Posle Bregzita državljani EU neće kući

Hrvati i drugi državljani zemalja Evropske unije ne nameravaju da napuste Veliku Britaniju i vrate se u svoje zemlje nakon Bregzita, piše Dojče vele (DW) .

Izvor: B92

Utorak, 21.01.2020.

14:24

Posle Bregzita državljani EU neće kući
Ilustracija: Getty images/Sean Gallup

Poslednjeg dana ovog meseca Bregzit će se konačo dogoditi i Velika Britanija će ući u prelazni period izlaska iz Evropske unije.

Boris Džonson je, podseća se, bio jasan kada je rekao da nema bliskih veza s Unijom, nema prihvatanja pravne stečevine, nema zajedničkog tržišta.

Ali neke će veze ipak ostati, a jedna od tih veza su i ljudi, milioni građana zemalja članica EU koji su proteklih godina našli posao i žive u Velikoj Britaniji.

Reč je o 2,27 miliona ljudi, među kojima je i povelik broj Hrvata.

Neki su, piše DW, u godinama nakon što je Britanija na referendumu odlučila da ode, učinili isto.

Hrvatska novinarka Nataša Magdalenić Bantić, koja već dugi niz godina živi i radi u Londonu, kaže za DW da osobno poznaje četvero državljana Evropske unije koji su, čekajući rasplet događaja oko Bregzita, otišli iz Velike Britanije.

„Neki se fakulteti bune da imaju manje EU-studenata nego ranije. Istovremeno, na primer, u Britaniju dolazi da radi znatno manji broj medicinskih sestara iz zemalja Evropske unije nego pre Bregzita. A potreba se nije smanjila“, kaže Nataša Magdalenić Bantić.

Mnoge su zemlje s istoka Unije u Bregzitu prepoznale priliku da vrate deo radne snage koja je u potrazi za boljim životom i plaćama otišla u Veliku Britaniju. Tome bi se možda mogla ponadati i Hrvatska, ali iseljenici s kojima je razgovarao DW, iako odmeravaju ne razmišljaju o odlasku. Barem zasad. Za početak, zaštićeni su kao građani Evropske unije.

Svi građani EU, naime, imaju pravo na prijavu za takozvani "settled status", ako u zemlji borave duže od pet godina, a nemaju državljanstvo, ili za "pre-settled status" ako borave kraće od pet godina.

To je, navodi se, nova vrsta imigrantskog statusa uvedena upravo za građane EU koja bi trebalo da im omogući da ostanu i normalno žive i rade u Britaniji.

Taj status ima i bivša novinarka Štefi Jukić Lorković, koja sada u Londonu radi u jednoj agenciji za zapošljavanje. Ona i muž informatičar imaju "pre-settled status", za državljane EU koji su u Velikoj Britaniji kraće od pet godina. Dobijanje tog statusa opisala je u razgovoru za DW kao „jednostavno i brzo“ i misli da se to neće menjati. "„Naravno, nikad se ne zna kakve će odluke biti donete, ali ne očekujem da će biti problema"“, kaže.

"Ne razmišljamo o odlasku, niti bilo ko od prijatelja i kolega razmišlja da ode. Opet, možda nam je svima perspektiva drugačija jer smo u Londonu, ali kako sad stvari stoje, ne nameravamo se u dogledno vreme seliti niti vraćati u Hrvatsku“, govori Štefi Jukić Lorković.

U okolini Londona živi Međimurac Josip Habjan, takođe informatičar, softverski inženjer čija je supruga nedavno pokrenula startap Taste of Balkan (Ukusi Balkana). U Britaniju je s dve kćerke došao pre nekih pet godina.

„"Osim što će funta malo pasti i cene malo porasti, na moju porodicu Bregzit neće imati previše uticaja. U Englesku smo došli u vreme kada je za Hrvate u Britaniji još uvek postojala zabrana rada. Par meseci od dolaska dobili smo vizu i dokumente koji su nam sada kod apliciranja za EU Settlement Scheme poslužili kao dokaz da ovde živimo, radimo i uredno plaćamo porez", rekao je.

To, kako kaže, znači da smo se bez ikakvih problema registrovali u sistem boravka državljana EU u Velikoj Britaniji te samim time stekli pravo na neograničen boravak i rad u Velikoj Britaniji, bez obzira na ishod Bregzita.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: