Srednje škole s 200 odeljenja manje

Ove godine godine će malu maturu polagati 7.000 đaka manje, pa će zbog toga broj odeljenja prvog razreda u srednjim školama biti značajno smanjen, pišu Novosti.

Izvor: Veèernje novosti

Četvrtak, 28.03.2013.

23:27

Default images

Kako prenosi ovaj list, planirano je gašenje više od 200 odeljenja, i to uglavnom u srednjim stručnim školama.

Mnogi od direktora stručnih škola kivni su i kažu da su se ”kola slomila” samo na tehničkim školama.

Profili koji školuju administraciju, kao ni gimnazije, nisu toliko pogođeni. U Beogradu, na primer, od oko 60 odeljenja koja treba da budu ugašena, samo jedno će biti u gimnaziji.

"Škole moraju da shvate da je ove godine 6.834 osmaka manje i da zato mora da bude smanjen broj odeljenja", kaže, za ”Novosti”, Zoran Kostić, pomoćnik ministra prosvete. "Nijedan nastavnik neće u potpunosti ostati bez norme časova, niti će biti otpušten, ali moramo da se prilagodimo realnosti, i da tamo gde ni prošle godine nije upisano dovoljno dece, smanjimo broj odeljenja".

Škole su slale ministarstvu, objašnjava Kostić, broj prošlogodišnjih prvaka, razgovarale su sa lokalnim samoupravama i predstavnicima tržišta rada i, na osnovu toga, napravljeni su predlozi za smanjenje broja odeljenja.

"Nije to nikakav udar na stručne škole", ističe Kostić. "Broj gimnazija smo ostavili, jer je strategijom razvoja obrazovanja planirano povećavanje broja gimnazijalaca. Stručne škole imaće mesta koliko su prošle godine upisale učenika u prvu godinu". On naglašava da ne može nijedan obrazovni profil na silu da se zadrži u sistemu, ako niko neće da ga upiše.

"Stručne škole, posebno trogodišnji profili, već su pogođeni time da svaki učenik s nula bodova na maloj maturi može da upiše i četvrti stepen. Otkad je to uvedeno, retki su oni koji hoće na zanate", kaže, za ”Novosti”, Dragan Mijailović, direktor Tehničke škole Mladenovac. "Pogrešno je ostavljati odeljenja prema željama učenika. Neke stvari moraju da budu i dirigovane, da tržište rada ne bi ostalo bez dobrih zanatlija, majstora različitih profila".

On dodaje da najgora situacija koja može da se napravi je da još više povećamo broj nezaposlenih gimnazijalaca, koji će kasnije ići na prekvalifikacije kako bi se zaposlili.

Direktori se, takođe, plaše kako će uposliti nastavnike, jer na svako ugašeno odeljenje bez časova ostaje 2,5 nastavnika.

Ipak, prema rečima Nenada Mladenovića, direktora škole ”Tehnoart”, ovo smanjenje bilo je neminovno, jer je prošle godine samo u Beogradu ostalo 1.600 slobodnih mesta u školama, a ove godine biće još 2.000 dece manje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

22 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: