DOS ODBIO ZAHTEV DSS

Izvor: B92

Ponedeljak, 10.12.2001.

18:00

Default images
Predsednistvo DOS-a odbilo je na sastanku odrzanom u ponedeljak uvece zahtev Demokratske stranke Srbije da se Dragan Marscanin vrati na mesto predsednika srpskog parlamenta.

"Predsednistvo DOS je zakljucilo da ne prihvati ultimatum DS vezan za mesto predsednika Skupstine Srbije", rekao je Dragoljub Micunovic, predsednik Demokratskog centra i jedan od lidera DOS, nakon sastanka kome nisu prisustvovali predstavnici DSS. "Predsednistvo DOS poziva DS da se vrati na reformsku politicku platformu, koju je napustio, da bi smo bez prethodnpg uslovljavanja razgovarali o normalizaciji medjusobnih odnosa", rekao je Micunovic.

Lider Demokratske stranke i premijer Srbije Zoran Djindjic novinarima je nakon sednice DOS-a rekao da pokazano jedinstvo vladajuce koalicije govori da u zemlji ne vlada duboka politicka i parlamentarna kriza. "Mi bez DSS-a imamo jasnu parlamentarnu vecinu, znaci mi mozemo da sprovodimo reforme. Drugo, ta koalicija DOS nije mehanicka koalicija, ona je koalicija koja se udruzila oko jednog jasnog politickog programa: sprovodjenja reformi. Po nasoj proceni DSS je napustio tu platformu. I nije stvar u tome da se mi tehnicki udruzimo oko raznih mesta i funkcija, nego da se ponovo oni vrate na tu platformu. Ako to zele, mozemo da razgovaramo o svim drugim stvarima. I trece, ne prihvatamo nikakva uslovljavanja u smislu 'prvo vi uradite ovo, pa cemo mi da razgovaramo'. Mislim da nije nacin bojkotovati sastanke Predsednistva DOS-a i da se komunicira pismima. Mislim da se suvise dugo znamo i mnogo toga smo prosli zajedno, i zasluzujemo i mi ostali da, ako neko ima neko misljenje koje mozda nije u skladu sa vecinskim, da nam ipak to obrazlozi", rekao je Djindjic.

Na sastanku je, prema Djindjicevim recima, zakljuceno da "nema smisla raspravljati o redefinisanju koalicionog sporazuma, dok DSS ostaje na stanovistu ultimatuma".

"DSS je svojim ponasanjem u parlamentu izgubio pravo na predsednika skupstine, a od njihovog buduceg ponasanja zavisice njihov dalji status u DOS-u", zakljucio je Djindjic, jer njega postavlja parlamentarna vecina Supstine i to nije stvar nagodbi", Demokratska stranka Srbije jos nije zvanicno reagovala na zakljucke koje je usvojio DOS. Nije nam, takodje, poslo za rukom da dobijemo reakcije funkcionera ove stranke. Kako smo nezvanicno saznali, DSS bi, nakon konsultacija, trebalo da se oglasi posebnim saopstenjem.

Obracajuci se okupljenim novinarima pre pocetka sastanka predsednik Demokratske alternative Nebojsa Covic izrazio je nadu da ce prevladati razum i da ce se sacuvati jedinstvo vladajuce koalicije. "Mozda su neki zaboravili i misle da su oni sami pobedili. Ali, verujte mi da to nije tacno vec je cela koalicija DOS-a izvojevala pobedu. Ne verujem da je rok trajanja DOS-a istekao, mislim da u ovoj zemlji ima jako puno problema i poslova koje treba resavati, a formula za dobra resenja je samo zajednistvo. I ubedjen sam da cemo imati dovoljno mudrosti da to i napravimo. Videcemo", rekao je Covic.

Podsetimo, lider te stranke i predsednik Jugoslavije Vojislav Kostunica uputio je zahtev DOS da Dragana Marsicanina vrati na mesto predsednika Skupstine Srbije. Njegovom zahtevu medjutim, u ponedeljak na skupstinskoj sednici nije udovoljeno, pa su poslanici DSS odlucili da ne ucestvuju u radu parlamenta. U brojnim spekulacijama o eventualnim daljim potezima DSS koji se drze u strogoj tajnosti, spomenuta je mogucnost vanrednih republickih izbora. Izvori B92 u DOS tvrde da ce DSS zajedno sa socijalistima i radikalima mozda pokrenuti proces raspisivanja vanrednih izbora. Sef poslanickog kluba DSS Dejan Mihajlov medjutim, u izjavi za B92 odlucno demantuje takve price: "Ja ne znam od koga ste dobili tu informaciju, ali mislim da je to potpuno besmislena informacija i da od toga jednostavno nema nista. Vrlo dobro znamo ko su nasi politicki saveznici, vrlo dobro znamo u kojoj se koaliciji nalazimo i jednostavno, oni koji sire takve glasine i informacije ne bili na taj nacin dikreditovali, a na taj nacin ne mogu da diskredituju DSS, jer javnost zna sta radi DSS".

Sef poslanickog kluba SPS Branislav Ivkovic za B92 kaze da ga niko zvanicno nije obavestio o mogucnosti vanrednih izbora, ali da su socijalisti uvek spremni da podrze takvu inicijativu: "Sta se dogadja u DOS iza paravana, mi ne zelimo o tome da razmisljamo. Ono sto je jasno rukovodstvu SPS je da od aprila trazi raspisivanje izbora, jer ocenjuje da se odnos politickih snaga kod gradjana Srbije znacajno promenio i poslanici SPS ce uvek glasati u tom pravcu".

Posto skupstinska vecina DOS nije prihvatila predlog Vojislava Kostunice da se Marsicanin vrati na mesto predsednika parlamenta, poslanici DSS nisu zeleli da prisustvuju sednici. Prema recima Dejana Mihajlova, tako ce biti sve dok DOS pozitivno ne odgovori na zahteve iz Kostunicinog pisma. Na konstataciju novinara da rok na kojem je insistirao Kostunica, a to je pocetak zasedanja, nije ispunjen, Marsicanin je uzvratio kako njegova stranka nikada nije postavljala rokove pred one sa kojima zeli da razgovara: "Da li ce to biti uopste ucinjeno, o tome neka donese predsednistvo DOS kako oni smataju da je potrebno, a mi cemo biti strpljivi. Radi se o sasvim razumnom roku i ocekujemo definitivni odgovor od predsednistva DOS".

Predsednik Odbora za pravosudje Skupstine Srbije, Dragor Hiber, povodom slucaja Marsicanin, izjavio je da je njegov povratak na funkciju predsednika parlamenta moguc samo na isti nacin na koji su ranije i on, a sada i Natasa Micic izabrani: "To znaci da je potrebno, najpre, da dosadasnji predsednik po nekom pravnom osnovu prestane da bude predsednik i da skupstina izabere Marsicanina za novog predsednika. Nije moguce vratiti vreme unatrag. Pitanje izbora predsednika Narodne skupstine je pitanje Narodne skupstine, a ne koalicionih sporazuma stranaka. Samo jedno pitanje moze biti od vaznosti za drzavne organe iz koalicionih sporazuma, to je pitanje raspodele ili nacina davanja ili oduzimanja mandata".

Sef poslanicke grupe DOS, Cedomir Jovanovic, ocenio je da DSS ne dolaskom na sednicu pokusava opstrukcijom da spreci rad parlamenta, i to u neformalnoj koaliciji sa SPS i radikalima. "DOS se ne moze raspasti, jer je od svih stranaka sporna samo jedna", izjavio je Jovanovic dodajuci da ocekuje da na Predsednistvu DOS budu svi stranacki lideri: "Bespredmetno je razmisljati o ignorisanju ili nedolasku na taj sastanak jer se samo u direktnim razgovorima problemi koji su ocigledni mogu resavati. Sve drugo je dosipanje ulja na vatru i to je politika ciji sam ja svedok u skupstini. Ne moze se razbiti DOS, jer ona funkcionise, ona je sporna samo u onom delu u kojem se utvrdjuje status DSS u okviru koalicije".

Jedan od lidera DOS, potpredsednik Vlade Srbije Jozef Kasa, rekao je da je nerealno ocekivati povratak Dragana Marsicanina na mesto predsednika skupstine, ali ocekuje da se kriza prevazidje: "Mora se prevazici kriza jer je to u interesu Srbije. Za to treba da postoji dobra volja obe strane i ja mislim da ce do toga i doci. Bilo bi neozbiljno vracati Marsicanina, ali mislim da DSS treba da zadrzi tu funkciju i da DSS treba da istakne novog kandidata".

Inace, na sednici Skupstine Srbije u ponedeljak se, uz povremene probleme sa kvorumom, raspravljalo o amandmanima na predlog Zakona o radu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: