Dačić: Imam spisak zemalja – ko gde sedi, gde se ko nalazi

Najviše me interesuje da, u okviru GS UN, razgovaram sa zemljama koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova o tome da preispitaju svoju odluku.

Izvor: Tanjug

Utorak, 25.09.2018.

23:24

Dačić: Imam spisak zemalja – ko gde sedi, gde se ko nalazi
Foto: Tanjug / Filip Krainèaniæ

To je izjavio ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

"Veoma sam zadovoljan načinom na koji teku ti razgovori", rekao je Dačić dodajući da je predstavnicima pojedinih zemalja rekao da će, imajući to u vidu, uskoro samo Priština i Tirana biti te koje priznaju nezavisnost Kosova.

Dačić je objasnio da se u okviru zasedanja Generalne skupštine UN održavaju tri nivoa sastanaka - jedan je generalna debata, razni susreti na marginama i brojne konferencije itd, a drugi su sastanci bilateralnog karaktera koji se odnose se na jačanje bilateralnih veza.

"Treći nivo je onaj koji mene najviše interesuje - razgovor sa zemljama koje su priznale Kosovo, o tome da preispitaju tu svoju odluku", rekao je šef srpske diplomatije.

Upitan dokle su stigli u tim razgovorima, Dačić je rekao da "nije dobro govoriti o tome dok se te stvari ne završe do kraja".

"Ja nikada o tome ne govorim, ali ovde Imam spisak zemalja – ko gde sedi, gde se ko nalazi, kada diskutuje.... Imamo materijale za svaku od tih zemalja, koje uvek nosimo sa sobom, i imamo mapu svih zemalja koje su priznale i nisu priznale Kosovo", rekao je Dačić.

Pokazujući medijima mapu na kojoj se vidi koje su zemlje priznale, a koje nisu priznale nezavisnost Kosova, Dačić je rekao da "svako treba da je dobije da bi znao da Priština laže, da tačno imaju saznanja o tome ko je priznao, ko nije priznao Kosovo".

Komentarišući prisustvo prištinske delegacije u zgradi UN, Dačić je rekao da "oni nisu tu, oni su po ćoškovima, po hoklicama, jer oni nisu članovi UN i nemaju iste propusnice, kao i članovi UN".

Kako je objasnio, prištinska delegacija se prijavila preko Odeljenja UN za mirovne operacije (Department of Peacekeeping Operations) i tako dobila propusnice, uz koje, međutim, ne mogu da uđu u sale na sastanke.

"Oni to rade svake godine, to je zloupotreba tog statusa, ali džabe im. Mislim da su svi prozreli o čemu se tu radi, da svi imaju u vidu da su napravili strašnu grešku kad su priznali Kosovo, i da se mnogi od njih danas kaju zbog toga i razmišljaju o povlačenju priznanja", rekao je Dačić.

Naglasio je, ipak, da ne želi da o svemu tome govori dok se ne završe svi skupovi, odnosno dok ne prođe ova nedelja. Dačić koji boravi u Njujorku kao član delegacije Srbije na 73. zasedanju Generalne skupštine UN, imao je nekoliko susreta sa visokim svetkim zvaničnicima u sedištu svetske organizacije.

Uoči početka zasedanja, šef srpske diplomatije susreo se i imao kraće razgovore sa predsednikom Turske Redžepom Tajip Erdoganom, premijerom Grčke Aleksisom Ciprasom i predsedavajućim Predsedništvu BiH Bakirom Izetbegovićem, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Boravak u Njujorku ministar će iskoristiti za brojne bilateralne sastanke, učestvovaće na multilateralnim skupovima koji su predviđeni tokom „UN sedmice“ pre svega s ciljem jačanja pozicije Srbije u svetu, navodi se u saopštenju.

Na marginama 73. zasedanja Generalne skupštine UN, šef srpske diplomatije Ivica Dačić sastao se i sa ministrom odgovornim za spoljne poslove u Sultanatu Oman Jusuf bin Alavi bin Abdulahom.

U prijateljskom i sadržajnom razgovoru sagovornici su razmenili mišljenja o tekućim političkim procesima u regionima Zapadnog Balkana i Bliskog istoka, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Dačić upoznao je ministra iz Omana i na tradicionalnu i izuzetno razvijenu saradnju Srbije sa državama arapskog i islamskog sveta.

Dva ministra su se dogovorili da u najskorije vreme razmene posete u cilju daljeg unapređenja bilateralne saradnje na svim poljima od obostranog interesa.

Šef srpske diplomatije se sastao isa generalnim sekretarom OEBS-a Tomasom Gremingerom, koji je dao punu podršku dijalogu Beograda i Prištine i cilju da se dođe do održivog rešenja političkim sredstvima.

Generalni sekretar OEBS-a upoznao je ministra Dačića sa tokom priprema za predstojeći 25. ministarski savet OEBS-a u Milanu.

Takođe, on je izrazio zahvalnost za podršku rada Misije OEBS-a u Beogradu i intenzivni dijalog koji Misija ima sa srpskim institucijama.

Šef srpske diplomatije izrazio je zadovoljstvo zajedničkim radom sa OEBS-om i postignutim rezultatima.

Sagovornici su razmenili i mišljenja o svim pitanjima od interesa za rad OEBS-a i aktivnost Srbije u okviru Organizacije u cilju unapređenja saradnje, navodi se u saopštenju MSP.

Sastanak Dačića i generalnog sekretara OEBS-a održan je na marginama 73. zasedanja Generalne skupštine UN. Na marginama 73. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, u Njujorku je, u organizaciji Regionalnog saveta za saradnju, održan radni doručak ministara spoljnih poslova Zapadnog Balkana sa Johanesom Hanom, komesarom EU za politiku susedstva i pregovore o proširenju, a Srbiju je predstavljao šef diplomatije Ivica Dačić.

Generalni sekretar Regionalnog saveta za saradnju Goran Svilanović predstavio je ostvarene rezultate, planove kao i izazove na planu daljeg razvoja regionalne saradnje.

Komesar Han posebno je naglasio značaj regionalne saradnje za proces evrointegracija, ali i potrebu racionalizovanja velikog broja regionalnih inicijativa.

Na sastanku su razmatrana pitanja od značaja za dalji razvoj regionalne saradnje, posebno trgovina, investiranje u jačanje povezanosti i mobilnosti, kao i jačanje digitalne integracije.

Razgovarano je i neophodnosti racionalizovanja velikog broja regionalnih inicijativa na Zapadnom Balkanu, ali i na značaj međusobne razmene informacija kako među članicama Regionalnog saveta za saradnju, tako i interno u pripremi regionalnih sastanaka.

Ministri Zapadnog Balkana su pozdravili aktivnosti Regionalnog saveta za saradnju i posvećenost generalnog sekretara Svilanovića, istakavši da je pitanje regionalne saradnje komplementarno sa procesom evrointegracija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

27 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: