Otkriven tajni dokument Brisela: Da li bi Evropa trebalo da strahuje?

Nemački list Špigl došao je u posed tajnog dokumenta koji je razrađen u službama Brisela, a u kojem se tvrdi da se može očekivati veliki talas migranata.

Izvor: B92, Veèernji.hr

Ponedeljak, 03.02.2020.

14:01

Otkriven tajni dokument Brisela: Da li bi Evropa trebalo da strahuje?
EPA-EFE/ ELIO DESIDERIO/ ilustracija

Migranti bi se prema Evropi uputili brodovima sa obala Libije.

Uzimajući u obzir činjenicu da se u Libiji trenutno razbuktava rat, realno je očekivati da će sve više ljudi pokušati da pređe preko Sredozemlja do Evrope, prenosi Večernji list.

Uz izbeglice iz Libije, očekuje se i talas mnigranata iz ostalih afričkih zemalja.

Iz tog razloga, u dokumentu koji se pojavio, a koji su razradile službe zadužene za bezbednost spoljnih granica Evropske unije, tvrdi se da je što pre potrebno pokrenuti i pojačati patroliranje na Sredozemlju. Do početka 2019. godine bila je aktivna operacija Sofija, u okviru koje su brodovi ratnih mornarica zemalja EU patrolirali Sredozemljem. Ova operacija se tokom leta smanjila.

Sada bi trebalo pokrenuti slične operacije.

Libijska obalska straža u ovom trenutku kontroliše samo jednu trećinu obale ove zemlje. Ako se sigurnosna situacija u Libiji dodatno pogorša, a migranti masovnije krenu morskim putem prema severu, obalska straža biće potpuno nemoćna – piše u dokumentu.

U ovom slučaju Italija je najopterećenija. Ipak, teško je poverovati da bi se ratni brodovi zemalja EU mogli uskoro vratiti u prethodnu operaciju, jer je za takvu odluku potrebna jednoglasna odluka država članica EU. Italija i Austrija poručile su da neće glasati za takvu odluku, a tako misle i u Mađarskoj i Grčkoj. Inače, brodovi su prošle godine povučeni jer među državama članicama Unije nije postignut dogovor o tome ko će primati migrante koji u okviru akcije Sofija budu spaseni i dovedeni na područje Evropske unije, odnosno na područje Italije, koja je najbliža libijskoj obali. Samo proteklih nekoliko godina u okviru operacije spaseno je i dovedeno u Italiju oko 45.000 migranata koji su krenuli na put sa severnih obala Afrike, no Italija više ne želi da prima migrante u tolikom broju. Nemačka je pre nekog vremena ponudila da će primiti četvrtinu tako spasenih migranata, ali konačan dogovor ipak nije postignut, pa je akcija spasavanja i patroliranja obustavljena, a Italija je zatvorila svoje luke i pristaništa za migrante.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: