"Ozbiljan neprijatelj pred nama, ne treba da trošimo energiju na objašnjavanje dezinformacija" VIDEO

Epidemiolog dr Darija Kisić Tepavčević negirala je informacije o manjku testova kojima Srbija raspolaže.

Izvor: B92

Utorak, 30.06.2020.

16:52

Printskrin: TV B92

Takođe, ona to ističe kao jedan od razloga za današnju posetu Novom Pazaru premijerke Ana Brnabić i ministra zdravlja Zlatibor Lončar.

"Iz tog razloga što je stizalo dosta dezinformacija, a da bi se stekao pravi uvid u situaciju, državni vrh je otišao tamo. Tamo je vrlo sličan scenario, kao i u mnogim mestima koja su dozvolila da se to desi. Bilo je okupljanja i proslava odakle je krenulo. Mnogi pacijenti su čekali da prođe samo od sebe i kasno su se javljali u bolnicu", rekla je zamenica direktora instituta "Batut".

Ona je rekla da je to jedan od razloga zašto je bilo zastoja prilikom pregleda u Novom Pazaru i zbog čega su se formirali redovi.

"Očekivana ljudska reakcija je da se stvori jedna vrsta straha. Kovid je postao nešto što je opipljivo, ranije su se ljudi pitali da li on uopšte postoji. Danas veliki broj nas zna nekoga ko je inficiran", izjavila je Kisićeva.

Negirala je vesti koje su govorile o nedostatku broja testova koje Srbija poseduje.

"Mi u ovom momentu imamo preko 250.000 testova. Takve vrste dezinformacija ne znam čemu služe. Mi pred sobom imamo veoma ozbiljnog neprijatelja i ne treba da trošimo energiju na objašnjavanje dezinformacija. Broj testiranih pokazuje da imamo dovoljno testova", poručila je ona.

Odgovarajući na pitanje zašto su nove mere usmerene ka Beogradu, uprkos novim žarištima u Srbiji, istakla je da ukoliko dođe do pogoršanja te mere će biti primenjene i na ostale gradove.

"Broj slučajeva u Beogradu, dve trećine svakoga dana. Tu je najveći broj stanovnika, najveća gustina stanovništva. U ovom momentu je ovakva vrsta preventivne mere doneta za naš glavni grad, ukoliko bude neophodno uvešćemo i u drugim mestima", rekla je ona.

Jedna od zabrana je obavezno nošenje maski, ali je ministar Zlatibor Lončar najavio da kršenje mera Kriznog štaba neće biti kažnjavano.

"Nije cilj ovih mera uvođenje sankcija i kazni. Kaznena politika nikada nije prihvatljiva i to je poslednja instanca. Važno je da građani shvate koliko je za njih lično da poštuju mere. Nije cilj uvođenje kontrola i plaćanje kazni. Cilj je da se zaštite građani", izjavila je ona.

Govorila je i o broju studenata koji su zaraženi.

"Te brojeve pratimo na dnevnom nivou, više od 200 je do sada potvrđeno. Među njima, makar trećina je iz studentskih domova. Ne samo studenti, nego niko od nas u poslednje vreme koji nismo testirni, ne znamo da li smo zaraženi. Zato su maske bitne. Student kada se vrati kući takođe mora odgovorno da se ponaša", rekla je Kisić Tepavčevićeva.

Ona je istakla da virus nije nestajao, iako je toplije vreme dovelo do njegovog slabljenja

"Virus nikada nije nestao, ali smo mi počeli da se ponašamo kao da jeste. On je onda vrlo brzo pokazao da je među nama. To što su se mnogi ponadali da će vremenski uslovi da sami odrade posao, nije se ispostavilo kao dovoljno. Sigurno da kada je toplije, ovaj virus iz rezervoara zaraze kraće leti i pada na tlo. Manja je verovatnoća da se prenosi kapljičnim putem", poručila je ona.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

21 h

Podeli: