Savic odbacio navode o prisluskivanju, nastavak u subotu

Izvor: Beta

Petak, 26.07.2002.

18:06

Default images

Sef Drzavne bezbednosti Andreja Savic izjavio je u petak da ta sluzba nema saznanja o prisluskivanju jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunice, kao i da niko iz Vlade Srbije ili Parlamenta nije trazio prisluskivanje predsednika SRJ. Savic je, pred Anketnom komisijom koja ispituje navode o prisluskivanju Kostunice i upadu u Biro za komunikacije Vlade Srbije, rekao da je od 5. oktobra prisluskivanje "svedeno na trecinu ranijih primena". "Niko iz Vlade Srbije ili parlamenta nije sugerisao prisluskivanje predsednika SRJ Vojislava Kostunice", rekao je Savic. On je dodao i da, nakon preuzimanja duznosti od svog prethodnika Gorana Petrovica, u izvestaju o njegovom radu i uvidom u dokumentaciju nije nasao dokaze o "postojanju zloupotreba sluzbe".

Pred Komisijom su u petak iskaze dali i radnici obezbedjenja u zgradi u Ulici kralja Milana 36, u koji je preseljen deo Biroa za komunikacije Vlade Srbije, Caslav Simic i Milanko Joksimovic. Oni su odbacili mogucnost da bilo ko udje u zgradu koju obezbedjuju bez njihovog odobrenja, kao i mogucnost da neko iznese "bilo sta iz zgrade" bez njihovog znanja. Simic je rekao i da bi obezbedjenje uzvratilo na svaki pokusaj nasilnog ulaska u zgradu.

Oficiri Vojske Jugoslavije nisu se odazvali pozivu Komisije. Zastupnik nacelnika Generalstaba VJ Branko Krga pismom je obavestio Komisiju da aktivni oficiri, za cije svedocenje je Komisija zainteresovana, najpre moraju biti oslobodjeni cuvanja vojne tajne. Na sednici Komisije procitan je odgovor Krge u kom on dodaje i da su oficiri, od kojih se trazi da daju izjave, obavesteni o tom zahtevu. Clanovi Komisije nisu se saglasili sa obrazlozenjem Krge i obrazlozili da sednica Komisije moze biti zatvorena za javnost ako se iznose vojne ili drzavne tajne.

Pozivu Komisije u petak se nisu odazvali ni savetnici predsednika SRJ Gradimir Nalic i Rade Bulatovic, uz ocenu da Komisija nije nadlezna da ispita navode o prisluskivanju jugoslovenskog predsednika i upadu u Biro za komunikacije Vlade Srbije. Sef kabineta predsednika SRJ Ljiljana Nedeljkovic, takodje, ni u petak nije odgovorila na poziv Komisije da da iskaz, a svoju odluku je obrazlozila time da se, od njenog prvog obracanja Komisiji, okolnosti nisu izmenile, te da je poziv Komisije za njeno svedocenje "neosnovan, kao i prvi put". Gradimir Nalic odbio je u petak da da iskaz pred Anketnom komisijom jer smatra da je Komisija "formirana zarad ostvarivanja ciljeva prljave politicke kampanje". Savetnik predsednika SRJ za bezbednost Rade Bulatovic predlozio je clanovima Komisije da svoju paznju usmere na "istrazivanje zloupotreba u radu Drzavne bezbednosti, a posebno u primeni operativno-tehnickih mera u periodu kada je na celu DB bio Goran Petrovic".

Petrovic se u petak nije pojavio pred Komisijom, jer je "na sluzbenom putu", a iskaz bi trebalo da da u subotu, kada bi pred Komisijom trebalo da svedoce i predsednik SRJ Vojislav Kostunica, premijer Srbije Zoran Djindjic, generalni direktor "Telekoma" Drasko Petrovic, rukovodioci "Telekoma" Milan Zdravkovic i Sasa Stamenkovic i direktor "Euneta" Mirjana Rosic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: