Sastanak DS-DSS u petak

Razgovori Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije o formiranju vlade zakazani za petak, rečeno u DS-u.

Izvor: B92

Sreda, 28.02.2007.

07:13

Default images

Kako je najavljeno, prvi razgovori će se voditi o osnovnim načelima i principima rada buduće vlade i neće biti reči o personalnim rešenjima. Delegaciju Demokratske stranke na pregovorima će činiti Dušan Petrović, Božidar Đelić, Dragan Šutanovac, Dragoljub Mićunović i Rasim Ljajić.

Pregovori o novoj vladi počeće u petak u prostorijama DS-a, izjavio je danas portparol DSS-a Andreja Mladenović. "Tema prve runde razgovora biće utvrđivanje principa i načela o formiranju vlade. DSS očekuje da se u sedištu DSS-a održi sledeća runda razgovora", rekao je Mladenović.

Mladenović je rekao da će delegaciju koalicije DSS-a i Nove Srbije predvoditi potpredsednik DSS-a i ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić, a u delegaciji će biti i predsednici izvršnih odbora DSS-a i NS-a Jovan Palalić i Miroslav Markićević i jedan potpredsednik DSS-a.

Član Predsedništva G17 plus Vladimir Ilić izjavio je da ta stranka još nije dobila ni poziv: "Što se tiče pregovora o formiranju nove vlade, G17 plus, pored toga što insistira na hitnom formiranju vlade, jeste spreman da konstruktivno učestvuje u ovim pregovorima. Ukoliko ne budemo pozvani na pregovore, spremni smo da budemo i opoziciona politička partija."

Dinkić: Koštunica ima veće šanse od Đelića

Mlaðan Dinkiæ (FoNet)
Predsednik G17 plus Mlađan Dinkić izjavio je da principijelno nema problem s tim da Demokratska stranka dâ mandatara, ali da praksa pokazuje da Božidar Đelić ne može da dobije potrebnu većinu.

"Da Đelić može da dobije podršku, predsednik Boris Tadić svakako bi ga već predložio za mandatara", rekao je Dinkić sinoć za televiziju Avala.

Upitan da li će onda Vojislav Koštunica biti mandatar, lider G17 plus je odgovorio da on u ovoj situaciji ima daleko veće šanse. "A kada bi Tadić bio mandatar, svakako bi dobio neophodnu podršku", rekao je Dinkić.

LDP: Uskostranački interesi

Lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović kaže da je nedopustivo da Srbija, ni mesec dana posle izbora, nema Vladu.

"Pregovori treba da počnu odmah jer kažu da imaju odlične programe. Tačno je samo to da svi oni gledaju samo uskostranačke interese, zbog čega se koči formiranje nove vlade i to je cena koju plaćaju stranke koje ulaze u koaliciju s Koštunicom", kaže Jovanović.

"SPS može s DS-om i DSS-om"

"Socijalistička partija Srbije nije ideološki ostrašćena i, ako bi se dogovorili oko programa, ne bi bilo spora oko njenog učešća i u vladi sa Demokratskom strankom i Demokratskom strankom Srbije", izjavio je potpredsednik SPS-a Dušan Bajatović.

"Iako je u ovom trenutku teško pretpostaviti takvu opciju, u politici nikad ne treba reći nikad. Ali, samo ako se prihvate naši uslovi da niko ne može da potpiše nezavisnost Kosova, kao i da se zaustavi privatizacija velikih javnih preduzeća", rekao je Bajatović za novosadski Dnevnik.

Uslov SPS-a je, prema njegovim rečima, i da se izvrši reforma pravosudnog sistema i postigne dogovor o pravilima za lokalne i pokrajinske izbore.

Halimi: Stranke manjina verovatno zajedno

Poslanik Koalicije Albanaca Preševske doline u Skupštini Srbije Riza Halimi izjavio je da će stranke manjina najverovatnije zajedno učestovati u pregovorima o formiranju nove vlade.

Halimi je rekao da, međutim, pre takve odluke treba sačekati da predstavnici Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije pozovu predstavnike manjina na razgovore o novoj vladi.

Navodeći da prvo treba da razgovaraju DS i DSS, on je rekao da pretpostavlja da će na razgovore biti pozvani predstavnici poslaničkog kluba Saveza vojvođanskih Mađara i Liste sa Sandžak.

Halimi i poslanik Unije Roma Srbije Rajko Đurić takođe su se pridružili toj poslaničkoj grupi, koja sada broji šest poslanika.

Jedini predstavnik stranaka manjina koji ne pripada nijednoj poslaničkoj grupi jeste poslanik Romske partije Srđan Šajn.

Nova srpska vlada zaslužuje novu šansu

Evropski komesar za proširenje Oli Ren rekao je da buduća srpska vlada "mora jasno da se obaveže i preduzme opipljive korake za punu saradnju s Haškim sudom" da bi bili obnovljeni pregovori o pridruživanju.

Ren je ponovio da je stav Evropske komisije i Saveta ministara EU, da nova srpska vlada "zaslužuje da joj se pruži nova šansa za novi početak" i uspostavljanje pune saradnje s tribunalom u Hagu.

Puna saradnja ostaje nužni uslov za zaključivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, rekao je Ren, osvrćući se na izjavu šefa belgijske diplomatije Karela de Guhta da će se njegova država usprotiviti obnovi pregovora o pridruživanju sa Srbijom ukoliko prethodno Beograd ne uspostavi punu saradnju s Hagom.

Izvori iz Evropske komisije preneli su Beti da će sledećeg ponedeljka šefovi diplomatija EU ponovo raspravljati o odnosima sa Srbijom i da će tada belgijski ministar De Guht imati priliku da iznese svoje mišljenje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

24 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

21 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: