UTVRDJENA JEDINSTVENA PLATFORMA ZA IZRADU USTAVNE POVELJE

Izvor: B92

Sreda, 12.06.2002.

19:00

Default images
Predstavnici DOS i koalicije "Zajedno za Jugoslaviju"

dogovorili su se u ponedeljak da sledece nedelje pocne rad Komisije za izradu Ustavne povelje nove zajednicke drzave Srbije i Crne Gore. Kako je nakon sastanka izjavio jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica, dogovoreno je ubrzanje rada na Ustavnoj povelji, jer se "taj posao ne odvija onim tempom koji je predvidjen". Kostunica je izrazio nezadovoljstvo sto se u taj proces mesaju politicke stranke. "Taj nas razgovor, otvoreno cu reci, u sebi sadrzi elemente neceg s cim se duboko ne slazem, a to je da se politicke stranke ili partije mesaju u posao Parlamenta, pogotovo kad su Parlamenti doneli odluku kako ce se dalje raditi i kada su obrazovali 3 dela jedinstvene komisije. Ne mogu da propustim tu priliku, mislim da je svest o partijskoj drzavi jos u nasoj zemlji jaka, i mozda i ovaj sastanak to potvrdjuje. Uveren sam da ce se za koji dan Komisija za izradu Ustavne povelje sastati u onom sastavu u kom su to odredili narodni predstavnici u Crnoj Gori, Srbiji i SRJ, da ce poceti posao na Ustavnoj povelji. Nadam se da ce to biti ucinjeno vrlo brzo. To moze da se ucini vrlo brzo ako postoji politicka volja", rekao je Kostunica.

Predsednik Veca gradjana saveznog parlamenta Dragoljub Micunovic izjavio je da su predstavnici DOS i Koalicije za Jugoslaviju potvrdili jedinstvo svojih stavova. Micunovic je naglasio da u narednom periodu "predstoji tezak i ubrzan rad kako bi se doslo do Ustavne povelje koja ce biti u skladu s politikom integracije u Evropsku uniju". "Trazicemo ona resenja koja su najcesca resenja koja preovladjuju u Evropi i ona resenja koja uzima EU. I u ekonomskom delu, i u politickom, mi cemo se zadovoljiti onim okvirima koji cuvaju jedinstvenu drzavu i imaju onolike elemente integracije bar koliko ima i EU. Drzacemo se, naravno, 'Beogradskog sporazuma', necemo praviti nikakve naknadne zahteve ili revizije, ali nastojacemo da putem dijaloga, razgovora, uz analizu onih resenja koja ima Evropa, dodjemo do jednog modernog Ustava", rekao je on.

Predsednik Socijalisticke narodne partije Predrag Bulatovic izjavio je da je sastanak bio veoma znacajan, "jer je pokazao da postoji jedinstvo za izradu Ustavne povelje". "Ostali smo privrzeni osnovnim principima koje smo dogovorili u Saveznoj skupstini, dakle, insistiracemo i nema odustajanja od izbora poslanika u savezni parlament neposrednim putem.

'Beogradski sporazum' je ostao dosta nedefinisan u oblasti ekonomije i tu smo dogovorili da je nas interes da definisemo ono ispod cega se ne moze ici, odnosno ono ispod cega ako se ode u Ustavnoj povelji, to ne bi bila jedna suvisla drzava Srbije i Crne Gore", rekao je on.

Pored Kostunice, Micunovica i Bulatovica, sastanku u Saveznoj skupstini prisustvovali su i premijer Zoran Djindjic, ministar inostranih poslova Goran Svilanovic, sef Koordinacionog centra za Kosovo Nebojsa Covic i lideri stranaka clanica koalicije "Zajedno za Jugoslaviju" Bozidar Bojovic i Dragan Soc.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: