"Srbija je svaki put gubila kada je slušala crkvu"

Predstavnici SPC su ljuti jer je njihov zaključak o Kosovu sa poslednjeg Sabora gurnut u zapećak, pišu crnogorski mediji.

Izvor: B92

Nedelja, 20.05.2018.

09:37

Ilustracija: Thinkstock

Kako navodi "Pobjeda", oni se zalažu za zamrznuti konflikt koji uopšte ne može biti opcija rešenja za Kosovo.

“Ne bih da budem ciničan, ali svakome je prestonica tamo gdje mu je kasa. A vrlo dobro popunjena kasa SPC je u centru Beograda. Sve drugo je čista politika i ideološka retorika koju crkva koristi u velikim količinama”, kaže Milivoj Bešlin, istoričar, odgovarajući na "Pobjedino" pitanje zašto je za SPC Kosovo duhovna prestonica i mora biti u svetovnim granicama Srbije kada je tek 1912. godine ušla u sastav Srbije.

On ističe da je njima kao i njihovim ruskim pokroviteljima u interesu zadržavanje statusa quo, dakle, stanja tzv. zamrznutog konflikta.

“Preko nerešenog kosovskog problema se postiže nekoliko stvari: omogućava Rusiji da utiče na političke i ekonomske prilike u Srbiji, pomažu ruske namere da se destabilizuje Balkan i preko njega vrši destabilizacija Evrope; dalje, nerešeni kosovski problem je stalni izvor nestabilnosti i nacionalističkog ekstremizma u Srbiji, čime se konstantno generiše nacionalistička plima kao i antizapadna i rusofilska orijentacija kod građana Srbije”, kaže Bešlin.

Prema njegovim riječima, "srpski nacionalistički projekat je svaki put dobijao kada je slušao crkvu, ali je Srbija u svakoj od tih prilika bila gubitnik", prenosi crnogorski portal CDM.

“Nerešeni kosovski problem je stalni izvor nacionalističkog ekstremizma i pomažu se ruske namjere da se destabilizuje Balkan”, smatra istoričar.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

45 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: