VLADA FORMIRALA SOCIJALNO EKONOMSKI SAVET

Izvor: B92

Sreda, 01.08.2001.

18:22

Default images
U cilju uspostavljanja socijalnog dijaloga i izlaska iz postojece krize sprovodjenjem ekonomskih i drustvenih reformi Vlada Srbije je sa Savezom sindikata Srbije, Asocijacijom slobodnih i nezavisnih sindikata i Unijom poslodavaca Srbije formirala Socijalno ekonomski savet. Premijer Srbije Zoran Djindjic ocekuje da ce u narednih desetak dana i ostali sindikati potpisati sporazum o osnivanju ovog Saveta jer, kako je rekao, izmedju njih i Vlade nema sustinskih sporova.

Rad Socijalno ekonomskog saveta bi trebalo da obuhvati pitanja poput: radnog zakonodavstva, izgradjivanje i funkcionisanje sistema kolektivnog pregovaranja, privatizaciju, zaposljavanje, radna i socijalna prava, poresku politiku i politiku cena, zdravstvenu zastitu i osiguranje, penzijsko i invalidsko osiguranje i drugo. Predsednik saveza sindikata Srbije Milenko Smiljanic je nakon potpisivanja sporazuma o osnivanju Saveta izneo i sta ce biti pitanja koja ce on postavljati na buducim sastancima:

“Nije samo ‘Zastava’ problem. Postoji i Bor, Majdanpek, ‘Magnohrom’, ‘14. oktobar’... Puno je privrednih problema, i predlazem da popravimo te velike privredne probleme i da ih stavimo pred Savet i da pokusamo malo da raspravimo sa socijalnog, poslovnog, menadzerskog aspekta, i tako dalje. Drugo pitanje koje delegiram Socijalno-ekonomskom savetu je da divljanje cena moramo staviti na razmatranje. Nemoguce je podneti tu erupciju poskupljenja. Kod nas nista ne moze poskupeti 5 ili 10 odsto, sve poskupljuje sto posto”, rekao je Smiljanic, prenosi B92.

Predsednik Vlade Srbije Zoran Djindjic ocenio je da je osnivanje Socijalno ekonomskog saveta samo prvi korak odnosno forma koja tek treba da se ispuni sadrzajem. “Ocekuje se konkretan rad na pojedinim temama”, rekao je Djindjic i precizirao: “Prva velika sledeca tema bice privatizacija kojom ce se menjati ekonomski sistem u nasoj zemlji, i kojom ce se promeniti, kako polozaj poslodavaca, tako i, sto je mozda i vaznije, jer se na veci broj ljudi podnosi, polozaj zaposlenih. Ne mozemo ocekivati da ce samo statusnim i zakonskim promenama citav taj proces da ide normalno, potreban je ogroman dodatni napor institucija drustva i svih onih koji imaju uticaj na nase drustvo, da se svi problemi resavaju tako da sto manje kostaju ljude, a drugo, da oni koji najmanje imaju, sto manje budu time optereceni”, rekao je Djindjic, prenosi B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: