Komisija upucuje pismo potpisnicima Beogradskog sporazuma

Izvor: B92

Ponedeljak, 12.08.2002.

09:18

Default images

Posle osmonedeljnog, gotovo svakodnevnog rada, predstavnici Potkomisije za izradu Ustavne povelje Srbije i Crne Gore nisu uspeli da priblize stavove o karakteru nove drzavne zajednice. Razlike nisu prevazidjene ni tokom sednice Ustavne komisije u ponedeljak, pa je stvar, cini se, vracena na sam pocetak. Potpisnicima Beogradskog sporazuma - kao i, kako se navodi, svim relevantnim politickim akterima - upuceno je pismo sa apelom da doprinesu prevazilazenju razlika u do sada izradjenom tekstu povelje.

Prema recima Dragoljuba Micunovica, komisija moze vec iduce nedelje da zavrsi usaglasavanje Ustavne povelje, ukoliko pismo potpisnicima Beogradskog sporazuma "urodi plodom i dodje do priblizavanja politickih stavova". "Veoma je u ovom trenutku potrebno da svi ponesu deo odgovornosti, jer Komisija za pisanje Ustavne povelje jeste telo koje treba da zavrsi ovaj posao, ali ono trazi saradnju i podrsku, a ne ometanje na razne nacine njenog rada isticanjem ili razlicitim tumacenjem pojedinih delova sporazuma", rekao je Micunovic. On je naglasio da je 1. septembar "krajnji rok kada treba da se zavrsi" Ustavna povelja. Upitan da prokomentarise inicijative da sporna pitanja budu resena dogovorom republickih vlada, Micunovic je rekao:

"Koliko ja razumem Beogradski sporazum koji su potpisali Djukanovic i Djindjic, ovaj posao je poveren komisijama parlamenata i taj posao treba one i da urade. Ako neko misli drugacije, onda neka promeni Beogradski sporazum i neka u njemu stoji da to treba da urade vlade umesto parlamenata, i onda je sve u redu".

Odgovarajuci na isto pitanje, potpredsednik DSS i clan Ustavne komisije Zoran Sami kaze: "Procitajte Beogradski sporazum – decidirano pise da Ustavnu povelju treba da napise Ustavna komisija koju sastavljaju sva tri parlamenta. Dakle, nikakvi eksperti, valde, itd. Ja sad, doduse, ne ulazim u cinjenicu da o raznim stvarima ni jedna ni druga republicka vlada nemaju, po mom uverenju,  legitimitet uopste da pregovaraju ni o mnogo manje vaznim stvarima".

Slican stav novinarima je preneo i potpredsednik Socijalisticke narodne partije Zoran Zizic. Kopredsednik Ustavne komisije i funkcioner DPS-a Dragan Kujovic ocekuje da ce vaznu ulogu imati upravo vlade dve republike. "Ono sto ocekujem od potpisnika Sporazuma jeste autenticno tumacenje Sporazuma, ili eventualno njihov predloga da, pre nego sto mi predlozimo parlamentima tekst Povelje, oni formiraju grupu eksperata, i to ustupe vladama da one usaglase ono sto mi nismo uspeli, po onom modelu kako su to radili sa ekonomskom oblascu, kada su pravile dve vlade dogovor uz prisustvo i Labusa", rekao je Kujovic.

Kristina Galjak, portparol potpisnika Beogradskog sporazuma u ime EU, Havijera Solane, u ponedeljak je izjavila da Solana ove nedelje ne planira dolazak u Beograd. Predstavnik Skupstine Srbije u Ustavnoj komisiji Dragor Hiber kaze za B92 da ce otezanje posla sa donosenjem Povelje uticati na integraciju zemlje u evropske institucije, dodajuci kako je "sasvim moguce" da ce ulazak u Savet Evrope, predvidjen za septembar, biti odlozen dva do tri meseca. Upitan kako vidi dalji angazman Evropske unije Hiber kaze: "Cini se da ce EU raditi dve ili tri stvari, dve su izvesne: jednim opstim politickim uticajem, da ne kazem pritiskom, opominjace potpisnike Beogradskog sporazuma i skupstine koje su ga odobrile da se drze onoga sto su potpisali, to ce biti jedan sistem stapa i sargarepe, kao i uvek, s druge strane, dace punu strucnu i drugu pomoc, ali nista vise od toga. Nece EU napisati Povelju bez nas, nece rizikovati da njen predlog ne bude usvojen u nekoj od skupstina".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: