Vučiću jaka četvorka, premijerki 3,1, ministrima ni trojke

Rad predsednika Srbije Aleksandra Vučića građani su, na skali od jedan do pet, ocenili ocenom 4,1.

Izvor: B92

Sreda, 03.01.2018.

11:41

Vučiću jaka četvorka, premijerki 3,1, ministrima ni trojke
Foto: Tanjug / Dimitrije Goll

To je pokazalo istraživanje beogradskog lista "Politika" i Agencije "Faktor plus", a ispitanici su ocenjivali i rad premijerke i ministara, i najbolje su ocenili upravo predsednicu vlade Anu Brnabić sa 3,1.

Ministri unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, državne uprave Branko Ružić i spoljnih poslova Ivica Dačić ne zaostaju mnogo za premijerkom sa prosečnom ocenom 2,8.

Ocenama između 2,5 i 2,7 ispitanici su ocenili rad ministara Rasima Ljajića, Zorane Mihajlović, Milana Krkobabića, Nenada Popovića i Zlatibora Lončara.

Ispod 2,5 ocenjeni su ministri Dušan Vujović, Aleksanar Vulin, Jadranka Joksimović, Goran Knežević, Branislav Nedimović, Goran Trivan, Aleksandar Antić, Nela Kuburović, Vanja Udovičić, Vladan Vukosavljević, Slavica Đukić Dejanović i Zoran Đorđević.

Prema ispitanicima, jedva prelaznu ocenu, 2,1 - dobio je ministar prosvete Mladen Šarčević.

Ispitanici su bili upitani i da ocene petogodišnji rad, od 2012. do 2017. godine, bivšeg predsednika Tomislava Nikolića, a dali su mu - 2,5.

Istraživanje: SNS samostalno u Beogradu 39,1, koalicija PSG-Nova stranka-Đilas 15,6

Ako bi sada bili održani vanredni parlamentarni izbori vladajuća SNS osvojila bi 53 odsto glasova, pokazalo je indikativno istraživanje lista Politike i Agencije Faktor plus, a ukoliko bi na beogradske izbore izašli bez SPS, naprednjaci bi osvojili 39,1 odsto glasova.

Na lokalnim izborima za grad Beograd koalicija Pokret slobodnih građana - Narodna stranka - Dragan Đilas osvojila bi 15,6 odsto glasova, koalicija DS -Nova stranka-SDS 6,8, a Grupa građana Luka Maksimović i SPS po 5,8 odsto glasova.

Ipak, direktor agencije Faktor Plus Vladimir Pejić rekao je za Politiku da se radi o mogućim izbornim listama, tako da su i dobijeni rezultat samo indikacija stanja a ne precizna projekcija.

Na izbore za Beograd bi prema istim podacima izašlo 51 odsto birača, 30 odsto ispitanika je kazalo da neće, dok je 19 odsto neodlučnih.

Anketa, sprovedena krajem decembra na uzorku od 1.200 ispitanika, pokazala je da bi, da se sada održavaju vanredni parlamentarni izbori, SNS dobila 53 odsto glasova, SPS - 10, DS - 7, PSG - 5,7, SRS - 5,2, dok Narodna stranka Vuka Jeremića, Pokret Dosta je bilo, Dveri i SDPS ne bi prešle cenzus.

Dosadašnji rad Aleksandra Vučića na funkciji predsednika Srbije, ispitanici su ocenili ocenom 4,1, na skali od jedan do pet, a petogodišnji rad njegovog prethodnika Tomislava Nikolića ocenjen sa 2,5.

"Desilo mu se (Nikoliću) slično što i Borisu Tadiću kada je sišao sa vlasti", rekao je Pejić i dodao da se pozicija na takvim listama zauzima na osnovu onoga što rade, šta pričaju, koliko se pojavljuju u medijima i kako prolaze na izborima.

U toku protekle godine, na 53 odsto ispitanika najjači utisak je ostavio izbor Aleksandra Vučića za predsednika Srbije, kao i presuda Ratku Mladiću u Haškom tribunalu - 36 odsto, dopremanje šest migova iz Moskve - 27 odsto, kao i otvaranje novih poglavlja u pregovorima sa EU - 14 odsto.

Najjači pozitivan utisak na ispitanike je ostavio Aleksandar Vučić - sa 56 odsto osvojenih glasova, a najnegativniji Saša Janković sa 16 odsto glasova

U anketi je ocenjivan i rad članova vlade, pa je tako rad premijerke Ane Brnabić ocenjen sa 3,1, dok je rad ostalih ministara ocenjen ocenama od 2,1 do 2,8, na skali od 1 do 5.

"Neko je nezadovoljan radom vlade, neko očekuje rekonstrukciju, neko da će Aleksandar Vučić raspisati izbore. Vlada po ovim rezultatima deluje stabilno, ali to ne znači da nema većinu ili da nema većinu ili da je neko spreman da je ruši. Jednostavno građani će iz različitih razloga veruju da neće izgurati baš ceo mandat, a i moje mišljenje se poklapa sa njihovim", rekao je Pejić.

Set pitanja o evrointergracijama pokazao je da su građani postali pesimistični o brzini i mogućnosti učlanjenja Srbije u EU, odnosno 36 odsto ispitanika smatra da će Srbija kasnije ući u EU, 30 odsto da se to nikada neće desiti, a 21 odsto da će se to desiti do 2024. godine.

Isto tako, 38 odsto anketiranih smatra da bi Srbija trebalo da bude član EU, 35 da ne bi trebalo, dok 27 odsto nema stav o tome.

Pitanje u anketi koje se odnosilo na to da li će Beograd pristati da Kosovo dobije stolicu u UN pokazala su da 48 odsto građana smatra da to se to neće dogoditi, 21 odsto da hoće, dok je 31 odsto kazalo da nema stav o tome.

Na pitanje da li su zadovoljni borbom protiv korupcije, više od trećine ispitanika, njih 36 odsto, kazalo je da jeste delimično, 31 odsto da nije, a 16 odsto da jeste.

Istraživanje je sprovedeno u periodu od 15. do 25. decembra 2017. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

31 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: