"Nismo ušli ni u kakav sporazum o prijemu migranata"

Portparol mađarske vlade saopštio je da njegova zemlja nije ušla ni u kakav sporazum o prijemu tražilaca azila iz Nemačke.

Izvor: Tanjug

Subota, 30.06.2018.

18:28

Foto: Thinkstock

Prethodno je Rojters javio da je imao uvid u dokument koji je nemačka kancelarka Angela Merkel prosledila liderima svojih koalicionih partnera, a u kojem se navodi da je 14 zemalja EU saopštilo da je spremno da potpiše sporazume sa Nemačkom o prijemu tražilaca azila koji su prethodno bili registrovani drugde.

Među tim zemljama su, napomenula je britanska agencija, i neke koje su najglasnije u protivljenju migracionoj politici otvorenih vrata nemačke kancelarke, uključujući Mađarsku.

"Nikakav takav sporazum nismo postigli. Nemoguće je da migrant uđe u Mađarsku, a da prethodno nije već ušao u neku drugu članicu EU", rekao je portparol mađarske vlade Zoltan Kovač, dodavši da je 2015. Nemačka pokušala da Mađarsku učini prvom zemljom u koju migranti ulaze, ali da je Budimpešta već tada to odbila, prenosi Rojters.

Prema dokumentu, koji britanska agencija vidi kao napor da se umire bavarski saveznici Angele Merkel bilateralni sporazumi će proces deportovanja izbeglica, koje su ranije registrovane u nekoj drugoj zemlji članici EU, učiniti daleko efikasnijim.

"Do sada je vraćanje migranata iz Nemačke, prema Dablinskim propisima, bilo uspešno u svega 15 odsto slučajeva. Potpisaćemo administrativne sporazume sa državama članicama kako bismo ubrzali proces vraćanja i uklonili prepreke", stoji u dokumentu.

Među zemljama koje su su izrazile spremnost za potpisivanje takvih sporazuma su Mađarska, Poljska i Češka Republika - zemlje koje su se protivile bilo kakvoj šemi raspodele tražilaca azila po kontinentu.

Među drugim zemljama koje su navedene u dokumentu su Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Litvanija, Letonija, Luksemburg, Holandija, Portugal i Švedska.

Austrija, čiji novi kancelar Sebastijan Kurc ima čvrst stav u pogledu imigracije i vlada u koaliciji sa krajnjom desnicom, nije prisutna na listi 14 zemalja, napominje Rojters.

Inače, prema Dablinskoj konvenciji EU, tražioci azila moraju da podnesu zahtev u prvoj zemlji EU u koju kroče.

Lideri EU su se na upravo održanom samitu, dogovorili da izbeglice raspodele između sebe na dobrovoljnoj osnovi i osnuju "kontrolisane centre" unutar EU za obradu zahteva za azil.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: