"Vašington ne prejudicira rešenje"

Američki izaslanik za status Kosova Frenk Vizner rekao da rešenja za status Kosova treba da budu završena do kraja godine.

Izvor: B92

Sreda, 26.07.2006.

14:00

Default images

"Mi se nećemo izjašnjavati o pitanju statusa Kosova u ovoj fazi, jer smatramo da je važno postići dogovor između strana i pregovarača o osnovnim elementima za budućnost Kosova", rekao je Vizner nakon završetka dvodnevne posete Beogradu.

Vizner ne može da kaže da li će na kraju odluka biti doneta lako i da će biti prihvatljiva za sve, ali je rekao da nema sumnje šta je potrebno učiniti - postići dogovor koji će zaštititi manjine i omogućiti im pristojan život u svim sferama u budućnosti. "Najvažnije je rešiti pitanje zaštite manjina, odnosno da li će ono biti rešavano putem detalja poput opština, kulturnog nasleđa, prava manjina i ekonomskog razvoja. Pitanje principa u ovom trenutku manje je važno, koliko su važna ta praktična pitanja."

Američki izaslanik za status Kosova rekao je da i Beograd i Priština narednoj "ubrzanoj fazi" pregovora moraju pristupiti sa fleksibilnošću, i da SAD očekuju od njih da se sa predanošću posvete razgovorima, kako bi se postiglo realno rešenje.  

Govoreći o prvom susretu albanskih i srpskih političara u Beču, Vizner je kazao da je reč o istorijskom sastanku, ali je i podsetio na tada iznet stav Kontakt grupe, da postoji zabrinutost zbog situacije na severu Kosova.

"Zabrinutost koja postoji kod članova Kontakt grupe i SAD-a vezana za događe koji su se desili severno od Ibra smatra da ti postupci nisu bili kako treba. Ja sam ih pomenuo na sastancima juče u Beograd i mislim da će sada na diplomatskom nivou biti pokrenuta jedna dodatna inicijativa da bi se Srbi uključili u institucije. Sporazum oko decentralizacije ne može biti preduslov za njihovo uključivanje u institucije", kazao je američki diplomata. 

Vizner je ponovio smernice Kontakt grupe da ne može biti podele Kosova, kao i da će se SAD usprotiviti bilo kakvoj odluci ili koracima koji bi vodili tome. "Situacija na Kosovu nije crna, pošto je ostvaren napredak u proteklih sedam godina, u odnosu na 1999, iako još mnogo toga ostaje da se uradi", kazao je on. Podsetimo, predsednik Srbije Boris Tadić je u svom izlaganju u Beču sporazum o decentralizaciji naveo kao uslov za ulazak Srba u institucije Kosova, dok je Kontakt grupa u svom saopštenju, između ostalih, baš po tom pitanju tražila veću fleksibilnost Beograda.

Šta znači konstruktivnost?

Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže za B92 da se formulacija o poželjnoj konstruktivnosti Beograda u razgovorima o Kosovu ne odnosi samo na krajnji rezultat tih razgovora, već i na to da Beograd ne bi trebalo stalno da insistira na pitanju nezavisnosti, bilo odbijanjem, bilo dnevnim dramatizovanjem tog pitanja.

"Takva politika zaoštrava stav javnog mnjenja i u Srbiji i na Kosovu. Mislim da se to odnosi i na probleme decentralizacije, a da bi Beograd trebalo da ponudi neka nova rešenja za organizaciju vlasti na Kosovu i o učešću Srba i drugih zajednica u vlasti, ne samo na nivou opština, već i na nivou celog Kosova, ali i o ekonomiji. Od Beograda se traži da razvije alternativne planove, a ne da se drži samo jednog", kaže Janjić.

Janković: Ishod ne sluti na dobro

Savetnik premijera Srbije Vladeta Janković ocenio je da ishod pregovora o statusu Kosova ne sluti na dobro, ali da će Srbija iskoristiti sve mogućnosti kako bi sprečila nametnuto rešenje. Janković je za RTS rekao da bi nezavisnost Kosova bila presedan, opasan po region i međunarodni poredak. "Ako bude proglasena nezavisnost Kosova, Srbija na to neće pristati", rekao je Janković.

Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić za B92 kaže da sve zavisi od toga šta je ko očekivao. "Ako se očekivalo vraćanje Kosova pod pune ingerencije Srbije, uključujući vojne i policijske, onda zaista ne sluti na dobro, a ako se želeo pojačan uticaj Srbije među Srbima na Kosovu i na samom Kosovu, to onda i nije tako mračno. Međutim, kada kažete konstruktivnost, nekada morate da preispitate i sopstveni cilj. Ako imate nerealan cilj, on vas zapravo parališe, a zabrinjava to da su stavovi srpske strane zapravo pesimistični, što bi moglo dovesti do dramatičnih unutrašnjopolitičkih promena u Srbiji i rasporeda snaga. Mislim da Vlada Srbije nema šanse da ispuni svoje visoke aspiracije, ali ako bi pristupila redefinisanju ciljeva, mislim da bi neke stvari mogla da predstavi kao svoju pobedu. Sigurno je da Kosovo neće biti potpuno nezavisno, da će međunarodne snage ostati, a to uvek može biti predstavljeno tako što će se reći da nije dozvoljena nezavisnost. Takođe, ako bi Beograd bio fleksibilniji, mogao bi da izdejstvuje da ostane izvoznik struje sa Kosova, što bi bio uspeh", kaže Janjić.

Basesku u Vašingtonu razgovara i o Kosovu

Rumunski predsednik Trajan Basesku izjavio je, uoči odlaska u zvaničnu posetu Vašingtonu, da će sa predsednikom SAD Džordžom Bušom i drugim zvaničnicima razgovarati i o pitanju budućeg statusa Kosova.

Basesku je istakao da Rumunija o Kosovu ima drugačiji stav nego zemlje Kontakt-grupe: "Zalažemo se za poštovanje državnih granica i za autonomiju Kosova unutar države Srbije", kazao je on.

Basesku će sa predsednikom Bušom i drugima razgovarati i o konsolidovanju strateškog partnerstva Rumunije i SAD.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

16 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: