Nema kompromisa oko ustavne povelje

Izvor: B92

Četvrtak, 08.08.2002.

08:54

Default images

Potkomisija za izradu Ustavne povelje Srbije i Crne Gore nastavlja rad u cetvrtak, iako ni posle jucerasneg celodnevnog rada nije postignut sustinski napredak. Prema pisanju Glasa javnosti, visoki predstavnik EU Havijer Solana povukao je iz Jugoslavije Tomasa Ekarta, clana Evropske komisije koji je pomagao pri izradi Ustavne povelje. Kako list nezvanicno saznaje, Ekarta nece niko zameniti, jer Solana nije zadovoljan tempom izrade povelje. 

Clanovi potkomisije za izradu Ustavne povelje razmatrali su u cetvrtak korpus pitanja iz oblasti ljudskih i manjinskih prava buduce zajednice. Predsedavajuci danasnjim sastankom, Zoran Sami saopstio je u pauzi zasedanja da su i po ovim pitanjima ispoljene razlike u stavovima: "Jedna strana misli da ljudska prava treba definisati i na nivou drzavne zajednice, druga opet misli da ih treba definisati samo na nivou drzava clanica. Te razlike su postojale i ranije, doduse on neka tri predloga, sada su svedena na dva, a osnovna razlika jeste u tome da li na nivou drzavne zajednice postoji povelja o ljudskim pravima ili ne. Ja ne vidim nekog velikog pomaka u ova cetiri dana, gotovo da se nismo ni oko cega saglasili, ali u svakom slucaju problem ce biti stavljen pred Ustavnu komisiju u ponedeljak, pa cemo videti sta cemo da radimo", kaze Sami. 

Tokom pre podnevnog dela rada deo crnogorske delegacije zatrazio je pauzu radi dodatnih konsultacija, jer je druga strana dopunila nacrt Ustavne povelje vezan za ljudska prava. Na pocetku pauze, zamolili smo ostale clanove potkomisije da ponovo razmotre moguce pravce kompromisa u okviru osnovnih odredbi gde nismo postigli saglasnost, izjavio je portparol Demokratske partije socijalista Igor Luksic: "Mi smo dosli sa konkretnim predlozima u odnosu na ono sto je ponudjeno jutros sa strane jugoslovenske delegacije, a ticalo se ljudskih i manjinskih prava. Medjutim nikako nismo uspeli da dobijemo odgovor na pitanje: koji je vas kompromis oko pitanja definisanja teritorije, oko pitanja sjedista drzavne zajednice, odnosno institucija drzavne zajednice, te odgovor na pitanje kako mozemo premostiti neke ostale dileme, a ticu se teksta o osnovnim odredbama. Prema tome, ostali smo pri originalnim resenjima, koja su danas na pocetku bila razmatrana u dijelu ljudskih i manjinskih prava i ocekujem da nastavimo pricu o ekonomskim odnosima, mislim da oni slijede nakon ovog odeljka koji se tice ljudskih prava", rekao je Luksic.

Clan potkomisije Dragor Hiber rekao je da ce osetljivo biti pitanje Saveznog suda, a prema njegovom misljenju, nije problem u tome sto postoje dva koncepta, jer su postojala i pre Beogradskog sporazuma, vec da se traze zajednicka resenja koja ce biti funkcionalna. Hiber je kazao da se predstavnici Venecijanske grupe nece prikljuciti izradi Ustavne povelje pre kraja avgusta.

Predstavnici dve strane jedino se slazu u izjavama da ce Ustavna komisija zasedati u ponedeljak 12. septembra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: