Proslava dve decenije rušenja Zida

Svetski lideri i hiljade stanovnika Berlina danas prisustvuju ceremonijama kojima se obeležava 20-godišnjica rušenja zida, koji je delio Nemačku.

Izvor: B92

Ponedeljak, 09.11.2009.

15:14

Default images

Ekumenskom božjom službom u evangelističkoj crkvi u istočnom delu Berlina, koja je važila kao centar mirne revolucije iz 1989, u Nemačkoj je počelo obeležavanje 20. godišnjice pada Berlinskog zida. Službi su prisustvovali predsednik Horst Keler, kancelarka Angela Merkel i drugi političari.

Rušenje Berlinskog zida označio je početak kraja Hladnog rata i podele sveta na dva društvena sistema i dva vojna bloka. Born-holmer-štrase, most na bivšem graničnom prelazu, jedan je od prvih koji je ''pao'' pre 20 godina.

Na to istorijsko mesto nemačka kancelarka Angela Merkel na kojem je i sama, kao nekadašnja građanka socijalističke Nemačke Demokratske Republike prešla na Zapad u noći kada je pao Zid, došla u pratnji oko 200 nekadašnjih istočnonemačkih disidenata i boraca za građanska prava.

Na tom delu proslave pada Zida bili su i nekadašnji vođa sovjetske države Mihail Gorbačov i nekadašnji vođa poljskog sindikata "Solidarnost" i kasniji predsednik Poljske Leh Valensa.

"Pad zida značajno je promenio moj život, ali nije promenio moju želju da se bavim naukom. Slabo se sećam tog trenutka, ali ovo podsećanje budi neke stare emocije”, kazala je Angela Merkel.

Pad Berlinskog zida je kod građana Nemačke, kažu hroničari, upamćen i dan koji simbolizuje prilog običnih ljudi istorijskim promenama.

"Pad zida i današnja godišnjica jedan je od najvećih događaja u mom životu”, rekao je stanovnik Frankfurta Volfgang Reks.

Obeležavanje datuma koji je promenio tok evropske istorije počelo je ekumenskom službom u evangelističkoj crkvi u istočnom delu Berlina, koja je važila kao centar mirne revolucije iz 1989. godine.

Centralnoj manifestaciji, nazvanoj "Praznik slobodi", prisustvuju predsednik Rusije Dmitrij Medvedev, američka državna sekretarka Hilari Klinton, francuski predsednik Nikola Sarkozi, britanski premijer Gordon Barun i drugi.

Najveća atrakcija će biti hiljadu domina od stiropora, visokih oko 2,5 metra a širokih metar i teških oko 40 kilograma, koje su postavljene u samom centru nemačke prestonice, na toku bivše granice, od Potsdamer placa, pored Brandenburške kapije do zgrade Rajhstaga, i čije će rušenje večeras simbolizovati pad Berlinskog zida.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

11 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: