Kon: Vakcina je bezbedna

Vakcina protiv novog gripa koja će biti primenjena u Srbiji spada među najsavremenije i najpročišćenije vakcine, izjavio je za B92 epidemiolog Predrag Kon.

Izvor: B92

Subota, 14.11.2009.

16:13

Default images

U borbi protiv virusa H1N1 u svetu se primenjuju četiri vrste vakcina. Živa vakcina, koja sadrži živ virus sa sitnim izmenama kako se njenom primenom ne bi izazvala bolest, zatim celovirusna vakcina u kojoj je prisutan virus ali umrtvljen i inaktivisan.

Split-vakcina sadrži virus pocepan na delove, zbog čega izaziva slabe reakcije, pa se može davati i deci već od šest meseci života. Najzad tu je i subjunit vakcina, vakcina kojom će se vakcinisati stanovništvo u Srbiji, koja sadrži samo delove virusa koji utiču na stvaranje imuniteta. To je najprečišćenija i najsavremenija vakcina koja do sada postoji, kaže za B92 epidemiolog Predrag Kon.

“Danas se puno priča o dodacima koji idu uz vakcinu, pa postoji priča vezana za adjuvans. To je nosač koji se koristi da bi imunogenost bila veća, međutim nažalost tada je i reaktogenost malo veća, pa ona malo više boli. Zatim se pominje timerosul ili tiomersal, to je etil-živa koja se koristi kao konzervans još od 1930. godine i koja se uveliko koristi u vakcinama koje smo gotovo svi već primali”.

Prema rečima Predraga Kona, prethodnih godina se tvrdilo da tiomersal izaziva određene reakcija i autoimune bolesti uključujući autizam. U jednom periodu je bio izbačen iz upotrebe da bi naučna istraživanja dokazala da nema uzročno-posledičnih veza. Tiomersal se inače godinama koristi u sezonskim vakcinama protiv gripa i kod nas nije bilo neželjih reakcija, osim kratkotrajnog bola, malaksalosti ili temperature. Neželjeni efekti posle primanja vakcine protiv novog gripa su, po mišljenju stručnjaka, retki, a ukoliko do njih dođe, javljaju se tokom prvih mesec dana od vakcinacije.

“Ako se javljaju neke reakcije kao što je recimo Gilen-Bare, koji se najviše pominje i koji je vezan za autoimune rekacije na nivou nerva, onda se te reakcije javljaju u prvih mesec dana. E to su te teške reakcije koje se mogu očekivati u jednom na milion slučajeva. Teško je reći da postoji apsolutno bezbedna vakcina”, objašnjava Kon.

Statistika pokazuje da je na 42 miliona vakcina do sada registrovano nešto više od 750 neželjenih i prolaznih reakcija. Imunitet na H1N1 stiče se dve do tri nedelje nakon vakcinacije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

37 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: