Moguce odlaganje prijema u Savet Evrope

Izvor: B92

Utorak, 13.08.2002.

09:30

Default images

Predsednik Veca gradjana saveznog parlamenta Dragoljub Micunovic izrazio je zabrinutost za prijem Jugoslavije u Savet Evrope najavljen za septembar, usled dosadasnjeg neuspeha na izradi Ustavne povelje buduce drzave. Iako prijem u Savet Evrope jos nije doveden u pitanje, Micunovic je u izjavi za Radio B92 upozorio da Ustavna povelja mora biti napisana do 3. septembra kada ce se u Savetu Evrope na dnevnom redu naci pitanje prijema Jugoslavije u tu organizaciju.

"Zvanicno jos nista nije bilo, ali ima nagovestaja da bi prijem u Savet Evrope mogao da se odlozi, dok se pitanje Ustavne povelje ne resi. To moze da znaci jedan pritisak, ali to moze da bude i ozbiljno upozorenje da se tako nesto moze dogoditi. U svakom slucaju, treba pozuriti sa Poveljom da ne bi doslo do pokusaja odlaganja. Sada je sve u nasim rukama", kaze Micunovic.

Jedan od potpisnika Beogradskog sporazuma, crnogorski premijer Filip Vujanovic veruje da ce posao pisanja Ustavne povelje u najskorije vreme biti okoncan. Vujanovic je za Radio Antena M rekao da ocekuje da se potpisnici sporazuma o buducoj drzavi uskoro sastanu i usaglase tekst povelje: "Buduci da smo svi saopstili da to svi dozivljavamo kao drzavno najznacajniji posao, ubijedjen sam da cemo se za vrlo kratko vrijeme svi sastati i poceti rad na izradi ustavne povelje. Vidjecemo kakve su razlike izmedju dva teksta Ustavne povelje – da li treba poci od tih razlika, pa ih usaglasavati ili cemo poci od samog sporazuma pa koncipirati povelju. U svakom slucaju, mislim da je to pravno-tehnicki posao, normativno zanatski koji treba brzo zavrsiti i koji se vrlo brzo i moze zavrsiti s obzirom na to da su i Vlada Crne Gore i Srbije vec postigli sporazum o ekonomskom sadrzaju te povelje", kaze Vujanovic. Filip Vujanovic podrzava predlog da dogovor vlade Srbije i Crne Gore oko najznacajnijih pitanja, kako je rekao, bude osnov na koji ce nadograditi drzavni deo. On je dodao da je vazno da sadrzaj povelje prihvate i predsednik Vojislav Kostunica i potpredsednik savezne vlade Miroljub Labus.

Savetnik jugoslovenskog predsednika Slobodan Samardzic medjutim, smatra da ideja o dogovoru izmedju dve vlade nije dobra. Samardzic je za Radio B92 rekao da je ta ideja potekla najpre od crnogorskog predsednika Mila Djukanovica jos u decembru 2000. godine i da se sada ponavlja u liku srpskog premijera Zorana Djindjica: "Ne samo da je to stara ideja, nego nije ni dobra. Ona ne bi dovela do jedinstvenih drzavnih funkcija, ma koliko minimalnih, vec bi dovela do jednog kompromisa izmedju dve vlade u unutrasnjim odnosima koji bi se lose odrazio i na spoljne odnose, tj. jedinstveni status SRJ kao subjekta medjunarodnog prava. Prema tome, to je jedan pokusaj da se ostvari ideja da drzavnom zajednicom vladaju Vlade Srbije i Crne Gore, da ona bude prosta rezultanta njihovog dogovora", kaze Samardzic. Dodajmo da je Demokratska stranka Srbije optuzila DOS i premijera Djindjica da imaju nameru da "rasture zajednicku drzavu Srbije i Crne Gore". “Pokazalo se da se kljucni ljudi u vrhu srpske i crnogorske vlasti samo verbalno zalazu za ocuvanje zajednicke drzave, a u praksi rade na njenom razgradjivanju", kaze se u saopstenju DSS. Kao primer se navode dogovori srpskog i crnogorskog ministra finansija Djelica i Ivanisevica i kampanja ministra pravde Vladana Batica za nezavisnu Srbiju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: