ZAKON O SARADNJI S HAGOM U SREDU PRED SKUPSTINOM

Izvor: B92

Utorak, 09.04.2002.

20:00

Default images
Predlog Zakona o saradnji s Haskim tribunalom naci ce se na dnevnom redu sednice saveznog parlamenta u sredu. To je rezultat kompromisa koji su postigli DOS i Socijalisticka narodna partija tokom konsultacija odrzanih proteklih dana. SNP je pristala na zahtev DOS da bude usvojen jedan zakon koji ce saradnju regulisati na saveznom nivou i koji ce predvidjati izrucenja po hitnom postupku. S druge strane, DOS je pristao da izrucenja vaze samo za lica protiv kojih su do sada podignute optuznice pred Tribunalom, a ukoliko bude novih optuznica za ta lica ce biti nadlezni domaci sudovi.

Ministar pravde Srbije Vladan Batic istice da predlozen zakon ima pravnih manjkavosti, ali da se do boljeg nije moglo doci. "Mi ne mozemo da donesemo zakon koji neko drugi zeli, mi moramo da budemo svesni odnosa snaga u saveznom parlamentu i zato sam rekao da citava ta prica ima vise politicku, nego zakonodavnu dimenziju. Uzgred budi receno, i Hag i medjunarodnu zajednicu mnogo vise interesuje efekat, nego nasa prica o zakonima. Vazno je da dodje do izrucenja. Nakon toga, sve ce price prestati. Ima tu pravnih manjkavosti, jer mi onda mozemo postaviti pitanje sta s Tacijem i drugim albanskim teroristima? Protiv njih nisu podignute optuznice, oni su jos nasi drzavljani, znaci li to da ce nasi sudovi da sude Taciju i kako? Ali, kroz vreme, ta ce stvar nadam se, biti uradjena na jedan dugorocniji nacin", rekao je Batic.

Predlogom Zakona predvidjen je dvostepen sudski postupak za izrucivanje optuzenih, a cela procedura izrucenja moze da traje najduze 10 do 11 dana. Predvidjeno je da se savezni ministar pravde, dan nakon sto zakon bude objavljen, obrati istraznom sudiji Okruznog suda u Beogradu sa zahtevom da pocne postupak predaje optuzenog za ratne zlocine. Istrazni sudija, preko Ministarstva unutrasnjih poslova, izdaje nalog za privodjenje lica koja se nalaze na optuznici i moze da odredi pritvor.

Kad drugostepeno vece potvrdi resenje istraznog sudije, vraca predmet saveznom ministru pravde koji onda donosi resenje o predaji optuzenog Haskom tribunalu.

Ministar Batic kaze da predlogom Zakona nije predvidjeno da optuzene eventualno stiti poslanicki ili predsednicki imunitet. "Po ovom zakonu ne, jer imunitet se odnosi na postupak pred domacim pravosudnim organima. Mi ovde imamo pretpostavku supremacije pravila Haskog tribunala nad nacionalnim zakonodavstvima, ona se mogu vec smatrati opsteprihvacenim pravilima medjunarodnog prava i u saglasnosti s clanom 16. Ustava tako ih treba tretirati i onda niko nece da nas shvati ozbiljno ako se bavimo imunitetima koji su se odnosili samo na postupke pred domacim sudovima, jer kada je pisan Ustav nije ni bilo Haskog tribunala", istice Batic.

Zakon ce biti primenjivan i na optuzene koji nisu jugoslovenski drzavljani. "Svi koji su optuzeni, a zateknu se na teritoriji Jugoslavije, po istoj proceduri idu u Hag", istakao je Batic.

Novinari u Skupstini Srbije pitali su republickog premijera Zorana Djindjica da komentarise nezadovoljstvo Haskog tribunala predlozenim Zakonom o saradnji s tim sudom i da li ce biti izrucen predsednik Srbije Milan Milutinovic koji, shodno zakonu, vise nece imati zastitu imuniteta. "Stav medjunarodne zajednice do sada je bio da njih interesuje samo saradnja, a da ih ne interesuje nacin na koji cemo mi to da regulisemo. Ja bih predlozio da to i dalje ostane. Taj zakon, to je nasa interna stvar, politicka, a saradnja ce se procenjivati na delima.

Nas stav je da predsednik Srbije, dok je predsednik Srbije, ima poseban polozaj, jer bi bilo zaista neobicno da se aktuelan predsednik jedne zemlje nadje pred nekim medjunarodnim sudom. Tako da je to nacelna stvar koja se ne odnosi na neki poseban slucaj", rekao je Djindjic.

Integralan tekst predlozenog Zakona jos nije dostupan javnosti i, s tom ogradom, strucnjak za medjunarodno pravo Vojin Dimitrijevic tumaci za B92 pravne manjkavosti koje je i ministar pravde pomenuo. "Drugo je pitanje sta cemo raditi sa onom odredbom Haskog statuta koja kaze da Haski sud u svako vreme moze da trazi da preuzme jedan process protiv nekog lica optuzenog pred domacim sudovima. Prema tome, ako se ovo sprovede u delo, u smislu predloga SNP, od sada se moze suditi samo pred nasim sudovima, pred svaki takav proces nastace opet nekakav problem, moze da se desi da Haski sud zatrazi da mu se ustupi taj postupak.

Najveci je problem u tome sto to u sustini nije zakon koji na opsti nacin i na duze vreme resava situaciju, nego jedan jednokratan akt", istice Dimitrijevic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: