Naucnici iz Radne grupe za Balkan poceli da skupljaju uzorke vode iz Dunava

Izvor: B92

Četvrtak, 17.02.2000.

20:52

Default images
"Naucnici iz sastava Radne grupe za Balkan, koju su zajednicki oformili Program za zivotnu sredinu Ujedinjenih nacija i "Habitat", poceli su da sakupljaju uzorke vode iz Dunava, koristeci jednu od svoje dve mobilne laboratorije koje su doneli u Srbiju minulog vikenda", rekao je za B2-92 Pasi Rine, savetnik sefa radne grupe. "Cilj je da se obezbedi pouzdana pocetna procena neposrednog rizika za zivotnu sredinu i ljudsko zdravlje ugrozenih ljudi, koji je nastao izlivanjem cijanida u Rumuniji. Mi smo danas uzeli uzorke vode iz Dunava i verujem da ce rezultati biti objavljeni krajem ove ili pocetkom naredne sedmice”, objasnio je Rine, koga smo u cetvrtak pronasli na terenu u Kragujevcu. On je dodao da tim Ujedinjenih nacija, pored zagadjenja reka cijanidom, istrazuje i ekoloske posledice NATO bombardovanja u takozvanim ugrozenim zonama – Panceva, Novog Sada, Kragujevca i Bora. Na molbu da komentarise zvanicno odbijanje jugoslovenskih vlasti da saradjuju sa ovom medjunarodnim ekspertskim timom Pasi Rine je kratko rekao da "nema niceg u tome sto bi moglo da se komentarise", ali je potom i dodao: "Nisam direktno obavesten o zvanicnom stavu vlasti. O problemu cijanida nismo razgovarali ni sa jednim jugoslovenskim zvanicnikom. Medjutim, procitao sam to saopstenje i moram reci da o takvoj vrsti stava ima razlicitih misljenja", istakao je Savetnik predsednika radne grupe Ujedinjenih nacija za zastitu zivotne sredine Pasi Rine. Prethodno je radna grupa saopstila da je izvestan broj vlada zatrazio pomoc Ujedinjenih nacija u analizi posledica izlivanja cijanida.

Komesar za zastitu zivotne sredine Evropske unije, Margot Valstrem, doputovala je u cetvrtak u Madjarsku kako bi sagledala stetu nastalu ispustanjem velike kolicine cijanida u vodotok Tise. Portparol evropskog komesara Pia Hansen, izjavila je da je cilj posete pre svega sagledavanje stete na licu mesta, jer bez toga EU ne moze da pruzi materijalnu pomoc za njeno saniranje. Hansenova je rekla da do juce u sediste EU nije stigla zvanicna molba za pomoc od zemalja u kojima je Tisa zagadjena cijanidom.

Regionalni direktor rumunske vodoprivrede Petre Marinesku izjavio je Frans presu da cijanid nije uzrok uginuca ribe u rekama pogodjenim zagadjenjem iz jednog rumunskog rudnika zlata. On je rekao da su prema laboratorijskim izvestajima naucnici utvrdili da je osnovni uzrok unistenja flore i faune u zagadjenim rekama - visak natrijum hipohlorita, koji je koriscen za neutralizaciju koncentracije cijanida. Rumunski eksperti jutros su saopstili da je zagadjenje cijanidom u Dunavu opalo na 0,013 miligrama po litru, dok dozvoljeni nivo cijanida u Rumuniji iznosi 0,01 miligrama po litru.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

13 h

Podeli: