U PONEDELJAK POCINJU RAZGOVORI O BUDUCNOSTI JUGOSLAVIJE

Izvor: B92

Nedelja, 16.12.2001.

18:00

Default images
U Beogradu u ponedeljak pocinje nova runda pregovora zvanicnika Srbije i Jugoslavije s celnim ljudima Crne Gore o buducnosti Federacije. U ponovnom uspostavljanju dijaloga dvema stranama treba da pomogne predstavnik za spoljnu i bezbednosnu politiku Evropaske unije Havijer Solana, koji u ponedeljak stize u Jugoslaviju. Ovih dana se dosta spekulisalo oko uloge koju Solana u pregovorima Crne Gore i Srbije. Na pitanje da li Solana ima posrednicku, pokroviteljsku ili neku trecu ulogu, savetnik jugoslovenskog predsednika Vojslava Kostunice Predrag Simic kaze: "Solana je predstavnik EU koji je od Saveta ministara EU dobio zadatak da prenese stav EU da ona u ovom trenutku stoji iza jedinstvene Jugoslavije, odnosno iza demokratske Srbije i Crne Gore u demokratskoj Jugoslaviji. To je interes ne samo EU, vec i drugih zemalja i mislim da je Solana u ovom trenutku predstavnik ne samo EU, vec i citave medjunarodne zajednice i on ima zadatak da donese dijalog iz koga bi trebalo da proizadje demokratska transformacija Federacije u nesto novo, ali bi to novo imali jednu stolicu u Ujedinjenim nacijama", kaze Simic. Na pitanje koliko treba ocekivati od predstojecih razgovora s obzirom na to da Beograd ostaje pri jednoj, a Podgorica insistira na dve stolice u UN, Simic odgovara: "Stav Beograda ostaje nepromenjen, da ce o sudbini Crne Gore odluciti Crnogorci. Ako razgovori dovedu do rezultata mi cemo biti zaista srecni jer ce to ovu zemlju osloboditi velikog balasta koji koci reforme, a ako to ne bude resenje, smatramo da demokratski referendum treba da donese odgovor na to pitanje, bez koga se ni u ovoj zemlji, ni u regionu ne moze ici dalje", zakljucuje Simic.

Predsednik Izvrsnog odbora vladajuce Demokratske partije Crne Gore Mladen Vukcevic kaze za B92 da javnost ne treba nista spektakularno da ocekuje od sastanka. "Verujem da ce obe strane sa uvazavanjem saslusati i imati u vidu dobre usluge medjunarodne zajednice i da je moguca otvorena rasprava o obe varijante, i o preuredjenju Federacije i o posledicama njenog nestanka", kaze Vukcevic.

Sastanku zvanicnika Beograda i Podgorice predhodice razgovori predstavnika DOS i koalicije "Zajedno za Jugoslaviju". O razlozima ovog susreta za B92 govori funkcioner Narodne stranke Predrag Drecun. "Mi idemo samo da bismo tu platformu jos jednom pogledali, da vidimo da li se jos nesto promenilo, da li se u medjuvremenu desilo jos nesto bitno sto bi moglo da trazi promene, a verujem da nije, i da tako pripremljeni izadjemo na taj sastanak, pred Solanu. Mi u ovom trenutku predstavljamo vise od polovine gradjana Crne Gore, sve ankete to pokazuju. Verujem da Djukanovic cak i ako promeni stav, nece moci to samostalno da radi, vec bi to, tu redefiniciju Jugoslavije, morao da uradi s nama. Dakle, taj trougao, DOS, koalicija 'Zajedno za Jugoslaviju' i Djukanoviceva koalicija, morao bi da napravi taj kompromis kako bi se prislo daljoj redefiniciji. Ako bude postignut dogovor da se redifiniciji pristupi, onda o sadrzaju redifinicije treba da se dogovore sve tri strane", kaze Drecun.

Uoci ponovnog uspostavljanja dijaloga Beograda i Podgorice Demohriscanska stranka Srbije je pokrenula akciju "I Srbija se pita".

Plakatima i spotovima ova stranka poziva na raspisivanje referenduma na kom bi se gradjani Srbije odredili po pitanju zajednicke drzave. O tome za B92 govori Milan St. Protic. "Cilj kampanje je sasvim jasan, da se odgovori na raspolozenje javnog mnjenja u Srbiji, gde je jasno da preko 60 odsto gradjana ocekuje da se referendum o drzavno-pravnom statusu Srbije, odnosno o zajednickoj drzavi Srbije i Crne Gore, odrzi i u Srbiji, a ne samo u Crnoj Gori. Ovako izgleda da ce 300.000 biraca u Crnoj Gori, a referendum je tamo, po svemu sudeci, neizbezan, odlucivati ne samo o buducnosti Crne Gore, nego i o sudbini svih nas koji zivimo u Srbiji. Dakle, DHSS ne pretenduje da predvidja kakav ce rezultat tog referenduma biti, vec samo smatra da ce buducnost zajednicke drzave biti najtemeljnija i najsigurnija ukoliko bude sasvim jasno da vecina gradjana i Srbije i Crne Gore zeli zajednicku drzavu", kaze Protic. Na pitanje da li je ova akcija kontraproduktivna u trenutku kad EU nastoji da uspostavi dijalog Beograda i Podgorice i koliko ima smisla s obzirom na to da je DOS u svom izbornom programu zastupala zajednicu Srbije i Crne Gore, Protic kaze: "Mislim da nije dobro sto smo uopste dosli u situaciju da se pod pokroviteljstvom EU vode razgovori o buducnosti Srbije i Crne Gore i to je dokaz da oni koji su predvodili tu politiku nisu nista uradili za godinu dana, pa sad opet stranci moraju da dolaze da nam u tome pomazu. Pogotovo je cinicno to sto ce glavni pregovarac biti covek koji je doneo konacnu odluku da pre dve godine budemo bombardovani. Opasno ili sporno moze biti samo u slucaju da se vecina gradjana Srbije izjasni za samostalnu Srbiju, a upravo zbog toga referendum jeste bitan, jer nikako nije dobro da tumacimo volju naroda drugacije od onoga kakva je ona realno", zakljucuje Protic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: