Šta Vučića očekuje u Berlinu?

Istorija poseta srpskog predsednika Aleksandra Vučića Nemačkoj pokazuje uvek isti karakter - sagovornici su teški, teme razgovora još teže, a Berlin moćan.

Izvor: B92

Ponedeljak, 29.04.2019.

12:01

Šta Vučića očekuje u Berlinu?
Foto: Tanjug / Sava Radovanoviæ

Bez obzira na to što će danas u Berlinu predstavnici svih zemalja zapadnog Balkana plus Slovenije i Hrvatske biti neformalno i što će, pored nemačkog kancelara Angele Merkel sedeti i francuski predsednik Emanuel Makron, jasno je da će sve oči biti uprte u Vučića, jer je pitanje kako će dalje Beograd i Priština, najteža i dominantna tema, navodi agencija Tanjug.

Iako je zvanični Berlin najavio da večeras nije predviđeno potpisivanje nikakvih obavezujućih dokumenata, bilo bi naivno verovati, da su Makron, kome kod kuće gori pod nogama i Merkelova, na kraju svoje političke karijere, pozvali lidere zapadnog Balkana, okupirane takođe svojim mukama, samo na večeru i razmenu mišljenja.

Sudeći prema nemačkim medijima, Berlin od ovog skupa, ipak, nešto očekuje i to, pre svega, od Beograda i Prištine.

Šta su očekivanja Berlina - da li je to samo da se sa svim učesnicima politike na zapadnom Balkanu stupi u dijalog i dođe do razmene mišljenja ili nešto konkretnije?

To bi, uz prizvuk nemačkog upozorenja o ''ad acta'' evropskoj perspektivi, ukoliko i Beograd i Priština ne pokažu ozbiljnu volju za normalizacijom, moglo biti u zoni političkih špekulacija, dok je u zoni političke realnosti činjenica da je Nemačka jasno protiv ideja o razmeni teritorija i pomeranju granica i da njene diplomate, upravo na tu temu, ''opipavaju puls'' u regionu.

Na ''južnom krilu'' Evropske unije (EU), odnosno Evrope, politička situacija je rovita- od nacionalizma, preko korupcije i demonstracija do taksi Prištine na srpsku robu i zato bi, prema ocenama nemačkih medija, susret večeras trebalo u najmanju ruku da ponovo za isti sto dovede sve balkanske aktere, pre svega, predstavnike Beograda i Prištine.

Iz Berlina se jasno kaže da odnos Beograda i Prištine otežava razvoj celog regiona i uvek iznova naglašava da je to region koji teži EU i istovremeno stoji pod uticajem Rusije, Kine, Turske, Saudijske Arabije i Amerike.

I večerašnji samit bi se zato smeo, bar delimično, tumačiti i kao deo borbe EU u utakmici sa Amerikom, Rusijom, Kinom, Turskom ili Sadijskom Arabijom za uticaj u tom istom regionu, a onda očekivati, ne samo upozorenja sa ''ad acta'' EU-perspektivi, već i neka obećanja i veći finansijski i svaki drugi angažman EU za razvoj, sigurnost i stabilnost regiona.

Da se večeras u Berlinu neće raditi samo o Balkanu i Balkancima, govore i procene analitičara da ovim susretom i Merkel i Makron žele da pošalju jasan signal Vašingtonu o debeti o promeni granica i da EU hoće da sedi za pregovaračkim stolom.

Osim signala Vašingtonu, Merkelova i Makron žele, veruje se, da pošalju poruku i samom Briselu, odnosno, visokoj predstavnici EU Federiki Mogerini, kojoj se na nemačkoj i političkoj i politikološkoj sceni prebacuje da je ne samo tolerisala, već i podsticala pregovore Vučić-Tači za šta, kako se kaže, nije imala ni mandat, a ni podršku svih članica EU.

Nemački zvaničnici ne kriju nezadovoljstvo činjenjem, odnosno, nečinjenjem EU-Komisije i ističu da je inicijativa Merkelove i Makrona o večerašnjem samitu došla pravovremeno, jer regionu, kako se upozorava, preti da ponovo padne u klopku starog konflikta.

Merkelova i Makron večeras, po pedagoškom principu, žele možda da Balkancima pokažu kako su oni od krvnih neprijatelja, preko potpisivanja Jelisejskih Sporazuma 1963. godine, postali ponosni prijatelji i pokretačka snaga razvoja EU, sa više od 2 200 zbratimljenih gradova.

Ili bi se večeras možda, moglo konkretno čuti da je dijalogu koji je do sada vođen u Briselu, a sada je u ''ćorsokaku'', potreban novi impuls, format i jasan cilj-a to je srpsko priznanje Kosova, kao preduslov stabilnost i mira balkanskog?

Sve je to neformalno moguće da lideri Balkana i EU čuju dok, verovatno, budu jeli čuvene nemačke špargle i uživali u voćnim dezertima severnjačke kuhinje na samitu, formalno jedinoj najavljenoj današnjoj obavezi Merkelove, koja bi večeras mogla da utvrdi i koliko joj je međunarodnog autoriteta ostalo u svojoj poslednjoj kancelarskoj rundi.

Sastanak i sa Mogerinijevom

Šefica EU diplomatije Federika Mogerini održaće bilateralni sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem na marginama sastanka u Berlinu, saznaje Tanjug u Briselu.

Evropska komisija je saopštila da je Mogerini već stigla u Berlin, gde će danas popodne prisutsvovati sastanku sa liderima Zapadnog Balkana, Hrvatske i Slovenije, u organizaciji Angele Merkel i Emanuela Makrona.

U Evropskoj komisji najavljeno je da će Mogerini održati seriju bilateralnih razgovora sa liderima iz regiona.

Sastanak sa predednikom Srbije Aleksandrom Vučićem trebalo bi da počne oko 13.30, a rezultati bilateralnih razgovora biće preneti u saopštenju za javnost, najavljeno je Tanjugu u Briselu.

”Sastanak koji se održava popodne pružiće priliku da se naglasi važnost napora u cilju pomirenja, dobrosusedskih odnosa, regionalne saradnje i daljeg negovanja stabipnosti i prosperiteta u Evropi”, stoji u saopštenju Evropske komisije .

Iz Brisela pred sastanak u Berlin ponavaljaju da Prespanski sporazum Atine i Skoplja o imenu predstavlja ”istorijski primer pomirenja”, a da dijalog Beograda i Prištine ”zahteva održivo rešenje za dobrobit naroda, regiona i šire”.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: