Politicki komentatori o pisanju Ustavne povelje

Izvor: B92

Nedelja, 11.08.2002.

13:33

Default images
Politicki analiticar i asistent na Filozofskom fakultetu u Beogradu Djordje Vukadinovic je rekao da neusvajanje Ustavne povelje i neresen status zajednicke drzave Srbije i Crne Gore Kostunici "psiholoski, politicki i simbolicki" otezava kandidaturu za predsednika Srbije. "Kostunica postaje nervozniji, curi mu vreme, rok usvajanja povelje se stalno prolongira i taj neresen satus mu je kamen oko vrata", ocenio je Vukadinovic. On je rekao da je "ocigledno" da je premijer Srbije "opusteniji po pitanju Ustavne povelje i citave stvari sa Crnom Gorom". Vukadinovic je naglasio da, iako nema "direktnog dogovora" izmedju Djindjica i crnogorskog predsednika Mila Djukanovica oko statusa buduce drzave, postoji "poklapanje njihovih interesa".

Izbori u Srbiji i Crnoj Gori nisu raspisani samo zbog Ustavne povelje, izjavio je politicki analiticar Zoran Lutovac. On je povodom izjave predsednika Jugoslavije Vojislava Kostunice da su izbori, koji su raspisani u Srbiji i Crnoj Gori, "direktan pokusaj opstrukcije rada na Ustavnoj povelji", agenciji Beta rekao da je to "mozda preuvelicavanje", buduci da izbori u dve republike nikako nisu raspisani samo zbog tog drzavnog akta. Lutovac je rekao da ocekuje da ce u radu crnogorskih i srpskih predstavnika na Ustavnoj povelji "doci do kompromisa, uz pomoc Evropske unije u vidu pruzanja dobrih usluga". "EU je tu treci partner jer i Srbija i Crna Gora zele u EU, a ona zeli da ih vidi u svojoj porodici", rekao je Lutovac i dodao da je stoga "sasvim prirodno" ucesce predstavnika medjunarodne zajednice u tom procesu.

Politicki analiticar Ognjen Pribicevic ocenio je da za rad na Ustavnoj povelji buduce drzavne zajednice Srbije i Crne Gore nije presudno ono sto misle predsednik Jugoslavije Vojislav Kostunica i premijer Srbije Zoran Djindjic, vec da ce u tom procesu "presudnu rec imati Evropska unija". “Politicke snage ne mogu naci konsenzus ni kad je u pitanju tako velika stvar kao sto je pisanje Ustavne povelje", rekao je Pribicevic, ocenivsi da se rad na tom drzavnom dokumentu "podredjuje stranackim interesima". Prema njegovim recima, ponovo su uocljive razlike koje su postojale i u ranijim stavovima jugoslovesnkog predsednika i premijera Srbije, i da bi bilo "dobro da se sto pre ide na republicke parlmentarne izbore i u Srbiji, da bi se videlo koja opcija u Republici ima prevagu".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: