Holandija: Hag, pa Sporazum

Vlada Holandije i dalje zahteva punu saradnju Srbije sa Haškim tribunalom kao preduslov za potpisivanje SSP, kažu u holandskom ministarstvu spoljnih poslova.

Izvor: B92, Beta

Četvrtak, 24.04.2008.

07:22

Default images

"Nema promene u našem stavu. Za nas je još uvek puna saradnja sa Tribunalom osnovni preduslov za potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom", naznačio je portparol šefa diplomatije Holandije u izjavi agenciji Beta.

Na pitanje da li pod punom saradnjom Beograda sa Tribunalom holandska vlada i dalje podrazumeva hapšenje i izručenje generala Ratka Mladića, sagovornik Bete podsetio je na reči ministra Ferhagena da je "Mladić u avionu najbolji dokaz pune saradnje".

Istovremeno, po rečima njegovog portparola, ministar Ferhagen ostaje i pri stavu da je holandska vlada spremna da "kreativno razmišlja" o načinu na koji bi EU mogla Srbiji "pružiti ruku".

On je, međutim, kao "besmislenu" odbacio ideju da bi Holandija, uprkos neslaganju, mogla pristati da ne blokira potpisivanje srorazuma EU sa Srbijom i bez pune saradnje sa Tribunalom.

"To nije praktična mogućnost i ne bi imalo smisla zato što sve članice EU moraju potpisati sporazum", naznačio je portparol holandskog ministra spoljnih poslova.

"Ukidanje viza kao gest dobre volje"

Holandija je spremna da dozvoli Evropskoj uniji da učini gest dobre volje prema Srbiji uoči parlamentarnih izbora 11. maja, ali istovremeno insistira na tome da Beograd mora da izruči ratne zločince Tribunalu u Hagu, izjavio je večeras šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen.

"Vreme je da se ojača poverenje srpskih birača prema Evropi", rekao je Ferhagen u govori pred holandskim parlamentarnim komitetom uoči sastanka sa ministrima inostranih poslova EU sledećeg utorka u Luksemburgu.

Ferhagen je rekao da haški optuženik Ratko Mladić nikada neće biti uhapšen ukoliko antievropske snage osvoje vlast u Srbiji i dodao da bi to ujedno moglo da znači i prenošenje tenzija na Kosovo.

"Srbija mora da izabere kojim će putem ići, ne mi. Oni će glasati ne mi, ali je jasno ako se odluče za izolaciju, da to neće biti dobro za njih, za Balkan, niti za Evropu. I postoji mogućnost, da na osnovu rezultata ovih izbora, mi vidmo da su male šanse da će se Mladić ikada isporučiti Hagu", rekao je Ferhagen.

Većina država članica EU spremna je da podrži potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, što bi moglo da osnaži umerene stranke u toj zemlji uoči parlamentarnih izbora, ocenjuje Rojters.

"Želimo da razjasnimo da mi nemamo ništa protiv Srbije", kazao je holanski ministar inostranih poslova i dodao da bi mogući gestovi dobre volje mogli da uključe liberalizaciju viznog režima i pristup evropskom tržištu za prozivode iz Srbije.

Opozicione stranke u holandskom parlamentu insistirale su u raspravi na tome da vlada te zemlje treba da ostane čvrsto pri svom ranijem stavu prema Srbiji.

"Srbija ne sme biti nagrađena za loše ponašanje", izjavio je Han Ten Bruke iz liberalne Narodne partije za slobodu i demokratiju.

Slične stavove izneo je i šef laburista Luk Blom koji je kazao da države EU moraju da shvate da je pozicija Holandije drugačija zbog istorijskih događaja i da Holanđani žele da vide Ratka Mladića uc Hagu.

Predsednik odbora početkom nedelje boravio je u Beogradu, kako bi se upoznao sa stavovima Srbije kada je u pitanju Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i nastavak saradnje sa Haškim tribunalom.

Ministri u Vladi, međutim, ne veruju da će Holandija promeniti stav kada je u pitanju uslov pune saradnje Srbije sa Hagom, niti da će Brisel pre 11. maja ponuditi Srbiji da potpiše Sporazum. Uoči sednice Spoljnopolitičkog odbora holandskog parlamenta, u Beogradu je boravio predsednik odbora Henk Jan Ormel, koji je kako B92 saznaje, preneo svojim sagovornicima da Holandija uvažava argumente Srbije, ali da, za sada, ostaje pri dosadašnjem stavu da Ratko Mladić i ostali begunci budu u Hagu, pre nego Holandija da zeleno svetlo za Sporazum sa Srbijom.

Šef Nacionalog saveta za saradnju sa Hagom Rasim Ljajić kaže da Srbija čini sve da okonča saradnju sa Hagom, ali naglašava da je ponašanje Holandije kontraproduktivno.

"Ponašanje Holandije nije nikakav doprinos niti demokratizaciji Srbije, niti stabilnosti regiona. Mi znamo da će nas na daljem putu ka evro-integracijama sigurno čekati upravo taj uslov i mi smo svesni tog uslova, ali u ovom trenutku kočiti evropski put Srbije - ne mislim da je dobro. Naprotiv, to će imati nesagledive političke posledice za ceo region", smatra Ljajić.

Da u ovom trenutku nije realno očekivati potpisivanje Sporazuma sa Evropskom unijom zbog stava Holandije, misli i potpredsednik Vlade Božidar Đelić.

"Ja sam uvek govorio jednu te istu stvar. A to je, pod jedan, da ukoliko Evropska komisija, a za to je potreban konsenzus svih zemalja članica, ponudi Srbiji da se potpiše Sporazum, mi ćemo ga potpisati. Istovremeno, govorio sam da je to do izbora malo verovatno i to je cela stvar i cela istina", izjavio je Đelić.

Današnjoj sednici spoljnopolitičkog odbora holandskog parlamenta prisustvovaće i predstavnici studentske organizacije "Evropa nema alternativu".

Član te delegacije Srećko Šekeljić rekao je da će svojim sagovornicima u holandskom parlamentu preneti da je proevropski orijentisanim mladima u Srbiji potrebna podrška Evropske unije.

"Tada ćemo imati prilike da poslanicima, članovima ovog odbora holandskog parlamenta ukažemo na neophodnost pomoći institucija EU demokratskim snagama u Srbiji i pomoći građanima Srbije, u smislu davanja jasnog signala da građani jesu dobrodošli u Uniju i da Srbija jeste deo evropske porodice", rekao je Šekeljić.

Berlin: Načelno za

Nemačka je načelno spremna da podrži predlog komesara za proširenje Evropske unije Olija Rena da se Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Beogradom potpiše već sada, a da se ispunjavanje poznatih uslova postavljenih poveže sa kasnijom ratifikacijom ovog dokumenta.

Ren je u Berlinu sa nemačkim ministrom inostranih poslova Frankom-Valterom Štajnmajerom razgovarao, između ostalog i o mogućnosti potpisivanja SSP sa Srbijom pre parlamentarnih izbora 11. maja.

Tirk: Sporazum nakon izbora

Evropska unija trebalo bi da ponudi bliže veze Srbiji tek posle prevremenih izbora u toj zemlji, izjavio je predsednik Slovenije Danilo Tirk, čija zemlja trenutno predsedava EU.

Tirk je u Evropskom parlamentu objasnio da bi ta ponuda EU trebalo da ulsedi tek kada Srbi sami odluče da su spremni za približavanje Uniji.

Slovenački predsednik smatra da EU ne bi trebalo da zapostavi Zapadni Balkan i da zemlje regiona imaju mesto u Uniji.

Da će se Brisel ipak u nekoj meri brinuti o Srbiji i bez obzira na to da li će uskoro biti potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ili ne, potvrdila je komesarka za regionalnu politiku EU Danuta Hibner.

"Evropska unija je prisutna u Srbiji sa svojim investicijama od 1998. i do sada smo investirali preko dve milijarde evra u razvoj Srbije. Naravno, dogovorili smo se sa potpredsednikom Vlade da ćemo i u buduće budemo angažovani na isti način. Ne znam koliko su ljudi u Srbiji upoznati s pretpristupnim finansijskim instrumentom EU koji se zove IPA i kroz koji će se ova investicija dalje nastaviti", rekla je Hibnerova.

Pitanje potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom biće, najverovatnije, glavna tema i na sastanku ministara inostranih poslova EU sledeće nedelje u Luksemburgu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

39 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: