ODUZETI MANDATI 21 POSLANIKU DSS

Izvor: B92

Utorak, 11.06.2002.

19:00

Default images
Administrativni odbor republicke Skupstine podrzao je zahtev predsednistva DOS-a da se oduzme mandat dvadeset jednom poslaniku Demokratske stranke Srbije zbog neredovnog dolaska na sednice parlamenta. Za ovu odluku glasalo je 8 clanova administrativnog odbora dok je cetvoro bilo protiv. Sef poslanicke grupe DSS-a Dejan Mihajlov izjavio je da posle ove odluke ta stranka vise nece ucestvovati u radu parlamenta i da ce se svim pravnim i vanparlamentarnim sredstvima boriti protiv Vlade Srbije: "Jednostavno, Demokratska stranka Srbije ce pokrenuti sva pravno dozvoljena sredstva pred sudovima, kako u Srbiji, tako i u Jugoslaviji i zastitice svoja prava, jer je ovo ogledalo nezakonitosti i ogledalo Milosevicevog nacina vladanja i obezbedjivanja vecine u Skupstini. Naravno, to je taj pravni deo aktivnosti DSS, kao sto sam rekao formirali smo vladu u senci, kao jedan vid vanparlamentarne borbe, koristicemo i sve ostale, i DSS po pitanju Vlade Srbije sada je u odnosu vanparlamentarne borbe, poslanici DSS kojima ovom prilikom nisu oduzeti mandati nece vise ucestvovati u radu Skupstine Srbije. Ovo je uvod u diktaturu, ovo je jedna vrsta drzavnog udara, prekrajanja izborne volje gradjana i ja ocekujem da svi oni koji su ovo uradili snose i budu svesni odgovornosti koju su preduzeli ovom protivzakonskom odlukom", rekao je Mihajlov.

Sef poslanickopg kluba DOS-a Cedomir Jovanovic izjavio je da veruje da ce odluku admninistrativnog odbora podrzati Republiucka izborna komisija: "Poslanicka grupa DOS ce u skladu sa koalicionim sporazumom zameniti 21 poslanika DSS i to tako sto ce svih 13 poslanika koji se u ovom trenutku nalaze na izbornoj listi biti imenovano i preostalih 8 onako kako je to predvidjeno clanom 6 naseg koalicionog sporazuma, rasporedice clanice Koalicije. DOS bez DSS zasigurno nije ono sto je bila u decembru 2000, ali je za nas vazno da je birajuci izmedju jedne stranke i izbornog programa, DOS izabrao program koji su podrzali gradjani. Ne postoji vise ni jedna politicka figura u nasem drustvu koja moze dati sebi za pravo da se smatra vrednijom od miliona gradjana koji su nam ukazali podrsku na decembarskim izborima pre godinu i po dana", rekao je Jovanovic.

Inace, tokom rasprave, predstavnici DSS optuzili su koalicione partnere za svojevrsni drzavni udar, sto su oni odbacili. Sef poslanicke grupe DSS Dejan Mihajlov zatrazio je da svaki clan Odbora pojedinacno glasa kako bi protiv onih koji podrze zahtev poslanicke grupe DOS-a mogao da bude pokrenut sudski postupak. Mihajlov je naveo da DOS nije registrovan kao politicka organizacija i da je to jedan od razloga za tvrdnju DSS-a da je zahtev za prestanak poslanickih mandata pravno neosnovan. Mihajlov je izneo i primedbe na podnosioce tog zahteva, tvrdeci da je za to u ime DOS-a ovlascen samo Sinisa Nikolic.

On je optuzio ostatak DOS-a da "zavodi diktaturu" i pokusava svojevrsni blagi drzavni udar, sto je Cedomir Jovanovic, kao i drugi clan Odbora iz Demokratske stranke Goran Vesic, odbacio. Jovanovic je ocenio da je "sve pravno potpuno korektno i validno", napominjuci da je DOS registrovan kao koalicija u Republickoj izbornoj komisiji.

Preostalih 12 poslanickih kandidata Demokratske stranke Srbije na izbornoj listi vladajuce koalicije DOS odbili su danas da prihvate mandate njihovih stranackih kolega, o cijem prestanku raspravlja Administrativni odbor Skupstine Srbije. U pismu Republickoj izbornoj komisiji, poslanicki kandidati DSS sa liste "DOS - dr Vojislav Kostunica" naveli su da odbijaju mandate stranackih kolega, zbog njihovog "nezakonitog oduzimanja". Oni su izrazili uverenje da ce "nadlezni sudski organi stati na put" tom, kako su naveli, "uzurpiranju ovlascenja koje cini ostatak predsednistva DOS-a".

Pre pocetka zasedanja akteri najnovijeg sukoba izneli su mišljenja o opravdanosti oduzimanja mandata. Predsednik Administrativnog odbora Dragan Sutanovac iz Demokratske stranke, podsetio je da je i sam savezni savezni predsednik i predsednik DSS-a Vojislav Kostunica izjavio da je nezadovoljan efikasnoscu narodnih poslanika, kao i da je predsednistvo DOS-a potvrdilo resenost za oduzimanje mandata. "Imajuci u vidu da i predsednik Kostunica zahteva efikasnost, mi smo doneli odluku da se zahvalimo grupi od 50 narodnih poslanika. Dobar deo tih narodnih poslanika ima druge obaveze u nekim drugim preduzecima, u nekim javnim organizacijama, takod a ne mislim da ce DOS, odnosno Narodna skupstina izgubiti na kvalitetu ni u jednom segmentu", kaze Sutanovac.

Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Dragan Marsicanin izjavio je FoNetu da je ponovljena odluka Predsednistva DOS o oduzimanju mandata narodnim poslanicima DSS pokusaj da se preko Administrativnog odbora republickog parlamenta sprovede ono sto predstavlja kradju izbora i izmenu biracke volje gradjana Srbije. "Ukoliko to bude sprovedeno, gospodin Djindjic ce zapravo izvrsiti politicko samoubistvo, izjednacivsi se po sustini i nacinu vladavine sa Slobodanom Milosevicem", rekao je Marsicanin, dodajuci da ce posledice snositi oni koji su takvu odluku doneli. Prema njegovim recima, velika je verovatnoca da bude teskoca pri glasanju na Administrativnom odboru.

"Eventualnim odsustvom nekih clanova Odbora, pokazace se da u praksi imamo neke koalicije na koje se do sada nije mnogo paznje obracalo", zakljucio je Marsicanin. Predsednik poslanicke grupe DSS-a u Skupstini Srbije Dejan Mihajlov oduzimanje mandata smatra totalitaristickim ponasanjem, uskracivanjem osnovnih politickih prava poslanika i uvodom u apsolutisticku vlast Zorana Djindjica. On smatra da u Srbiji treba promeniti sistem, a ne samo usavrsavati onaj koji je Milosevic uspostavio, a koji, kako je rekao, Djindjicu savrseno odgovara. »DSS ce koristiti sva pravno dozvoljena sredstva, pogotovo sto je podnesak koji je dosao iz DOS-a proceduralno manjkav. Pod dva, pravni osnov ne postoji u zakonu, nesavesno obavljanje poslanicke funkcije je osnov koji zakon ne poznaje i koji poznaje samo predsednistvo DOS-a. Ja ne bih rekao nesavesno obavljanje nego nepodobno obavljanje, odnosno nepodobni poslanici«, rekao je Mihajlov.

Republicki ministar pravde Vladan Batic rekao je da je doslo vreme da se sankcionise ponasanje Demokratske stranke Srbije koja nije postovala koalicioni sporazum da podrzava vladu u parlamentu i u medijima.

»Gradjani su, ponavljam, glasali za DOS. DSS je u momentu ulaska u DOS imao 2-3 posto podrske gradjana Srbije. Dakle sve sto je napravljeno, napravljeno je na krilima DOS-a. I umesto da postuje DOS, koji je od jedne skromne i minorne politicke stranke napravio jednu ozbiljnu politicku stranku oni cine sve protiv DOS-a«, kaze Batic. »Ovo je prekrajanje predizborne volje gradjana, zato sto su oni glasali za DSS i Vojislava Kostunicu da ucestvuju u vlasti, a dobili su nesto sasvim drugo, dobili su iznevereno obecanje i kradju glasova«, rekao je Mihajlov.

Ni sef poslanicke grupe Nove Srbije Marko Petrovic ne slaze se sa oduzimanjem mandata poslanicima DSS-a. On smatra da mandate poslanicima mogu oduzimati i davati samo gradjani na izborima. »Nama su ponudjena, kao uostalom i drugim politickim strankama u DOS-u, dva mandata, da sa ovih osam koliko sada imamo dobijemo deset. Mi smo to odbacili kao mogucnost, i ne pada nam na pamet da na ovaj nacin uzurpiramo pravo drugih poslanickih grupa i drugih politickih stranaka na to i da na taj nacin politicki profitiramo«, rekao je Petrovic. Nova Srbija, medjutim, nema predstavnike u Administrativnom odboru koji cine 15 poslanika - osam iz DOS-a, po tri iz DSS-a i SPS-a i jedan radikal koji nikad nije ni ucestvovao u radu odbora. Od osam predstavnika DOS-a, jedan je Meho Omerovic iz Socijaldemokratske partije koja se protivi oduzimanju mandata poslanicima Demokratske stranke Srbije, sto znaci da ce odnos snaga, ako svi clanovi odbora budu na sednici, biti 7:7. Ako neko od socijalista ne bude na sednici, sedam clanova odbora iz redova DOS-a bice dovoljno za usvajanje predloga o ukidanju mandata.

Pre odluke o oduzimanju mandata, Administrativni odbor je na svojoj sednici odlucio da raspravu o zahtevu poslanicke grupe Socijalisticke partije Srbije (SPS) za prestanak mandata Branislavu Ivkovicu odlozi za sednicu posle najavljenog vanrednog konresa SPS-a. Odbor je odlucio da ne ukine poslanicki imunitet Draganu Marsicaninu iz DS-a i lideru radikala Vojislavu Seselju, uz obrazlozenje da je to zatrazeno na osnovu privatnih tuzbi zbog klevete, koje su protiv njih podneli Goran Vesic, odnosno Milan Djuric.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: