UN.

Izvor: B92

Sreda, 09.01.2002.

18:00

Default images
Posle razgovora s kineskim predsednikom, Kostunica je rekao da su jugoslovensko-kineski odnosi uvek bili dobri i prijateljski i da dve geografski udaljene zemlje imaju veoma mnogo toga zajednickog. Prema recima Kostunice, njegovi razgovori s Djijangom potvrdili su ono sto je konstanta tih odnosa, obostrano postovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, mirno resavanje svih pitanja na ravnopravnim osnovama, suprotstavljanje ratu i hegemonizmu. Jugoslovenski predsednik je naglasio da bi zajednicka izjava Jugoslavije i Kine, koju su potpisali on i Djijang, mogla da posluzi kao uzor za slicna dokumenta mnogih drzava u svetu i da svojim znacajem nije samo iskljucivo bilateralna.

Dobri odnosi s Kinom su od velike vaznosti za sve zemlje sveta, rekao je Kostunica i naglasio da je "Kina sama po sebi znacajna". Kostunica je s kineskim predsednikom razgovarao o bilateralnim odnosima, situaciji u regionu i medjunarodnim pitanjima od zajednickog interesa. Pri tome su obe strane, uz ostvarivanje siroke saglasnosti, konstatovale da su zadovoljne uspesnim napretkom bilateralnih odnosa i saglasne da je dugorocan, stabilan i sveobuhvatan razvoj jugoslovensko-kineskih odnosa u sustinskom i dugorocnom interesu dve zemlje i naroda i da doprinosi regionalnom i svetskom miru i razvoju. Obe zemlje su odlucile da zajednicki ulazu napore u pravcu unapredjenja bilateralnih odnosa u novom veku, "kako u pogledu obima, tako i u pogledu sirine". U zajednickoj izjavi je receno da Kina ceni pozitivne napore Jugoslavije da ostvari unutrasnju stabilnost i etnicki sklad.

Jugoslovenska strana je ponovo istakla svoj poznat stav da u svetu postoji samo jedna Kina, da je Vlada Kine jedina legalna vlada koja predstavlja Kinu u celini, i da je Tajvan neodvojiv deo kineske teritorije. Jugoslavija visoko ceni ulogu Kine u medjunarodnim odnosima i ima visoko misljenje o aktivnom doprinosu Kine, kao stalnog clana Saveta bezbednosti UN, odrzavanju svetskog mira i stabilnosti u jugoistocnoj Evropi.

U Pekingu su potpisana jos 2 znacajna dokumenta. Rec je o sporazumu o saradnji u inzenjeringu i tehnickim naukama, kao i o sporazumu Vlada o ekonomskoj i tehnickoj saradnji. Nakon toga je kineski predsednik priredio za Kostunicu i clanove jugoslovenske delegacije banket u Svekineskom narodnom kongresu. Jugoslovenska delegacija imala je vise razgovora s kineskim ekonomskim stratezima. Potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus sastao se s rukovodstvom "EXIM banke", kljucnim licnostima osiguravajuce agencije "Sinosure" i rukovodiocima "Kineske banke".

Djiang Cemin je priredio svecanu veceru u cast Vojislava Kostunice i jugoslovenske delegacije. Vecera je protekla u izuzetnoj atmosferi, a sluzeni su supa od lastavicjeg gnezda, kuvana potrbusica kornjace i druga kineska jela. Filharmonija kineske narodnooslobodilacke armije svirala je kineske i jugoslovenske pesme. Pri kraju vecere, mikrofon je uzeo Djiang Cemin i otpevao nekoliko pesama, uz ogroman aplauz. On je vise puta pozivao Kostunicu da uzme mikrofon, ali je ovaj, smeskajuci se, to uporno odbijao. U jednom momentu zapevao je, uz pratnju kineskih muzicara, jugoslovenski ministar inostranih poslova Goran Svilanovic, koji je takodje nagradjen aplauzom. Tada su Svilanovic, jedan privrednik i jedan diplomata otpevali "Tamo daleko", a vece je zavrsio Djiang Cemin pesmom "O sole mio", i to na italijanskom jeziku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: