RAZLOZI ZA BOMBARDOVANJE RTS

Izvor: B92

Utorak, 13.06.2000.

18:30

Default images
U NATO bombardovanju SR Jugoslavije ubijeno je oko 500 ljudi, sto pokazuje da izazivanje znatnih ljudskih zrtava, direktno ili indirektno, nije bio cilj, ocenili su strucnjaci Tuzilastva Haskog tribunala za ratne zlocine koji su analizirali proslogodisnje bombardovanje sa stanovista medjunarodnog humanitarnog prava. Na osnovu gotovo jednogodisnje interne strucne analize, ciji su rezlutati danas objavljeni, glavni tuzilac Tribunala Karla del Ponte zatvorila je "slucaj NATO" posto je ocenila da nema osnova za pokretanje istrage zbog eventualnih ratnih zlocina. Del Ponteova je saopstila da se uverila u to da NATO nije namerno bombardovao civile niti nedozvoljene ciljeve. Svi ciljevi moraju biti vojni, u suprotnom nisu zakoniti, naveli su strucnjaci. Mediji nisu tradicionalni vojni cilj, ali jesu vojni cilj ukoliko su deo komandno-kontrolne i komunikacijske mreze. Ukratko, ukoliko mediji sluze za obezbedjenje podrske ratnim naporima, nisu legitimni vojni cilj. Ukoliko, pak, sluze podsticanju na vrsenje zlocina, onda mogu postatu legitimni vojni cilj. U delu koji se bavi bombardovanjem zgrade Radio-televizije Srbije 23. aprila 1999. godine, navodi se da je: "Napad na TV studio bio planiran s ciljem onesposobljavanja komandno-kontrolne komunikacijske mreze. U koordiniranim napadima iste veceri bombardovani su repetitori i trafo-stanice". Na konferencijama za novinare NATO je isticao dvostruku upotrebu civilne televizije koja je "umnogome zavisna od vojnog sistema komande i kontrole", kao i isprepletenost vojnih i civilnih komunikacija. NATO je bombardovanje RTS pravdao i potrebom "razmontiranja propagandne masinerije koja cini vitalni deo kontrolnog mehanizam predsednika Slobodana Milosevica". Napad na RTS, prema analizi strucnjaka Tuzilastva u Hagu, pravno je dozvoljen ukoliko je zaista bio usmeren na ometanje i onemogucavanje komunikacione mreze, ali ne i ukoliko je cilj bio da se RTS nesposobi kao propagandno orudje. Prema jednom gledistu, kako se navodi, broj zrtava veci je nego sto bi bio da je NATO jasno unapred upozorio na napad. Ali, strani novinari su bili upozoreni, a cini se i da su neki jugoslovenski funkcioneri ocekivali da zgrada bude bombardovana. Britanski premijer Toni Bler optuzio je jugoslovenske funkcionere sto nisu evakuisali RTS, "jer su znali da je meta, a nisu je evakusili... iz propagandnih razloga".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

17 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: