RUS o tajnoj obuci u Bondstilu, SAD o priznavanju Kosova

Rusija i Kina još jednom su se usprotivile inicijativi pojedinih članica SB UN da se promeni format misije UN na Kosovu ili format sednica SB posvećenih Kosovu.

Izvor: Beta

Ponedeljak, 14.05.2018.

22:17

RUS o tajnoj obuci u Bondstilu, SAD o priznavanju Kosova
Foto: GettyImages

Ruski diplomata pri UN Vladimir Safronkov založio se za isto tromesečno sastajanje, ističući da ruska pozicija ostaje nepromenjena, kao i da Rezolucija 12 44 treba da ostane "kamen temeljac" rešenja.

Safronkov je istakao da misija UN na Kosovu treba da nastavi da igra važnu ulogu, jer je situacija daleko od stabilne, odnosno ona je, kako je naglasio, "pogoršana".

Situacija na Kosovu daleko je od ružičaste kakvu predstavljaju zagovornici nezavisnosti Kosova, pa se čudimo namerama o povlačenju nekih međunarodnih snaga sa KiM, rekao je ruski diplomata navodeći da to može da destabilizuje Balkan u celini.

Istakao je i da je potrebna puna implementacija Briselskog sporazuma, navodeći da je u centru pažnje Rusije primena tog sporazuma i kreiranje ZSO.

On se obratio onima koji imaju uticaja na Prištinu da je ubede da obuzdaju one koji izazivaju tenzije.

Euleks planira da ode, a situacija je pogoršana, nema napretka u istrazi ubistva Olivera Ivanovića, koji je ubijen 16. marta, mnogo vremena je prošlo, a nema informacija o toj istrazi, rekao je Safronkov.

"Istina mora da bude otkrivena što pre je moguće", rekao je ruski predstavnik u UN.

Još jedan incident dogodio se 26. marta - nasilno hapšenje i poniženje Marka Đurića koje su izvele specijalne snage iz Prištine.

To je primer da tu nema vladavine prava, istakao je ruski diplomata.

On je rekao da "neke članice Kfora tajno obučavaju pripadnike kosovskih snaga u bazi Bondstil".

Ruski diplomata je, pozivajući se na Rezoluciju 12 44, zatražio objašnjenje kakva se obuka sprovodi u toj bazi.

Safronikov je, takođe, zatražio da se sprovedu svi prethodno postignuti sporazumi između Beograda i Prištine, upozoravajući da ni, skoro osam godina od objavljivanja izveštaja Dika Martija, nema napretka u procesu formiranja suda za zločine pripadnika OVK.

Kako je istakao, kosovska kriza može biti rešena samo u okvirima međunarodnog prava.

Ruski diplomata je istakao da Beograd ima konstruktivan pristup i da je Rusija zabrinuta zbog pritiska na Beograd da prizna nezavisnost Kosova.

On je istakao da ne sme da bude nikakvih ultimatuma.

Safronkov je podsetio da je Savet bezbednosti oformio Unmik i samo to telo ima pravo da odlučuje o toj misiji kao i da jednostrana mišljenja nemaju pravnu snagu.

Predstavnik Kine rekao je da rezolucija 12 44 ostaje važna pravna osnova kad je reč o odnosima Beograda i Prištine i situaciji na Kosovu, a istovremeno je pozvao na iznalaženje rešenja koje bi bilo zadovoljavajuće za obe strane.

"Pozivamo dve strane da jačaju dijalog", rekao je predstavnik Kine.

On je istakao da SB UN treba da nastavi da posvećuje pažnju Kosovu i da Kina podržava Unmik pod rukovodstvom Zahira Tanina.

SAD pozvale članice UN koje nisu priznale Kosovo da to učine

SAD su iznele stav da je UNMIK "odavno spreman za gašenje", a Francuska založila da sredstva za rad te misije budu prilagođena stanju na terenu.

Na sednici Saveta bezbednosti na kojoj je razmotren nov tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o Kosovu, predstavnica SAD u UN Mišel Sison rekla je da je UNMIK "odavno spreman za gašenje", da ta misija mora biti smanjena, a sednice Saveta bezbednosti o UNMIKU proređene.

Sisonova je kazala da normalizacija odnosa Srbije i Kosova podrazumeva punu primenu postignutih sporazuma, pri čemu je istakla formiranje Zajednice srpskih opština i sporazum o energetici.

"SAD pozivaju lidere obe strane da iskoriste priliku i pokažu političku volju da bi što pre rešili probleme", rekla je Sisonova.

Sisonova je takođe izrazila zabrinutost SAD zbog napetosti između Beograda i Prištine, što, kako je rekla, podriva stabilnost i bezbednost građana.

Ona je izrazila podršku SAD briselskom dijalogu i pozvala vlasti da istraže pretnje Srbima koji su ušli u kosovske institucije.

Sisonova je pozvala članice UN koje nisu priznale Kosovo da to učine, i ponovila podršku SAD članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama.

Predstavnik Velike Britanije u UN izjavio je da njegova zemlja ohrabruje i Beograd i Prištinu da nastave s napretkom ka rešenju, ključnom za prosperitet celog regiona i ocenio da su dobrosusedski odnosi ključni za stabilnost.

Naveo je da Kosovo mora da nastavi rad na jačanju vladavine prava i ljudskih prava u svim institucijama, dodajući da "ostaju izazovi" u toj oblasti.

Pozdravio je napredak koji je Kosovo postiglo na putu ka EU, navodeći kao uspeh ratifikaciju sporazuma o demarkaciji s Crnom Gorom u parlamentu Kosova.

"Velika Britanija je u februaru proslavila 10 godina kosovske nezavisnosti, a EU je tada utvrdila Strategiju proširenja za Zapadni Balkan kojom je Kosovu data prilika da napreduje ka EU", rekao je predstavnik Velike Britanije.

Izrazio je uverenje da će Kosovo sprovesti temeljnu i potpunu istragu ubistva lidera Inicijative SDP Olivera Ivanovića, i pozvao Srbiju da se uzdrži od bilo kakvih poteza koji bi mogli da dovedu do napetosti.

Dodao je da će London i dalje "ponosno podržavati Kosovo" na njegovom putu ka prosperitetu i ka EU.

Predstavnica Francuske u UN rekla je da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine jedini put napred za buduće generacije.

Ona je rekla da Francuska žali zbog incidenata koji su prethodnih meseci uticali na dijalog i pozvala obe strane da se uzdrže od "dela ili izjava" koje bi mogle biti shvaćene kao provokacija.

Takođe, pozvala je kosovske vlasti da nastave s reformama.

Izrazila je potrebu da sredstva koja se izdvajaju za rad UNMIK budu prilagođena stanju na terenu.

Prema njenim rečima, Strategija Evropske komisije za Zapadni Balkan pokazuje posvećenost EU regionu i daje zapadnobalkanskim državama evropsku perspektivu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

24 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: