Strucnjaci o Ustavnoj povelji

Izvor: B92

Ponedeljak, 29.07.2002.

17:41

Default images

Za postizanje dogovora oko Ustavne povelje Srbije i Crne Gore potreban je pre svega politicki kompromis, ali je “nezgoda” sto su raspisani izbori, pa Povelja postaje predmet politicke kampanje, istakao je u ponedeljak clan ekspertskog tima Ustavne komisije Zoran Lutovac. Govoreci na tribini "Povelja 2002" u Medija centru, Lutovac je ocenio da nije problem u clanovima ekspertskih timova, vec u stavovima glavnih politickih aktera Srbije i Crne Gore. "Tako da dolazite do apsurda, umesto da se vremenom sve vise priblizavate, kako se priblizavaju izbori i kako odmice vreme na izradi Povelje, dobijate sve restriktivnije ponude na stolu, do toga da se nude samo 2 republicka drzavljanstva, da uopste ne postoji drzavljanstvo zajednicke drzave. Tu se sad postavlja pitanje da li ce EU da tolerise da pitanje Povelje bude prolongirano jos izvesno vreme dok ne prodju izbori, ili ce pokusati da svojim autoritetom upravo spreci to i da, pre nego sto dodje do zahuktavanja politicke kampanje, da Ustavna povelja da bude doneta, pa takva kakva bude, neka bude predmet politicke kampanje", rekao je Lutovac. On je naglasio da je potrebna aktivna uloga EU u pregovorima, dodavsi da ce u slucaju totalne blokade jacati njeno ucesce.

Savetnik jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunice Slobodan Samradzic istakao je da je "kljuc za resavanje" razlicitih stavova ucesnika u pisanju Povelje posredovanje predstavnika EU.

"SRJ je jedina zemlja u regionu koja nije potpisala nijedan bilateralni sporazum sa EU, niti je s njom pocela pregovore o Sporazumu o pridruzivanju", naglasila je sef kancelarije za pridruzivanje EU u Vladi SRJ Maja Kovacevic. Zato je, ocenila je ona, vazno da ustavni status Jugoslavije bude resen u sto kracem roku, jer svako dalje odlaganje dogovora moze izazvati ne samo politicke, vec i ekonomske posledice, i to prvenstveno po gradjane. "Kada pokrenemo pitanje ukidanja viza za gradjane Srbije i Crne Gore da bi putovali u EU, prvi odgovor koji dobijemo, i koji je vrlo logican, je 'kako da ukinemo vize kad nemate jedinstven vizni rezim na granicama SRJ?'. Znate da je za nas tekstilna industrija vazna, to je mahom radno intenzivna industrija smestena mahom u manje razvijenim delovima, narocito Srbije, a prakticno je zamrla u Crnoj Gori. Izvoz nasih tekstilnih proizvoda u EU nije slobodan i mi ne mozemo da potpisemo bilateralan sporazum o izvozu tekstila koji bi nam omogucio povoljniji tretman nego sto ga trenutno imamo, opet iz razloga sto nismo jedinstveno carinsko i spoljnotrgovinsko podrucje i nemamo jedinstvenu administraciju koja moze da izda validna uverenja o poreklu proizvoda, autenticnosti itd", rekla je ona.       

Za utorak je najavljen sastanak predstavnika Venecijanske komisije s Podkomisijom za izradu Ustavne povelje, da bi u sredu Komisija usvojila nov tekst sporazuma i ponovo ga ponudlia politicarima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: