Svi detalji slučaja koji drma svet: Šta se zapravo desilo?

Slučaj nestalog novinara "Vašington posta" Džamala Kašogija svetska je vest broj jedan. Detalji se nižu iz dana u dan i sve su pesimističniji.

Izvor: B92

Sreda, 17.10.2018.

09:01

Svi detalji slučaja koji drma svet: Šta se zapravo desilo?
Foto: Tanjug/AP

Kašogi je novinar saudijskog porekla, koji je pisao za "Vašington post". On je ušao u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu 2. oktobra kako bi pripremio papire za venčanje s verenicom, ali iz konzulata nikada nije izašao. Odmah se posumnjalo da je ubijen jer je bio oštar kritičar saudijskog kraljevskog režima.

Turske vlasti u utorak su objavile da imaju dokaze da je Kašogi ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu, a neki američki mediji navode da je njegovo telo isečeno na komade. Index.hr prenosi da je sudbina Kašogija svetska tema broj jedan, s tim da ima potencijal da izazove krizu svetskih razmera.

Najpre, ko je nestali novinar?

Foto: Tanjug, AP
Džamal Kašogi je saudijski novinar i kritičar saudijske vlasti koji je pisao za "Vašington post". Rođen je 13. oktobra 1958. u Medini. On se prošle godine iselio iz SAD zbog straha od hapšenja nakon kritike nekih odluka saudijskog prestolonaslednika Mohamada bin Salmana i vojne intervencije Rijada u Jemenu.

Poslednji put viđen je 2. oktobra u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Tamo je, kako piše CNN, išao kako bi podigao papire koji bi mu omogućili da sklopi brak sa svojom verenicom koja je Turkinja. Ali od tada mu se gubi svaki trag.

Turski službenici rekli su da vlasti veruju da je ubijen u konzulatu, nakon čega je njegovo telo uklonjeno. Takođe, turske vlasti su objavile da poseduju audio-snimke koji pokazuju da je Kašogi ubijen u konzulatu i da su ti snimci predati Saudijskoj Arabiji i SAD.

CNN je javio i da je telo novinara izrezano na komade nakon što je ubijen.

Ministar spoljnih poslova Turske Mehmet Čavušoglu je rekao da će policija pretražiti i konzulovu rezidenciju koja bi, prema ranijim izveštajima turske televizije, mogla biti povezana s Kašogijevim nestankom. U međuvremenu, saudijski konzul pobegao je iz Turske.

Koja je uloga "Epl voča" u celoj priči?

Foto: Tanjug/AP
Dokazi su, pisale su turske provladine novine "Sabah", dobijeni zahvaljujući satu koji je Kašogi imao na sebi kada je, kako tvrdi turska policija, zarobljen, mučen i na kraju ubijen. radi se o satu "Epla", to jest pametnom satu koji je, prema ovoj teoriji, bio povezan s njegovim "ajfonom", koji je, pak, ostavio kod svoje verenice koja ga je čekala ispred konzulata.

Turski provladin list Jeni safak takoše piše da se na audio-snimku čuje glas saudijskog generalnog konzula koji je rekao: "Uradite to negde drugde jer ću imati nevolje". Ipak, analitičari smatraju da je malo verovatno da je Kašogi na taj način mogao da snimi šta mu se dogodilo i te snimke pošalje, najpre iz tehničkih razloga.

Turske novine navode i da su saudijski agenti, koji su došli u Tursku upravo kako bi ga likvidirali, otkrili njegov sat, otključali ga pomoću njegovog otiska prsta i zatim izbrisali neke, ali ne i sve audio-zapise.

Međutim, "Epl voč" ne koristi "Eplov" sistem identifikacije uz pomoć otiska prsta, što znači da on nije mogao ni biti otključan otiskom prsta. Osim toga, pametni sat je trebalo da ima blutut vezu s pametnim telefonom, koji je bio kod njegove verenice. A kako je poznato, blutut veza ima ograničen domet. Dalje, smatraju stručnjaci, Kašogi nije mogao da se spoji mobilnom vezom direktno na "Aj klaud", jer "Epl" ne podržava mobilne operatere u Turskoj kad je "Epl voć" u pitanju, a nije moguć ni roming.

Mnogo verovatniji scenario je da turske tajne službe jednostavno imaju druge metode prisluškivanja stranih diplomatskih predstavništava, poput saudijskog konzulata, a da im je priča s "Epl vočom" naprosto poslužila kao zgodan paravan za tu politički nezgodnu činjenicu.

Turski provladin list Jeni safak takođe piše da se na audio-snimku čuje glas saudijskog generalnog konzula koji je rekao: "Uradite to negde drugde jer ću imati nevolje".

Ko je osumnjičen?

Foto: Tanjug, AP
Turski sigurnosni izvori kazali su za Rojters da je grupa od 15 saudijskih državljana, među kojima i neki službenici poput zapovednika vazduhoplovnih snaga, te šefa za forenziku i obdukciju, ušla u konzulat istoga dana kad je Kašogi bio u njemu i kasnije napustila zemlju.

Novine Sabah objavile su imena i godine rođenja tih 15 Saudijaca koji su stigli na istanbulski aerodrom Ataturk takođe 2. oktobra. Dvanaest ih je stiglo u utorak ujutro, na osnovu fotografija napravljenih na kontroli aerodroma. Petnaest ljudi stiglo je u četiri različita termina, prenosi Sabah.

U međuvremenu je slučaj postao važan za svetsku politiku

Foto: Tanjug/AP
U međuvremenu je nestanak novinara postao jedna od glavnih tema svetske politike, a svi vodeći svetski portali ovu vest prate iz minute u minut. Eventualna umešanost Saudijske Arabije otvara vrlo škakljiva pitanja o budućnosti odnosa sa SAD. O svemu se oglasio i američki predsednik Donald Tramp, koji je poslao svog državnog sekretara Pompea u Saudijsku Arabiju, ali i u Tursku, gde je Pompeo stigao danas.

Tramp je pre pet dana rekao da SAD imaju istražioce koji pomažu Turskoj u istrazi nestanka Kašogija, dodavši da takođe rade sa Saudijskom Arabijom. Upitan jesu li ugrožene američko-saudijske veze, u svetlu ovog slučaja, Tramp nije dao konkretan odgovor, rekavši da "mora otkriti šta se dogodilo".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: