DJINDJIC U AMERICKOM INSTITUTU ZA MIR

Izvor: B92

Ponedeljak, 05.11.2001.

18:00

Default images
I da su imali dva puta vise vremena predvidjenog za svoje prvo javno istupanje u okviru radne posete Vasingtonu, 90 minuta, premijer Srbije Zoran Djindjic i ministar finansija Bozidar Djelic ne bi stigli da potpuno odgovore na pitanja s kojima su u ponedeljak pre podne bili suoceni na tribini americkog instituta za mir. Najvise su govorili o onome sto je za delegaciju Vlade Srbije, u kojoj se pored Dindjica i Djelica nalaze i republicki ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Goran Pitic i pomocnik ministra inostranih poslova Aleksandra Joksimovic, u ovom trenutku i na ovom terenu apsolutni prioritet: obezbedjivanje dalje i jos izrazenije americke podrske, ekonomske, finansijske, diplomatske, ekspertske, kursu demokratskih i ekonomskih reformi za koji se Srbija opredelila oktobra prosle godine.

Americka podrska nasim reformama ide u vise pravaca i ona je za nas od izuzetnog znacaja. Najpre, u okviru medjunarodnih finansijskih institucija, gde ce prva proba biti Pariski klub, od kog se ocekuje znacajno otpisivanje nasledjenih dugova Jugoslavije. Naravno, i posle toga, svaka vaznija odluka o kreditima i ostalim aranzmanima zavisi od izjasnjavanja SAD, koje su tu izuzetno vazne kao zemlja koja daje ton razmatranju i odlucivanju", rekao je na tu temu u Vasingtonu predsednik Vlade Srbije. "Pored toga, tu je resavanje krize u regionu Balkana, gde ocekujemo podrsku SAD konceptu koji zastupamo. To se odnosi na krizu na Kosmetu i nas zahtev da se kosovskim Srbima, na jedan uredjen nacin, daju kolektivna prava. Ne samo jednokratnim sporazumima, vec jednom dugorocnijom koncepcijom", kaze Djindjic.

Poseta delegacije tek je pocela i o temama koje su pomenute na tribini Instituta za mir uveliko ce se do cetvrtka govoriti u javnosti, a mnogo detaljnije s predstavnicima administracije i Kongresa. Zoran Djindjic i saradnici imace u utorak kraci susret u Beloj kuci s predsednikom Busom, a programom posete predvidjeni su razgovori u Savetu za nacionalnu bezbednost, Stejt Dipartmentu, Ministarstvu finansija i u Kongresu.

Gosti iz Beograda, a i domacini u Vasingtonu, ukazuju na poseban znacaj susreta s predstavnicima kongresnog Predstavnickog doma i Senata, imajuci u vidu pripremu zakona o americkoj pomoci Srbiji za fiskalnu 2002, cija je predvidjena vrednost 105 miliona dolara, a kojoj preti zamrzavanje posle 31. marta ukoliko Beograd, u medjuvremenu, ne uspostavi trazenu saradnju s Medjunarodnim krivicnim sudom za ratne zlocine u bivsoj Jugoslaviji.

Ministar Bozidar Djelic za Radio B92 kaze da delegacija od americke strane pre svega ocekuje ispunjenje vec postojecih dogovora, kao i utvrdjivanje nekih novih oblika saradnje. "Amerika je u ovom momentu veoma okrenuta sebi i onim trima A: Avganistanu, Al-kaidi i antraksu.

Medjutim, interesantno je ponoviti da je reakcija u americkoj administraciji daleko od nove izolacije. Mislim da je ideja Srbije kao faktora stabilnosti na Balkanu jako vazna za njih i mozda jos vaznija nego sto je bila pre ove jeseni. Medjutim, sigurno je da dalja podrska jeste uslovljena s trima stvarima, a to su dalja saradnja s Haskim tribunalom, sprovodjenje Dejtonskih ugovora i treca stvar je respekt prava manjina i slobode medija. Mi cemo pokazati da smo nastavili i dalje da u sve tri stvari ispunjavamo ono sto mislimo da je vazno, sto je nacin da se prikljucimo medjunarodnoj zajednici, tako da ja ne ocekujem vecih problema oko svega toga", naglasio je Djelic.

Danijel Server, saradnik Instituta za mir, na pitanje Radija B92 da li ce Vasington vrsiti diplomatski pritisak na SRJ kako bi do ove podrske doslo, kaze da "ce to biti prilicno prijateljski razgovori". "Ne verujem da ce biti postavljeni neki novi uslovi ili tome slicno. Ukoliko zele u Evropu, Srbija i Jugoslavija ce morati da ucine ono sto se ocekuje od jedne evropske zemlje, a to su obaveze koje su vec svima dobro poznate.

Sigurno je da ce biti vodjena diskusija o tome zbog cega su neke stvari ucinjene, a neke ne, ali to ne bi trebalo smatrati nekakvim pritiskom, vec normalnim i uobicajenim dijalogom demokratskih vlada", kaze Server.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: