Ubija nas sintetička droga – niže cene i jači efekti

Sintetičke droge postale su popularne u Srbiji zbog rasprostranjenosti, lakšeg švercovanja i niže cene, piše novosadski Dnevnik.

Izvor: Dnevnik

Petak, 31.03.2017.

18:25

Ubija nas sintetička droga – niže cene i jači efekti
Thinkstock

Novina na tržištu narkotika je smrtonosna droga poznata pod uličnim nazivom "pink", supstanca sedam puta jača od morfijuma i odgovorna za smrt najmanje 50 ljudi u SAD. Ipak, ova droga još nije stigla i na domaće tržište. Naime, reč je o jednoj od najtoksičnijih hemikalija koja može da usmrti čoveka čak i ako mu samo dospe na kožu.

Po zvaničnim podacima, u Srbiji većina mladih počinje da uzima drogu sa 17-18 godina, uglavnom marihuanu. U trendu su takozvane klupske droge, kao što su ekstazi i spid. Jovan Popović iz Policijske uprave Novi Sad kaže da heroin uglavnom dolazi iz Avganistana, a kokain iz Južne Amerike.

"Sintetičke droge uglavnom dolaze iz zemalja zapadne Evrope. Amfetamin stiže najčešće iz Holandije, a ekstazi iz Holandije i Poljske. Te vrste droga se najčešće koriste pred izlaske", navodi Popović za "Dnevnik".

Tu je i LSD, koji se neretko uzima u društvu, pa se određuje "čuvar" koji će paziti na one koji uzmu ovu drogu. Oni mogu imati pozitivne i negativne halucinacije, u kojima haluciniraju da ih neko proganja. Taj osećaj se može ponoviti i u "čistom" stanju, što se naziva "flešbek".

Na domaćem tržištu se može naći i sintetička marihuana, poznata kao "magični zmaj", čija je zamena biljni tamjan. Tu je i mefedron, u žargonu nazvan "mau mau" ili "luda mačka".

Tokom 2016. godine otkriveno je 925 krivičnih dela, od čega 173 za neovlašćenu proizvodnju i prodaju opojnih droga, a 747 krivičnih dela neovlašćenog držanja narkotika. Zabeleženo je i pet krivičnih dela omogućavanja uživanja opojnih droga. Broj zaplena opojne droge veći je za skoro 19 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a znatno je povećana i količina zaplenjene droge.

"U 2016. godini otkrivena je jedna organizovana kriminalna grupa i dve kriminalne grupe koje su se bavile prodajom opojne droge, a presečen je i jedan krijumčarski kanal", zaključuje Popović. Da bi nešto bilo droga u Srbiji, to mora da se nađe na listi zabranjenih psihoaktivnih supstanci i da to bude objavljeno u Službenom glasniku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: