Vlast i opozicija na istom mestu, isto o promeni Ustava

Predstavni vladajućih i dela opozicionih stranaka saglasili su se u Beogradu da je potrebna promena Ustava Srbije.

Izvor: Beta

Utorak, 31.10.2017.

16:16

Vlast i opozicija na istom mestu, isto o promeni Ustava

Isti stav, prema istraživanju IPSOS stratedžik marketinga, imaju i građani.

Istaknuto je i da intelektualna elita, odnosno profesori i naučni radnici i društvena elita, odnosno nevladine organizacije, treba da budu mnogo više uključeni u proces izmene Ustava Srbije.

"Postoji velika saglasnost da je potrebna promena Ustava Srbije", rekao je Bogosavljević ukazavši istovremeno da kod učesnika istraživanja ne postoji saglasnost o tome kako i kada to treba uraditi.

Dodao je da su u istraživanju učestvovali i predstavnici političkih stranaka koji su, osim jedne, koja smatra da u Ustavu Srbije ne treba menjati ništa, za promene najvišeg pravnog akta države.

Prema njegovim rečima, po rezultatima istraživanja građani nisu dovoljno informisani o tome šta i zašto treba promeniti u Ustavu Srbije.

Na skupu su učestvovali predstavnici Srpske napredne stranke (SNS), Socijalističke partije Srbije (SPS), Demokratske stranke (DS) i Nove stranke, a predstavnici tih stranaka smatraju da Ustav treba promeniti.

Funkcionerka SNS Marija Obradović se založila za veće uključivanje građana u kompletan proces izmene Ustava Srbije.

Odbacila je stavove da je SNS u interesu da građani ne budu ukjučeni u ta proces, rekavši da je to "apsolutno pogrešno".

Upitana ko treba da učini prvi korak s predlogom promene, vlast ili opozicija, Obradovićeva je navela da svi zajedno treba da rade na tome.

"Mislim da svi treba da radimo istovremeno, a ne da čekamo druge", rekla je Obradovićeva, napomenuvši da je to njen lični stav.

Ocenila je i da intelektualna elita, odnosno profesori i naučni radnici i društvena elita, odnosno nevladine organizacije, treba da budu mnogo više uključeni u proces izmene Ustava Srbije.

"Stranke su poslednje koje mogu da dozvole sebi da ostanu na marginama tog procesa", rekla je ona.

Lider DS Dragan Šutanovac smatra da debata o promeni Ustava Srbije treba da se vodi u parlamentu.

Prema njegovim rečima, poliltički savet DS se već duže vreme bavi tim pitanjem.

Šutanovac je upozorio i na mogućnost vođenja antikampanje za promenu Ustavu, a upitan na koga misli, odgovorio je da je i u istraživanju pomenuto da se jedna stranka protivi promeni ustava.

Funkcioner SPS Žarko Obradović smatra da proces izmene Ustava treba da krene od skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

"Bilo bi logično da skupštinski odbor pokrene to pitanje, pa da se onda uključe parlamentarne stranke i civilno društvo", rekao je on.

Lider Nove stranke Zoran Živković je ocenio da je Ustav Srbije loš i da ga zato treba promeniti, dodajući da se i ono što je dobro u najvišem pravnom aktu države u praksi ne primenjuje.

On je ocenio i da u društvu, i po pitanju promene ustava, vlada loša atmosfera koju vlast kreira preko svojih medija.

"Nigde u svetu građanin ne ode u biblioteku da se informiše o ustavu već ga o tome obaveštavaju mediji, a ovde imamo medije koji, osim nekoliko njih, služe za zaglupljivanje građana", rekao je Živković.

Prema njegovim rečima, stav Nove stranke o promeni ustava je poznat i on obuhvata smanjenje broja poslanika u Skupštini Srbije, izmene izbornog zakonodavstva...

Skup je organizovala fondacija Centar za demokratiju, čija predstavnica Nataša Vučković je ukazala da pitanje ustavne reforme civilno društvo stavlja u fokus svojih aktivnosti.

Ona je rekla i da civilno društvo ne može biti protiv dijaloga o tom pitanju ukazavši istovremeno i da ne može ni učestvovati u njemu ako je poziv vlasti deklarativan.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

17 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: