredsednika države. Striktno se mora ograničiti pravo na vitalni nacionalni interes. Nužno je usvojiti zakon kojim se osigurava transparentnije finansiranje političkih stranaka u BiH, a zahtievajući demokratske procedure za izbor stranačkih lidera", poručio je Server.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: