Urošu Mišiću kazna prepolovljena

Apelacioni sud smanjio je napola kaznu zatvora Urošu Mišiću koji je na fudbalskoj utakmici napao bakljom policajca Nebojšu Trajkovića, potvrđeno je za B92.

Izvor: B92

Subota, 30.04.2011.

03:12

Default images

Apelacioni sud je pravosnažno osudio Mišića na pet i po godina zatvora, dok je prethodno sa dve prvostepene presude bio osuđen na 10 godina.

Mišićev advokat je zadovoljan takvim ishodom, dok tužilaštvo nije želelo da se oglašava dok ne dobiju rešenje apelacionog suda. Posle smanjenja kazne, Mišić će u zatvoru ostati do juna 2013. godine.

Slika koja će doživotno ostati u glavi žandarmu Nebojši Trajkoviću su tribine stadiona Crvene zvezde i baklje kojima su ga napali navijači 2007. godine.

Uroš Mišić je tada bio optužen, a kasnije i osuđen za pokušaj ubistva Trajkovića. Dobio je 10 godina zatvora.

Apelacioni sud sada je preinačio prvostepenu presudu i izrekao konačnu od 5 i po godina zatvora.

Kako je nezvanično potvrđeno za B92 "sud je utvrdio da je Uroš Mišić napao upaljenom bakljom žandarma Nebojšu Trajkovića i udario ga u leđa, ali da nema dokaza da je pokušao da mu zapaljenu baklju ugura u usta".

Krivično delo za koje se Mišić tereti prekvalifikovano je u napad na službeno lice, jer nema dokaza da je u pitanju pokušaj ubistva.

Tužilaštvo ne komentariše, odbrana zadovoljna

Apelacioni sud još nije dostavio rešenje o presudi zainteresovanim stranama, zbog čega niko iz tužilaštva i suda nije želeo da komentariše ovaj slučaj. Sa svoje strane, iako smatraju da je kazna mogla da bude i blaža, odbrana je zadovoljna presudom Apelacionog suda.

Mišićev advokat Borivoje Borović ocenio je da se konačna presuda zasniva na pravnim činjenicama.

"Smatram da se Apelacioni sud ponašao po Dušanovom zakoniku, jer nema straha od vlasti, već su se vodlii pravnim činjenicama", naveo je Borović.

"Čist dokaz da nema ubistva u pokušaju – sud je to utvrdio da osnovu pirtehničkog, medicinskog veštačenja, zato što policajac nema nijednu povredu oko usta, niti ima povredu na dlanovima, kako je pokušao da objasni da je dlanovima otklanjao baklju", izjavio je on.

"Pošto nema prislanjanja baklje ustima, onda nema ni pravne kvalifikacije ubistva u pokušaju", rekao je branilac Uroša Mišića Borivoje Borović.

U Ministarstvu sporta, koje je formiralo komisiju za borbu protiv nasilja na sportskim terenima, za B92 su samo rekli da je nasilnicima mesto u zatvoru, ali da o kaznenoj politici odlučuje pravosuđe, a ne Ministarstvo.

Pretnje i pritisci

Podsetimo, slučaj napada na pripadnika Žandarmerije Nebojšu Trajkovića na utakmici Crvena zvezda - Hajduk Kula u decembru 2007, hapšenje Mišića nedugo zatim i suđenje koje je potom usledilo, od samog početka, a naročito nakon izricanja prve presude, pratili su pritisci.
(Foto: ''Danas'')
Tako su drugovi Uroša Mišića u sudnici vređali sudiju, a navijači su išarali gradove Srbije grafitima "Pravda za Uroša".

Taj natpis našao se jednom prilikom čak i na majicama igrača Crvene zvezde, za koju Mišić navija.

Takođe, sa transparenata na tribinama Zvezdinog stadiona upućene su pretnje sudiji koji je predsedavao veću da će ga "stići pravda koju deli".

Od pokušaja ubistva do napada na službeno lice

Samo suđenje Urošu Mišiću trajalo je tri godine, i tokom dva sudska procesa on je negirao da je želeo da ubije Trajkovića, navodeći da ga je samo gađao bakljom, jer je mislio da je reč o navijaču Partizana, a nekoliko puta se izvinjavao zbog svojih postupaka.

Dvema prvostepenim presudama, međutim, bilo je utvrđeno je da je Mišić bio svestan posledica napada na Trajkovića.

"Sud je našao da je Uroš Mišić pokušao da ugura baklju u usta žandarmu... to što on nema opekotine na ustima ne znači da Mišić nije hteo da je ugura, već da nije uspeo u svojoj nameri, jer je, na sreću, Trajković uspeo da se zaštiti. Sud nije prihvatio tezu tužilaštva da je Mišić želeo da ubije Trajkovića, ali je utvrdio da je bio svestan, u slučaju da uspe da mu ugura baklju u usta, kakve posledice to može da izazove i na to je pristao", pisalo je u presudi od 28. aprila 2010. godine.

Kazna koju je dva puta prvostepeni sud odmerio predstavljala je zakonski minimum za to krivično delo.
(FoNet, arhiva)
Prva presuda doneta je u septembru 2008, Vrhovni sud ukinuo ju je u martu 2009. godine. Na ponovljenom suđenju, Uroš Mišić dobija istu, 10-godišnju zatvorsku kaznu, a njegov advokat odmah najavljuje da će se ponovo žaliti.

Mišić je u žalbi naveo da "nije prošao dan a da se nije pokajao" i zamolio Apelacioni sud da ga osudi za lakše krivično delo.

S druge strane, napadnuti pripadnik policije Nebojša Trajković, zbog pogoršanog zdravstvenog stanja, odbio je da svedoči pred Apelacionim sudom, izjavljujući da ostaje pri iskazima koje je dao na prethodnim suđenjima.

On je 2008. na sudu ispričao da su Mišićevi roditelji srećni što nije pucao dok mu je njihov sin stavljao baklju u usta.

"Mišić mi je u jednom trenutku prišao i uz psovke rekao: 'Gde ćeš žandare, pratimo te već satima'. Sledećeg trenutka me je udario u genitalije i pesnicom u glavu. Vukli su me 15-20 metara, udarali, čupali, cepali majicu, da bi Mišić u jednom momentu stao ispred mene, i pokušavajući da me udari govorio: 'Hoćeš baklju, evo ti baklja'. Sklupčao sam se i branio rukama. Tada sam izvadio pištolj, delile su me sekunde da li da pucam ili ne", izvod je iz svedočenja pripadnika Žandarmerije Nebojše Trajkovića iz juna 2008. godine.

Posle smanjenja kazne, sada 22-godišnji Uroš Mišić u zatvoru će ostati do juna 2013. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

512 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: