Đelić: Hamović i Lazarević suvlasnici Nacionalne štedionice

Izvor: B92

Subota, 13.03.2004.

10:59

Default images

Bivši ministar finansija i ekonomije Srbije Božidar Djelić izjavio je u subotu da su vlasnici firmi "EFT" i "Interfejs" Vuk Hamović i Vojin Lazarević preko nekoliko povezanih firmi vlasnici 54,2 odsto kapitala "Nacionalne štedionice". Djelić je, svedočeći pred Anketnim odborom Skupštine Srbije koji utvrdjuje činjenice o trgovini električnom energijom i finansijsko-bankarskim poslovima povezanim sa tom trgovinom, utvrdio da postoje dokumenti iz kojih se vidi da je Narodna banka Srbije držala deo deviznih rezervi u moskovskoj "Euroaksis banci", čiji su suvlasnici Hamović i Lazarević: “Nije bilo jasno po kojoj proceduri i zbog čega je taj depozit od nekoliko miliona dolara, porastao na 58 miliona dolara do kraja mandata gospodina Dinkića, i zašto, kao što vidite u tabelama, jednog momenta je 20 miliona dolara upotrebljeno za namenu koja se zove struja”, kazao je Đelić.

Bivši ministar finansija je naveo i da je, sa odobrenjem bivšeg saveznog Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom, bilo omogućeno stranim kompanijama da izvozno-uvozni posao obave sa firmama iz Srbije i Crne Gore, a da roba ne pređe granicu. Prema njegovim rečima, na taj način je firma "Interfejs" mogla da kupi mazut od NIS-a ne plaćajući porez na promet, a zatim da taj mazut transformisan u struju izveze EPS-u, ne plaćajući nikakve carinske dažbine. Prema njegovim rečima, na taj način je firma "Interfejs" mogla da kupi mazut od NIS-a ne plaćajući porez na promet, a zatim da taj mazut transformisan u struju izveze EPS-u, ne plaćajući nikakve carinske dažbine.

Đelić je rekao i da mu je pokojni predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić jednom prilikom rekao da je "izgubio poverenje" u tadašnjeg ministra energetike Srbije Gorana Novakovića, koji je podneo ostavku na tu funkciju. "Đinđiću su bila sumnjiva česta poslovna putovanja Novakovića u London", rekao je Đelić.
 na tu funkciju.

Predsednik borda direktora kompanije "EFT" Vojin Lazarević je potvrdio da je, kao i Vuk Hamović", suvlasnik "Eurokasis banke", ali je negirao da su depoziti NBS u toj banci bili namenski oročeni. Lazarević je rekao da je vlasnik ili suvlasnik nekoliko firmi, kao i da ima vlasništvo u "Nacionalnoj štedionici". On je naveo da nema vlasnički udeo u firmi "Inerfejs" čiji je vlasnik sadašnji generalni direktor kompanije "EFT" Džejms Naj. Prema rečima Lazarevića, "EFT" i "Interfejs" nisu imale privilegovan položaj pri sklapanju poslova sa EPS-om i NIS-om. Neki ugovori su, kako je rekao, bili štetni za te dve inostrane firme.

Dispečer u EPS-u Stojan Radak je rekao da Srbija nema potrebu da uvozi velike količine električne energije jer EPS trenutno može da zadovolji 98 odsto potrošnje. On je potvrdio da je u oktobru prošle godine poslovodstvo EPS-a donelo odluku da se ne iskoristi mogućnost za povećanje proizvodnje u Termoelektrani "Bajina Bašta", a istovremeno je pozajmaljena struja od "EFT". Tim poslom je, kako je ocenio, učinjena usluga "EFT", koji tada nije znao šta će sa viškom struje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

19 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: