Dačić na SB UN: Spremni za kompromis, ali Priština...

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je na sednici Saveta bezbednosti UN da je Srbija spremna za kompromisna rešenja.

Izvor: Beta

Utorak, 14.11.2017.

18:49

Dačić na SB UN: Spremni za kompromis, ali Priština...
Foto: Screenshot

Međutim, kako navodi, Priština ne sprovodi dogovore postignute u Briselu. Osim toga, Dačić je pozvao da se bez odlaganja uspostavi Zajednica srpskih opština.

Dačić je u obraćanju ambasadorima članica Saveta bezbednosti pozvao da se ne menja mandat Unmika, uz ocenu da je prisustvo Misije UN od vitalnog značaja za izgradnju i unapređenje stabilnosti i bezbednosti, kao i za izgradnju poverenja između zajednica na Kosovu.

Šef srpske diplomatije je rekao da je Srbija iznenađena što u izveštaju generalnog sekretara UN o Kosovu nije pomenuto to što i posle gotovo četiri i po godine, nema napretka u sprovođenju obaveza preuzetih u vezi sa uspostavljanjem ZSO kao ključnog dela Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa.

Dačić je naveo da je konstruktivnost Srbije pokazana nizom odluka, nedavno je realizovana integracija sudija i tužilaca u pravosudni okvir Kosova, kao i da je "odgovoran pristup potvrđen i hrabrom političkom odlukom poslanika Srpske liste da nakon održanih parlamentarnih izbora, uđu u Vladu Kosova na čijem je čelu Ramuš Haradinaj".

"Moram da konstatujem da i danas, posle gotovo četiri i po godine, nema napretka u sprovođenju obaveza preuzetih u vezi sa uspostavljanjem Zajednice srpskih opština kao ključnog dela Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa što, na naše iznenađenje, nije ni pomenuto u izveštaju. Uspostavljanje ZSO za nas predstavlja najvažnije pitanje, koje bi trebalo da doprinese unapređenju zaštite interesa Srba na Kosovu i Metohiji", rekao je Dačić.

On je rekao da je Srbija "kao i do sada, snažno i iskreno posvećena dijalogu Beograda i Prištine koji se vodi uz posredovanje EU".

"Bez obzira na brojne sumnje, kritike i izazove sa kojima smo se u ovom procesu suočavali, Srbija je demonstrirala konstruktivnost i spremnost za iznalaženje kompromisnih rešenja koja nisu ni laka ni jednostavna", rekao je Dačić.

On je pozvao predstavnike vlasti u Prištini da pokažu "iskrenu volju i posvećenost dijalogu", da bez odlaganja pristupe uspostavljanju ZSO i izvrše preuzete obaveze kako bi se najvažniji element Briselskog sporazuma konačno sproveo u delo.

"Time bi izjave Ramuša Haradinaja da 'dijalog nema alternativu', kao i da 'dijalog moramo vratiti ljudima, odnosno da je dijalog između naroda, a ne samo između političke elite', dobile na kredibilitetu", rekao je on.
Dačić je rekao da Priština i dalje krši odredbe Sporazuma o zvaničnim posetama budući da su, kako je naveo, bez valjanog razloga, bile zabranjene posete ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladena Šarčevića i direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića.

“Osim toga, i dalje su evidentni problemi u oblasti slobode kretanja i integralnog upravljanja administrativnom linijom - neadekvatan tretman raseljenih lica kojima se bez osnova za ulazak u Pokrajinu traže dodatni lični podaci i nepriznavanje pasoša koje izdaje Koordinaciona uprava MUP Srbije", rekao je Dačić.

On je rekao da je trajno rešenje za Kosovo "preduslov je napretka za Srbiju, ali i za ceo region" i dodao da "Srbija želi da ponudi rešenje koje će doprineti stabilnosti regiona, političkoj saradnji i ekonomskom napretku, i koje neće biti uzrok novih podela, nerazumevanja i sukoba, već prilika za istorijski dogovor sa albanskom zajednicom na Kosovu i Metohiji".

Dačić je rekao da nastojanja da se promeni dugogodišnji modalitet informisanja Saveta bezbednosti UN i celokupnog članstva UN stvaraju nove podele u Savetu bezbednosti i produbljuju jaz između Beograda i Prištine, što nikako ne doprinosi stvaranju konstruktivne atmosferu za nastavak dijaloga.

Dačić je rekao da je prisustvo Unmika u nesmanjenom obimu i s neizmenjenim mandatom, kao garanta statusne neutralnosti međunarodnog prisustva na Kosovu, od vitalnog značaja za izgradnju i unapređenje stabilnosti i bezbednosti, kao i za izgradnju poverenja između zajednica na Kosovu.

Nesmanjeno prisustvo Unmika pruža neophodnu sigurnost i garancije srpskom i nealbanskom stanovništvu da se, bez straha za svoju i budućnost svojih porodica, aktivno uključe u procese inicirane dogovorima iz Brisela, rekao je srpski ministar.

On je dodao da u prilog argumentaciji da obim Unmika i drugog međunarodnog prisustva na Kosovu ne treba menjati govore i podaci da se danas u Srbiji, van Kosova, posle 18 godina od uspostavljanja međunarodnog prisustva, još uvek nalazi preko 200.000 interno raseljenih lica koja su bila primorana da napuste Kosovo.

Održiv povratak ostvarilo je svega njih 1,9 odsto i to je jedno od ključnih pitanja na koje Unmik treba da stavi akcenat u budućnosti, rekao je Dačić.
Šef srpske diplomatije je rekao da izveštaj generalnog sekretara UN konstatuje niz strukturalnih nedostataka institucionalnog i pravosudnog sistema na Kosovu, što se u najvećoj meri posledično negativno odražava na ugrožene zajednice, prevashodno na zaštitu prava srpske i drugih nealbanskih zajednica na jugu Kosova, prava povratnika, ali i na proces pomirenja među zajednicama.

"Zanemarljivo mali broj povratnika posledica je neprocesuiranja krivičnih dela kojima se podstiče rasna, nacionalna i verska mržnja i netrpeljivost, kontinuiteta institucionalne diskriminacije Srba i etnički motivisanih restriktivnih mera, uključujući i arbitrarna hapšenja koja govore o stanju opšte fizičke i pravne nesigurnosti", rekao je Dačić. On je istakao primere hapšenja Srba na jugu Kosova "pod lažnim optužbama, sa krajnjim ciljem nezakonitog oduzimanja njihove imovine od strane uzurpatora".

On je rekao da Srbija smatra da situacija na terenu iziskuje da izveštaj generalnog sekretara u posebnom odeljku posveti pažnju kršenju osnovnih ljudskih prava i sloboda povratnika na jugu Kosova.

"Međunarodna zajednica mora uložiti dodatne napore kako bi se na Kosovu i Metohiji izgradilo društvo gde će se poštovati vladavina prava, kreirali uslovi za efektivno, nepristrasno i kredibilno procesuiranje ratnih zločina i rasvetlila sudbina nestalih, čime bi se dao podsticaj procesu pomirenja među zajednicama", rekao je Dačić.

On je izrazio očekivanje da će se posle definisanja pravnog okvira za pokretanje i vođenje odgovarajućih postupaka pred Specijalnim sudom za zločine počinjene na Kosovu, protiv svih osumnjičenih za zločine počinjene prema Srbima i drugim nealbancima, pokrenuti kredibilni sudski postupci.

Srbija je uverena da je svaki pokušaj unilateralnog rešavanja bilo kog pitanja u odnosima Beograda i Prištine neprihvatljiv, i da može negativno uticati na napredak u sprovođenju obaveza preuzetih u dijalogu, rekao je Dačić.

"U tom kontekstu, želim posebno da naglasim naše protivljenje, kao i protivljenje međunarodne zajednice, nastojanjima da se formira vojska Kosova i upozorim da ovakvi jednostrani potezi Prištine nose sa sobom opasan potencijal za destabilizaciju bezbednosne situacije u regionu i ugrožavanje procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine", rekao je Dačić.

On je rekao da pokušaji Prištine da se učlani u međunarodne organizacije, politizuju njihov rad, ali i da nailaze na protivljenje značajnog broja država, među kojima ima i onih koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

22 h

Podeli: