Koncetracija cijanida u Dunavu oko 20 puta veca od dozvoljene – ugrozene i ptice

Izvor: B92

Utorak, 15.02.2000.

20:21

Default images
Iz Ministarstva za zastitu zivotne sredine Srbije u utorak je saopsteno da koncentracija cijanida na levoj obali Dunava iznosi oko 0,2 miligrama po litri, sto je prema jugoslovenskim propisima cak 20 puta vise od dozvoljene kolicine. Na sredini toka i desnoj obali Dunava cijanid je u potpunosti razblazen, dok je njegova koncentracija u Tisi, prema tvrdnjama Ministarstva, gotovo normalizovana. Celnici ministarstva isticu da je cijanid u potpunosti unistio zivi svet u Tisi i da ce za oporavak te reke biti potrebno najmanje pet godina. Do sada je iz Tise izvadjeno oko 15 tona mrtve ribe, a iz Dunava, tokom proteklog dana – u ponedeljak, pola tone. Uginula riba zakopava se u deponijama i posipa krecom, ali ce prema proceni strucnjaka, problem predstavljati riba koja se nalazi u mulju zagadjenih reka. Tako je u ponedeljak u Dunavu kod Smedereva i Panceva, kako je zvanicno saopsteno, doslo do manjeg pomora ribe.

Sekretar Drustva ekologa Srbije Radoje Lausevic ocenio je da ce za otklanjanje poremecaja u vodenom eko-sistemu i uspostavljanje normalne flore i faune u Tisi biti potreban duzi niz godina. "U Srbiji je koncentracija cijanida u Tisi nekoliko desetina puta prevazilazila dozvoljene kolicine", izjavio je Lausevic za Radio Frans-internasional, isticuci da "cak i najmanja koncentracija cijanida, ima izuzetno teske posledice po sav zivi svet u vodenim eko-sistemima." Talas cijanida, kako je Lausevic izjavio, izazvao je teske posledice."Mrtva riba pokriva povrsinu reke, ugrozeno je i oko 400.000 ptica koje su na zimovanju na jugoslovenskom toku Dunava, a duboko smo zabrinuti sto cijanidne soli, rastvorene u vodi, ulaze u lanac ishrane," rekao je Lausevic. Sekretar Drustva ekologa Srbije je ocenio da komunikacija opstina sa "drzavnim organima nije bila na onom nivou koji je zahtevala ozbiljnost situacije".

Pogon za preradu vode na Dunavu u Vinci, koji je iskljucen od ponedeljka u devet sati, bice i u sredu van upotrebe zbog opasnosti od povecane koncentracije cijanida, receno je programu B2-92 u Beogradskom vodovodu. Postrojenje u Vinci bice ponovo u pogonu kada iz Gradskog kriznog staba stigne informacija o prolasku opasnosti. U Kriznom stabu su nam rekli da takve informacije jos nema i da ce javnost o prolasku opasnosti biti blagovremeno obavestena. Stanovnici Vince, Lestana i okolnih naselja snabdevaju se pijacom vodom iz sedam cisterni.

Zbog ekoloske katastrofe izazvane cijanidom, ministarstvo ekologije Srbije uputilo je zahtev jugoslovenskom resornom ministarstvu da se na medjunarodnom sudu tuze australijska kompanija "Esmeralda" i vlada Rumunije kao vlasnici rumunske fabrike "Aurul" iz koje je, 31. januara, ispusten cijanid i od kojih ce se traziti odsteta za pricinjenu stetu.

Rumunska Vlada, medjutim, kako prenose agencije, odbacila je mogucnost isplate bilo kakve kompenzacije za stete nastale od posledica izlivanja cijanida. Zvanicnici australijske kompanije "Esmeralda Eksplorejsn", suvlasnika rudnika zlata u Rumuniji iz cijih se postrojenja izlio otrov, danas tvrde da nema nikakvih dokaza da su njihove instalacije izvor zagadjenja i isticu da zagadjenje ima emotivnu dimenziju.

Iako se zagadjivanje reka cijanidom opisuje kao ekoloska katastrofa, Ministarstvo ekologije Srbije odbilo je saradnju sa ekipom strucnjaka agencije UN za ekologiju, koja je ponudila pomoc u analizi i sanaciji ekoloskih posledica, sa obrazlozenjem da je ekipa UNEP-a u Jugoslaviju dosla 15 dana nakon izbijanja katastrofe. “Mi nemamo nameru da saradjujemo sa ljudima koji nam stetu pricine, pa se onda prave humanisti nudeci pomoc", kazu u republickom ministarstvu za ekologiju. Spremnost da pomogne pri saniranju ekoloske katastrofe ponudila je i ceska vlada, ciji ekolozi izlivanje cijanida u Tisu i Dunav porede sa havarijom nuklearke u Cernobilu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

15 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: