Zašto Libija i zašto baš sad?

Komandant Libijske nacionalne armije Halifa Haftar prošlog četvrtka naredio je svojim snagama da počnu ofanzivu na Tripoli kako bi se "oslobodio od terorista".

Izvor: B92

Utorak, 09.04.2019.

07:19

Zašto Libija i zašto baš sad?
Ilustracija: Thinkstock

S druge strane, premijer Vlade nacionalnog jedinstva u Tripoliju Fajez Saradž naredio je da se, ukoliko bude potrebno, upotrebi sila nakon saopštenja da je Libijska nacionalna armija uspostavila kontrolu nad gradovima južno i zapadno od Tripolija.

Interesantno je da je Haftar baš u ovom trenutku odlučio da krene u ofanzivu, imajući u vidu da od 14. do 16. aprila u Gadamesu treba da se održi velika mirovna konferencija o novim vanrednim parlamentarnim izborima koji bi, na neki način, ujedinili zemlju, piše Sputnjik.

Iako je zvanični predstavnik te vojske Ahmed el Mismari rekao da "ofanziva oružanih snaga pod komandom Halife Haftara na Tripoli nije usmerena protiv mirovne konferencije", pojedini analitičari sumnjaju da bi konferencija ipak mogla biti dovedena u pitanje. "Pitanje je da li je trenutak koji je Haftar izabrao za ofanzivu samo koincidencija. Sada, naime, zbog ovih ratnih operacija, ta mirovna konferencija propada", ocenjuje novinar i spoljnopolitički analitičar Miroslav Lazanski.

Kao dokaz za to da je neizvesno kako će se ofanziva generala Haftara okončati govori i činjenica da je on od Bengazija, odakle je krenuo, pa do Tripolija "razvukao" svoje, pa mu provladine snage dolaze i sa leđa, iz Misurate, te je prinuđen da se brani sa svih strana.

Međutim, prema ocenama nekih analitičara, to ipak ne znači da je sprečen u završetku ofanzive, iako se možda pribojava i neke intervencije zapadnih sila koje podržavaju provladine snage u Tripoliju.

Činjenica je da je aerodrom "Tripoli" u dometu artiljerije Haftarovih snaga, te on može da ga napadne ako mu je stalo da ga onesposobi za sletanje bilo kakvih drugih aviona. Sa druge strane, avioni premijera Saradža ne poleću sa civilnog aerodroma, već sa vojnog, koji je vrlo blizu ovom u Tripoliju.

Najveći problem Libije je u tome što je to zemlja bez jake centralne vlasti.

Naime, još od svrgavanja i ubistva Muamera el Gadafija 2011. godine u Libiji vlada dvovlašće — na istoku zaseda izabrani parlament sa Haftarom na čelu, a u Tripoliju na zapadu upravlja vlada nacionalnog jedinstva Fajeza Saradža.

Dok Haftar ima podršku Egipta i Katara, Saradž ima podršku „muslimanske braće“ — protivnika Egipta, kao i Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji su sa Katarom u sukobu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: