Nikolić u Vatikanu sa papom Franjom

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić boraviće danas u jednodnevnoj zvaničnoj poseti Vatikanu, gde će se sastati sa papom Franjom.

Izvor: Tanjug

Petak, 17.04.2015.

07:25

Default images

Osim toga, Nikolić će se tokom posete Vatikanu sastati i sa državnim sekretarom Svete Stolice, kardinalom Pjetrom Parolinom.

Predsednik Srbije će, kako je najavljeno iz njegovog kabineta, razgovarati i sa sekretarom Svete Stolice za odnose sa državama nadbiskupom Polom Galagerom i šefom Odseka za Zapadni Balkan, monsinjorom Henrikom Jakodzinskim.

Nikolić, koji je uoči posete Vatikanu razgovarao sa patrijarhom Irinejem će papi Franji preneti i pojedine stavove Srpske pravoslavne crkve (SPC), koji su od zajedničkog interesa, navodi se u saopštenju.

Najava zvanične posete predsednika Nikolića Vatikanu stigla je kao potvrda ocena da su odnosi Svete stolice i Srbije poslednjih godina dobri, bez otvorenih pitanja i da se kreću uzlaznom linijom.

Za razliku od državnih, odnosi dve crkve su, međutim, neuporedivo osetljiviji i imaju dugu predistoriju.

Predsednik Nikolić prisustvovao je marta 2013. ustoličenju novog pape Franje.

Prilikom najave obeležavanje 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta u Nišu puno se govorilo o potrebi dijaloga istočne i zapadne crkve, što je u Vatikanu primljeno sa odobravanjem.

Očekivao se i dolazak pape, ali se to nije dogodilo.

Najava kanonizacije kardinala Alojzija Stepinca, pošto je prethodno beatifikovan 1998. godine, koja bi trebalo da se dogodi tokom ove godine, izazvala je negativnu reakciju Srpske pravoslavne crkve, a juna 2014. usledilo je i pismo tim povodom poglavaru Rimokatoličke crkve.

Posebnim pismom tim povodom papi se obratio predsednik Srbije istakavši da treba nastojati da se, zajedničkom mudrošću, ne načini potez koji bi bilo koga uvredio, imajući u vidu prošlost, iskustvo iz Drugog svetskog rata i ulogu Stepinca u tom periodu.

Vatikan je bio prvi koji je 1992. godine, 13. januara, priznao nezavisnost Hrvatske i Slovenije, dva dana pre nego što će to učiniti zemalje Evropske unije (tada Zajednice).

Uopšte, devedesetih su međusobni odnosi bili komplikovani i prožeti teškom atmosferom rata u bivšoj Jugoslaviji.

Ipak, Sveta stolica je 1999. osudila vojnu intervenciju na Srbiju, odnosno SRJ.

Vatikan nije priznao nezavisnost Kosova.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

21 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: