"Alternativa dijalogu BG i PR može da bude veoma opasna"

Šefica EU diplomatije Federika Mogerini kaže da alternativa ozbiljnom i posvećenom dijalogu Beograda i Prištine može da bude veoma opasna.

Izvor: B92

Utorak, 18.12.2018.

20:26

Foto: Gettyimages

Ona je pozvala dve strane da dođu u Brisel i nastave ono što je bio plodonosan proces dijaloga.

”Videli smo napredak u prethodnim godinama i nadam se da će se tako i nastaviti”, poručila je Mogerinijeva danas na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerkom Srbije Anom Brnabić posle Saveta za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije.

Šefica EU diplomatije je ponovila da je EU pozicija jasna kada su u pitanju i tarife i transformacija KBS-a.

”Više puta samo pozvali kosovske vlalsti da opozovu uvedene takse. Predložili samo Kosovu i Srbiji da se održe razgovori koji bi omogućili rešavanje takvih pitanja kroz dijalog, a ne nametanjem tarifa koje krše sporazume o slobodnoj trgovini”, izjavila je Mogerinijeva.

Kada je u pitanju transformacija KBS-a, šefica EU diplomatije naglašava da je stav EU isti kao pozicija NATO.

Mandat KBS može da se promeni samo kroz inkluzivni i postepeni proces u skladu sa kosovskim Ustavom. Očekujemo od Kosova da se drži svoje zakonske obaveze, posebno u okviru Briselskog sporazuma iz aprila 2013. godine i drugh bezbednosnih aranžmana”, naglasila je Mogerinijeva.

Na pitanje Tanjuga kako vidi rezoluciju kosovskog paralmenta kojom se prejudicira ishod dijaloga Beograda i Prištine Mogerini je odgovorila da je na obema staranama da se unutar sebe organiziju kada je dijalog u pitanju.

”Nije na EU ni meni da kažemo niti predsedniku Srbije niti Kosova kako da naprave unutrašnji konsenzus i kako da održe unutrašnji dijalog. Svaka strana bira kako će da organizije svoj unutrašnji dijalog i strane zajedno biraju šta je na agendi, o čemu će da se razgovara, a o čemu ne”, izjavila je Mogerinijeva.

Ona je ponovila da je uloga EU i nje same da stvori uslove kako bi se dve strane konstruktivno angažovale u dijalogu koji je ”na dobrobit dve strane, regiona i zarad opšte bezbednosti”.

”Ponekad dijalog ide lakše, ponekad teže i uz prepreke. Dijalog pripada Beogradu i Prištini. Moja uloga je da ga olakšam, ponudim uslove, pokušam da garantujem da dve strane poštuju jedna drugu, poštuju prethodne dogovore i u potpunosti ih primene, kao i da su osnovi principi vladavine prava i napredak viđen u dijalogu tokom prethodnih godina nastaviti i u budućnosti.

Na pitanje kako komentariše optužbe Haradinaja da je ona kriva za krah dijaloga i da li je to razlog za neodržavanje konferencije za novinare juče posle sastanka, ona je rekla da takve optužbe na jučerašnjem sastanku nisu bile iznete a da nije bilo razloga za obraćanje medijima jer na sastanku nije bilo ničeg novg što ranije već nije bilo rečeno.

U prošlosti je, kako je rekla, bilo akcija, izjava i koraka i na srpskoj strani koje nisu pomogle pozitivnoj atmosferi za konstruktivan dijalog.

"Uvek sam obema stranam govorila da mogu da uđu u ciklus provokacija gde ni jedna starana ne može da dobije nisšta. Tu možete da se zaglavite i to svi očekuju od Balkana. Ili možete da izaberete drugi put gde se strane angažuju u dijalogu što može voditi pravnoobavezujućem sporazumu koji bi rešio sva otvorena pitanja na dobrobit obe strane, građana, regiona, ekonomske i evropske perspektive kao i bezbednosti i stigurnosti”, ocenila je Mogerinijeva.

Ona je izrazila nadu da će Beograd i Priština izabrati da se iskreno da se angažuju na pronalaženju sveobuhvatnog rešenja za sva otvorena pitanja jednom i zauvek bez obzira na težinu.

”Za EU perspektivu koju ste izbarali potrebna je normlizacija odnosa i suočavanje sa teškoćama. Alternativa ozbiljnom dijalogu u kome se obe strane istinski angažuju je vrlo opasna. Ne želim ni da mislim šta može da bude alternativa tome”, zaključila je Mogerinijeva.

Ona je rekla da je optimistična kada je reč o evropskoj budućnosti Srbije i da Srbija, uz saradnju sa Briselom, može još brže da napreduje na tom putu, sprovodeći reforme.

Ona je podsetila da je proces pridruživanja zasnovan na tome da Srbija sprovodi neophodne reforme.

Mogerinijeva je pozdravila ličnu opredeljnost i angažovanost premijerke na tom planu, izrazivši uverenje da će to doprineti daljem napretku u ključnim oblastima- vladavini prava, sudstvu, slobodi govora...

Takođe je naglasila da je opredeljenost Srbije za normalizaciju odnosa sa Kosovom jedan od ključnih elemenata napretka u pregovorima o pridruživanju.

Rekla je i je Srbija važan partner EU kada je reč o vojnim i civilnim misijama u Maliju, Centralnoafričkoj Republici i Somaliji.

Kada je reč o spoljnoj i bezbednosnoj politici EU, ona je izrazila očekivanje da Srbija prilagodi svoju spoljnu politku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: