HOCE LI PASTI REPUBLICKA VLADA?

Izvor: B92

Nedelja, 19.08.2001.

20:45

Default images
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije i predsednik republickog parlamenta Dragan Marsicanin nije zeleo da komentarise stavove svog stranackog kolege Obrena Joksimovica. Na pitanje novinara radija B92 da li postoji mogucnost da skupstina Srbije obori republicku Vladu Marsicanin je odgovorio: “Teoretska mogucnost postoji, dovoljno je pozabaviti se malo matematikom i prebrojati broj poslanika koji tu vladu prema sadasnjim izvestajima podrzava, i broj poslanika koji ima odredjene rezerve prema toj vladi. Medjutim to je nesto o cemu se u ovom momentu naravno samo razgovara, ali sto nije na dnevnom redu”.

Ukoliko poverenje Vladi bude na dnevnom redu sednice republicke skupstine podsecamo da DOS u skupstini Srbije ima 176 poslanika. Od toga 45 mandata ima DSS, sto znaci da bi i bez te stranke DOS imao vecinu od 131 poslanika odn. glasova. SPS ima 36 a Radikali 23 poslanika, dok SSJ ima 15 mandata. Ukoliko samo ove stranke podrze ideju DSSa protiv Vlade bi glasalo 119 poslanika. Sef poslanicke grupe DOSa Cedomir Jovanovic u izjavi za Radio B92 spekulise o mogucoj podrsci koju DSS moze da dobije u parlamentu. “Ukoliko dodje do neke nove koalicije ona je prakticno moguca jedino izmedju DSS-a, socijalista i radikala, i mi cemo to prihvatiti kao politicku cinjenicu koja sama po sebi moze znaciti samo raspisivanje novih izbora. Ipak, u stavovima DSS-a ostaje jos dovoljno prostora makar za jedan razgovor. U svakom slucaju DSS se ovako radikalnim distanciranjem od DOS-a ne moze distancirati od odogovornosti koja prati takvu vrstu politickog ponasanja, i mislim da poslednjih nekoliko dana upravo to ona ocajnicki pokusava da ucini kako bi izbegla odgovore na pitanja koja su vise nego ozbiljna i koja diraju sustinu problema samog funkcionisanja DOS-a, odnosno sustinu tog nesporazuma koji postoji na relaciji DSS – ostalih 17 clanica nase koalicije”, rekao je Jovanovic.

Od 17 stranaka DOS-a koje bi DSS mogla da okupi oko sebe i eventualno ideje za rusenje vlade Zorana Djindjica, spominju se Pokret za demokratsku Srbiju Momcila Perisica i Nova Srbije Velimira Ilica. Potpredsednik PDS Slobodan Vuksanovic izjavio je za B92 da se njegova stranka zalaze za raspisivanje republickih izbora, ukoliko prethodno ne bude moguce razresiti krizu u okviru samog DOS-a. Vuksanovic je istakao da ce PDS konkretne zakljucke doneti na sutrasnjoj sednici svog Predsednistva. ”PDS smatra da bi bilo najbolje problem resiti u okviru DOS-a, a ukoliko to nije mogucno da se resenje vidi u dzentlmenskom sporazumu o raspisivanju izbora. U okviru nase stranke vec nekoliko puta Glavni odbor i Predsednistvo izrazili su niz kritika na racun vlade, rada pojedinih ljudi u vladi i to je jedan principijelni stav. Medjutim mi smatramo da ukoliko do dogovora ne moze da dodje da izbore treba raspisati bez nekih velikih polemika u skupstini Srbije”, rekao je Vuksanovic.

Lider Nove Srbije, Velimir Ilic, izjavio je za RTS kako je on “ubedjen da u parlamentu nece doci do izglasavanja nepoverenja Vladi Srbije i da ona nece biti u velikoj krizi”. “Ja ne vidim razlog da se bezi od analize rada vlade i ministarstava, delovi vlade koji su lose radili moraju se promeniti. Ako ima elemenata za optuzbe za mito, korupciju, ako ima kriminalnih radnji naravno to se mora iskoreniti, spreciti i mi cemo sigurno stati iza toga”, rekao je Ilic.

Kako je za B92 izjavio gospodin Marsicanin, rasprava o radu Vlade bice najpre pokrenuta na prvoj sednici predsednistva DOS-a, koja ce biti odrzana sledece nedelje, kada se predsednik Vojislav Kostunica vrati sa odmora. U medjuvremenu dosadasnji rad Vlade, kako je dogovoreno medju liderima vladajuce koalicije, preispituju i skupstinski odbori. Potpredsednik DSS-a i predsednik republickog parlamenta Dragan Marsicanin izjavio je medijima da "gotovo da nema izgleda da se DSS nadje u eventualno rekonstruisanoj vladi ... jer su stvari predaleko otisle". Na pitanje zbog cega prejudicira sastav rekonstruisane vlade kada je sam rekao da ce se o svemu prvo raspravljati na predsednistvu DOS-a, Marsicanin odgovara: “Ne nije prejudiciranje, tu sam izneo samo svoje misljenje, radi se jednostavno o proceni, da stepen radikalne rekonstrukcije vlade koju cemo zahtevati je pretpostavljam takav da nece dobiti podrsku vecine u predsednistvu DOS-a. Jednostavno, radi se o cinjenici da, kada se radi o odgovornosti vlade, da je nezaobilazna i odgovornost onoga ko je objektivno najodgovorniji a to je sam premijer. Prema tome, taj stepen rekonstrukcije, tesko da ce biti podrzan od vecine clanova predsednistva DOS-a. Uostalom, treba tu sednicu sacekati i videti kakvo je misljenje drugih lidera”, kaze Marsicanin.

Sef poslanicke grupe DOSa u republickoj Skupstini Cedomir Jovanovic o posledicama eventualnog rusenja vlade i dogovora o njenoj rekonstrukciji kaze: “Oni koji sruse republicku vladu, srusili su i ideju o reformama u Srbiji, odnosno pokusali su da je sruse, ja mislim da ce to gradjani sasvim precizno i jasno razumeti. Za nas je ideja o rekonstrukciji vlade prihvatljiva, ali ne i rekonstrukcija koja bi podrazumevala kaznjavanje onih ministarstava koja su povlacila poteze koje su osudjivali politicari iz DSS-a. Dakle, mi necemo pristati na bilo kakav kompromis sa DSS-om koji bi podrazumevao promenu rada u ministarstvima, pre svega unutrasnjih poslova i pravde. Za takvu buducu rekonstrukciju morace da se dogovore sa socijalistima i sa strankom gospodina Seselja”, kaze Jovanovic.

Iz DSS-a se vise puta culo da ce uskoro izaci sa dokazima o postojanju korupcije u vrhu vlasti. Dragana Marsicanina smo pitali kada ce predociti te dokaze i sta oni sadrze: “Dokazi ce biti podneti najpre na sednici predsednistva DOS-a, do tog momenta sto se DSS-a tice, mi cemo sacekati uostalom nadlezne drzavne organe koji takodje tim podacima raspolazu, to je njihova stvar da li ce ih koristiti ili nece. A sto se tice medija oni mogu koristiti druge dokaze koje su podneli drugi lideri stranaka, Velja Ilic, Jozef Kasa, pa uostalom i sam premijer Zoran Djindjic, i guverner Narodne banke Mladjan Dinkic, dakle, sve su to izjave i argumenti koje su i drugi, ne samo DSS, davali u prilog nezakonitom radu odredjenih predstavnika vlade, nedovoljno dobrom, nedovoljnom odgovornom radu predstavnika vlade i vlade u celini”, rekao je Marsicanin.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: